Podnikatel a PDA s Palm OS - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Podnikatel a PDA s Palm OS

Autor: Adams - 20.07.2010, 3824 čtenářů


Hardware a příslušenství Adams nám napsal(a): Od naší velké recenze přístroje Palm T|X uplynulo již více než pět let, přesto se tento model stále těší velké popularitě, takže jistě nebude od věci přijít s dalším článkem shrnujícím dlouhodobé praktické zkušenosti s tímto palmem. Článek si ale klade trochu širší cíle. Je zároveň jakýmsi zamyšlením nad použitelností platformy Palm OS v porovnání s konkurenčními vyspělejšími systémy.

(článek do soutěže o Palm Treo 750 za 500,- Kč!!!Na následujících řádcích nabízím svou osmiletou zkušenost ryze praktického užívání PDA s Palm OS v podnikání. První seznámení s platformou se odehrálo, tuším, v roce 2002 a to díky přístroji Palm m100, jenž pro mě v oné době plnil víceméně funkci chytré kalkulačky, na které jsem ale četl i knihy. Pro tyto účely byl tento model ideální vzhledem k výborné výdrži cca tří týdnů za použití dvou obyčejných AA baterií. Později jsem zakoupil Palm m515, který již přinesl první praktické zkušenosti v práci. Tento model by bylo možno heslovitě charakterizovat takto: výdrž, jednoduchost a spolehlivost. Kdyby disponoval i technologií Bluetooth, užívám jej dodnes. Nyní však již druhým měsícem užívám Palm T|X a to rovněž ke své velké spokojenosti.

Tento článek vlastně píši pro lidi, kteří hledají maximálně spolehlivé zařízení přenosného diáře s velkou výdrží a jednoduchou obsluhou, což je přesně to, co pro mě představuje můj stávající přístroj.
Většina recenzentů se z pohledu běžného uživatele papírového kalendáře zbytečně obsáhle rozepisuje o funkcích přístrojů a jakoby zapomínají, pro koho je zařízení nejvíce užitečné - pro podnikatele a vůbec každého, kdo potřebuje efektivněji řídit svůj čas. Podnikatelé většinou užívají MS Outlook. Takže vy, kdo chcete opustit papírový kalendář a mít jakýsi "Outlook v kapse", odmítáte All-In-One zařízení jako například rozšířené veliké smartphony s dotykovým displejem a nepraktickými Windows Mobile, slyšte:
Co chci: spolehlivost, opravdovou výdrž, jednoduchost, samostatný diář bez telefonu, rychlost, praktičnost.

Co dostanu s Palm T|X:
1. Spolehlivost.
Nikdy se mi nestalo, že bych přišel o data, i po resetu vše v diáři zůstane. Avšak ztrátu dat zcela vyloučit samozřejmě nelze - např. při nějakém tom vynuceném hard resetu či v důsledku závady přístroje. Co pak? Čekají vás složité instalace? Hledání záloh? Hledání aplikací, které jste používali? Ztracené kontakty a data kalendáře? Ne! Po návratu domů k PC přístroj připojíte synchronizačním kabelem nebo užijete pomalejší Bluetooth, stisknete jedno tlačítko a... dojde k synchronizaci - vše se pohodlně vrátí do stavu po poslední synchronizaci. Tzn. kompletní diář, kontakty, ale také všechny programy i s jejich daty, prostě přístroj se uvede do původního stavu. Skoro zázrak!
2. Výdrž. Zapomněli jste si doma nabíječku? Většinou to znamená, že nejpozději zítra váš telefon s navigací, fotografiemi, diářem a krásným velikým displayem zdechne a jste nahraní. Výdrž Palm T|X je ovšem minimálně čtyři dny, ale spíše týden i více. Záleží, jak často stahujete e-maily nebo sledujete Internet.
3. Jednoduchost. Veškeré synchronizace řeší jediné tlačítko. Ať změníte něco ve "velkém" Outlooku nebo v kontaktech v palmu nebo v PC, po stisknutí jednoho tlačítka je vše do půl minuty hotovo.
Velmi důležitá je jednoduchost ovládání, u Windows mobile jsem musel při práci vše přerušit a trefovat se do maličkých tlačítek na dotykovém display, použít dvě ruce a mít PDA nejlépe na stole a klid. To s palmem lze na přehledném displeji prohlížet kalendář i za jízdy v autě (s opatrností, ale znáte to...). Většinu tlačítek lze trefit jen prstem bez stylusu. Chce to jen trochu praxe jako se vším.
4. Samostatné zařízení. Mít vše v jednom, je velmi nepraktické. Z mého pohledu se telefon musí pohodlně vejít do kapsy. Ale hlavně - když telefonuji a potřebuji se u toho vrtat v kalendáři, tak to jde jedině se samostatným diářem v ruce a telefonem u ucha. Stručně: když telefonuji, nezapisuji, když zapisuji, netelefonuji, když jedu s navigací v palmu, netelefonuji a nezapisuji.
5. Rychlost. Kalendář? Tlačítko přímo na těle PDA a jsem na dnešním dni v kalendáři. To samé s kontakty. Psaní s Graffiti na palmu je nejpromakanější - protože se nejvíce podobá klasickému písmu, jakým píšeme na papír, takže když potřebuji najít kontakt v obsáhlém adresáři, písmenko na začátku jména napíšu i nehtem, v druhé ruce mám třeba volant a handsfree v uchu. Toto je realita ověřená léty praxe. Dále při náhlém restartu zařízení, což se mně stane asi třikrát do týdne po prohlížení Internetu, je zařízení připraveno k akci a bez ztráty dat do půl minuty.
6. Praktičnost. Malé zařízení, které je vždy připraveno k práci. Ani prohlížení dokumentů v Excelu či Wordu není problém. Ale zde nám podnikatelům a živnostníkům jde o to hlavní - mít po ruce mobilní kalendář a kontakty, které máme zároveň v pracovním PC doma nebo v kanceláři.

Závěrem: Palm T|X zvládá i přehrávání videa a hudby, má klasický 3,5mm Jack, avšak není to vyloženě multimediální zařízení. Nejsem žádný klasický fanda Palm OS, ale po zkušenostech například s HTC Diamond 2, čili telefonem s dotekovým displayem a Windows Mobile, se musím vždy pokorně vrátit k palmu a jeho jednoduchosti. Nepotřebuji mít u sebe filmy, muziku mám v autě, e-maily píši na notebooku a jen je na PDA prohlížím. Nepotřebuji dávat najevo, že jsem majitelem vždy nejnovějšího "cool" zařízení (které málokdo plně využije). Nepotřebuji neustále hledat zásuvku s nabíječkou v ruce.

Palm OS je v porovnáním s dnešními PDA kapku zastaralý, ale kdo potřebuje nahradit papírový kalendář a mít něco navíc (je toho opravdu spousta - hry, knihy, hračky, navigace apod.) bude s palmem nadmíru spokojen. Recenzí Palm T|X existuje mnoho, ale jako podnikatel beru v potaz jen to, co opravdu potřebuji. Nechci se učit, zkoumat, složitě instalovat, chci PDA jen zapnout a pracovat. Pokud i ve vás sílí chuť zahodit svůj supertelefon, který všechno umí, ale jeho ovládání se rovná souboji člověka proti technice, možná ještě odložte svůj návrat k obyčejné tužce a papíru. Vyzkoušejte Palm se stejnojmenným operačním systémem. Za rozumné peníze třeba i repasovaný přístroj. Věřím, že budete spokojeni stejně jako já.

Pěkný den a úspěšné podnikání! Adam Koutný
Článek byl redakčně upraven.

 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora Badel


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Megarecenze Palm Treo 750v (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4
Účastníků: 5

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Podnikatel a PDA s Palm OS" | Přihlásit/Registrovat | 4 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Podnikatel a PDA s Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: Skorpi (email je skrytý) - 20.07.2010
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://pidu.ic.cz
Jen bych doplnil, ze kdyz pouziteje nejakou automatickou zalohu na kartu, muzete obnovit palma ihned na miste bez cekani nez dojdete k PC. Bez toho jsem si zivot s palmem neumel predstavit. Ja mel nastaveno automaticke zalohovani kazdy den, trvalo par vterin (inkrementalni). Restore byl 99,9% spolehlivy. Z dnesniho pohledu nektere parametry palmu mohou pusobit komicky, ale tyhle ficury me dnes opet ohromuji a velice po nich touzim.... vcera jsem si nabil Palm Vx a byl jsem opravdu vydesen, na to jak je to stary palm, tak co vsechno s nim lze, staci si vzpomenout na tu hromadu uzitecnych aplikaci. Zlata era....
Re: Podnikatel a PDA s Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: nox (email je skrytý) - 20.07.2010
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=31
 
Me spis vzdycky vydesi, co vsechno "nove" pristroje vybalene z krabice neumi.
Re: Podnikatel a PDA s Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: Adams (email je skrytý) - 23.07.2010
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://wrak.cz
 
Zdravím, samozřejmě tento program je velmi užitečný a již po něm pátrám, nicméně jsem se v článku schválně nerozepisoval o různých programech a aplikacích, od toho tu jsou jiné stránky. Jako doplněk této informace v diskusi velmi vítám.

Úplný súhlas s autorom (Hodnocení: 1)
Od: joeklu (email je skrytý) - 21.07.2010
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
na svoj Palm TX nedám dopustiť a zatiaľ ma ešte nikdy nesklamal. Množstvo freeware programov, dostupných pre tento model aj na tejto stránke, robí z tohto prístroja stále atraktívny model, ktorý je možné obohatiť aj o navigáciu. Tú si však treba dobre vybrať.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajůPalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412