|
eKnihy pro tento měsíc - nabídka čtecích programů (1. část)
|
Autor: Musketeer - 24.04.2008, 11726 čtenářů
Mezi pravidelnými rubrikami PalmHelpu se od dnešního dne začne objevovat jedna nová zaobírající se zajímavostmi a děním okolo eKnih. Dnešní zahajovací část bude věnována představení první čtveřice programů, které můžete k jejich čtení použít.
Stejně tak, jako neexistuje ideální žena, zaměstnání ani PDA, nenalezneme ani po všech stránkách dokonalý nástroj ke čtení textu. Jelikož každý po podobném programu požaduje jiné vlastnosti, je jen dobře, že si i na platformě Palm OS můžeme vybrat z mnoha aplikací pro čtení. Bez dlouhých řečí tu je první kvartet představených:
Plucker
Nestárnoucí opensource klasika, která má v záloze kromě čtecích funkcí ještě jednu výbornou věc - velmi propracovaného klienta pro desktop, kde se dokumenty pro Plucker připravují. Plucker umí převést buď jeden soubor anebo rovnou celou zvolenou část webu do offline verze. Příjemná je podpora všech palmovských rozlišení, počítaje v to samozřejmě i hires fonty. Velmi praktická je přítomnost zvětšitelných obrazových náhledů. S Pluckerem si můžeme libovolně natočit displej + nastavit na stylus / hardwarová tlačítka nejrůznější akce. Plucker ve svých dokumentech podporuje ZLib a DOC kompresi. Pokud jde o zdroje, umí text vydestilovat z mnoha formátů: RSS, RDF, TXT, HTML, PDF, ...
Na místě je také připomenout, že nedávno jsme znovu zprovoznili denní aktualizaci obsahu PalmHelpu v předpřipraveném formátu Pluckeru. Stále aktuální odkazy jsou trvale umístěny v úpatí našeho portálu, kde jsou tři výmluvně pojmenované verze:
Plucker text (obsahuje jen text)
Plucker color (obsahuje také plnobarevné obrázky)
Plucker gray (obsahuje tytéž obrázky v šedích)
Mobipocket
Multiplatformní program Mobipocket nalezneme ve verzi pro Palm OS přímo na stejnojmenných stránkách v sekci "Software". K dispozici je ale i u nás a to dokonce i v provedení s českým/slovenským kódováním. Zdarma můžete získat i pohodlný vytvářeč a konvertor Mobipocket eBook Creator (opět s úpravou pro kódování Win1250) dělající čitelné dokumenty ze souborů TXT, PDF, HTML, CHM, DOC, ... Uživatelské rozhraní je velmi přítulné, ovšem program nenabízí mnoho dalších možností nastavení, je tím pádem vhodnější spíše pro osoby nevyžadující přespříliš funkcí, ale jen pohledné a funkční rozhraní. S ohledem na fakt, že Mobipocket používá interně kódování Windows-1252 či UTF-8, čistě teoreticky by se měl český text uložený do UTF-8 TXT souboru zobrazovat správně i na palmu bez lokalizace. K převodu do UTF-8 lze použít třeba Microsoftí Poznámkový blok, v němž dáme načtený text uložit jako a dole pod souborem zvolíme kódování UTF-8. Tento text je třeba ještě pochopitelně zkonvertovat do PDA. Druhou možností je pak pochopitelně použít výše uvedených modifikovaných CZ/SK verzí prohlížeče a editoru.
µBookLite
Na platformě Windows Mobile již nějaký ten rok velmi populární čtecí nástroj jménem µBook pocházející od firmy GowerPoint se po verzi pro PC konečně dočkal i své Palm OS varianty. Autoři nabízí dvě verze; jednu pro tradiční Palm OS 3.x přístroje a druhou pro ARM procesory (řádově rychlejší). Prohlížeč si poradí s texty ve formátu PDB i PRC (zatím v testovací fázi), dále HTML, TXT a PML formátu. Zobrazovány jsou i příslušné BMP / GIF / PNG / JPG obrázky. Ke cti programu je třeba připočíst, že si můžeme stáhnout dvě verze fontů - ostré a hladké. Samozřejmostí je měnitelný autoscrolling, dynamická změna velikosti fontů, historie otevřených souborů, rychlé stránkování po 10 a 100 stránkách a pokročila nastavení kontrastu a ostrosti písma. Pokud hledáte ten "svůj" čtecí ideál, rozhodně nezapomeňte vyzkoušet ani tento program...
Tiny Book Reader
Program Tiny Book Reader od inDev Software je proslulý svojí nenáročností. Stačí mu již Palm OS 2.0+. K dispozici je jako freewarový TiBR Lite (vyžaduje jen 35 kB RAM), TiBR (řekne si o 65 kB RAM) a TiBR Pro (vyžaduje 120 kB RAM). Zatímco první volně šiřitelná verze podporuje pouze přímé načítání z paměťových karet, hledání v textu a nastavitelnou pozici menu, větší freewarová verze (TiBR bez přídomku), podporuje navíc záložky, nastavitelná hardwarová tlačítka, barvy, trio scrollovacích režimů, auto-scrolling, kategorie dokumentů a především velmi praktické textové formátování (pixely mezi řádky, odsazení, okraje, ...). Třetí a placený TiBR Pro přidává ještě dělení slov, více druhů autoscrollingu, možnost otáčení displeje, podporu externích slovníkových programů, uživatelských profilů a fontů skrze FontBucket. Trio programů TiBR Lite, TiBR a TiBR Pro doplňuje ještě program TiBR Converter určený stolním MS Windows, jenž převádí textové soubory do PalmDOC a zTXT formátu (zTXT čte pouze placený TiBR Pro). Ještě pro úplnost dodejme, že pro čtení zTXT souborů s TiBR Pro je třeba knihovna ZLib.
|
|
|
|
| |
Hodnocení článku |
Průměrné hodnocení: 2.85 Účastníků: 7
|
|
|