Palm je mrtvý, ať žije Palm? - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Palm je mrtvý, ať žije Palm?

Autor: hendl - 21.04.2008, 8579 čtenářů


Speciality hendl nám napsal(a): Aneb "jak jsem zkusil přejít na Windows Mobile". Po několikaletém používání palmu jsem se ocitnul ve světě Windows Mobile. Nejdříve jsem se těšil, ale nakonec jsem byl rozčarován - není to ale jen kvůli Windows Mobile. Tento článek rozhodně není komplexním porovnáním, jen prostým vylíčením dvouměsíčního přechodu na jiné zařízení, jiný operační systém a jiné aplikace. Může ale pomoci těm, kteří o podobném přechodu uvažují.(článek do soutěže o 1000,- Kč slevu na Palm Centro!)Čas na změnu

Po šesti letech spokojeného užívání mi u Palmu m505 přestala fungovat synchronizace s PC přes kolébku. Jelikož používám dennodenně jak palm, tak desktopové aplikace, stalo se to pro mě vhodným podnětem pro hledání nového přístroje.

Stížnosti a chvála uživatelů často závisejí na tom, co používají. V mém případě to je DateBk (diář), Adresy, ToDo, Memo, SuperMemo (učení slovíček), MegaLauncher (rozcestník pro aplikace), Holiday Debts (vyrovnání financí mezi více lidmi), Lexicon (AJ/NJ/ČJ slovník), Progect (seznamy), HandyShopper (nákupy), HappyDays (připomínání narozenin), v menší míře tabulky a dokumenty (Excel a Word / Documents To Go). Na straně PC jsem používal Palm Desktop, který je jednoduchý, ale převážně mi vyhovoval. Můžu se tak lišit od uživatelů, kteří od PDA očekávají Internet, navigaci, hry, video, MP3 atp.

Nové zařízení jsem přednostně chtěl kombinované s telefonem. V případě Palmu přicházelo do úvahy Treo, které se mi ale moc nelíbilo a parametry se zdály slabší i s přihlédnutím na skromné nároky Palm OS a jeho aplikací (Bluetooth 1.2, bez wi-fi, bez GPS, bez 3G sítí). Pro palm by jinak mluvilo to, že jsem s ním spokojen a na řadu aplikací mám koupené licence; přechod na nového miláčka by tedy měl být snadný.

Palm se ale v té době již zdál být mrtvý. Symbian se mi líbil, ale z hlediska podpory software je to "trojka". Když už přechod, tak tedy na Windows Mobile! Velkou roli zde hrálo to, že většina producentů software, píše své aplikace právě pro Windows Mobile primárně či dokonce výhradně. Zde jsem si po chvilce tápání v nabídce jako favority vytipoval HTC a E-TEN a ujasnil si, že by se mi líbil model s klávesnicí, protože delší texty se na ní píší pohodlněji než stylusem nebo na numerické telefonní klávesnici (může se to zdát banální, ale psaní SMS, byť s T9, je pro mě utrpením).

Nakonec se mi nejvíce líbil HTC TyTN II Kaiser a E-TEN Glofiish M700. Díky ceně padlo rozhodnutí na M700 (Windows Mobile 6). Tímto krokem jsem přesedlal z telefonu + PDA na kombinované zařízení, z Palm OS na Windows Mobile, z Graffiti na klávesnici, z Palm Desktopu na Outlook. Hodně změn; obrnil jsem se tedy trpělivostí.

Čas přechodu

Prvním krokem byla konverze dat. Vzhledem k tomu, že diář a kontakty používám denně, snažil jsem se minimalizovat nejistou dobu přechodu. S převodem dat (6 000 událostí v diáři, 80 čísel z mobilu, 700 kontaktů z PDA), pár desítek úkolů a poznámek jsem měl řadu potíží. Hladce šel převod z mobilu – program MobilEdit načetl mou Nokii a vytvořil položky v Outlooku. Na převod z palmu jsem použil program ConvertMe. Kalendář se podařilo přenést víceméně dobře, z adresáře jen asi 60 % dat a na ToDo program spadl. V případě ToDo jsem si vypomohl exportem z Palm Desktopu a PERL skriptem, čímž jsem vytvořil soubor importovatelný do Outlooku. Adresář jsem přeimportoval též exportem z Palm Desktopu do CSV a načtením CSV do Outlooku. Takže nakonec ruční převod vedl k nejlepšímu výsledku.

Alternativní způsob, o který bych se možná pokusil v druhém případě raději, je odinstalovat Palm Desktop, nainstalovat synchronizaci s Outlookem (Chapura
dodávaná se staršími modely palmů), přenést data z palmu do Outlooku (v módu plné jednostranné synchronizace) a nakonec z Outlooku do M700. Ovšem má licence a Palm OS jsou šest let staré, Outlook má od té doby několik nových verzí, takže možná ani toto by nevedlo k cíli.

Jakmile se mi podařilo dostat data do Outlooku, pokusil jsem se je synchronizovat do PDA. Problémy se vyskytly dva. ActiveSync procesy si zabraly 100 % procesoru a dožadovaly se více, zbytek počítače byl neovladatelný. Po přerušení nebo dokončení synchronizace se procesor již nikdy neuvolnil. Podle rad z Internetu je zřejmě na vině kombinace firewallu (ne jednoho konkrétního) a ActiveSyncu. Pomohlo až vypnutí rozšířeného režimu USB (nastavuje se v PDA). Synchronizace se vlekla a tak jsem ji nechat běžet přes noc. Ráno jsem s úžasem zjistil, že jsem se dostal asi do čtvrtiny. Dalších několik nocí mě dostalo vždy jen o malý kousek dál. Začal jsem mít podezření, že se události synchronizují znovu a znovu od začátku (to se naštěstí nepotvrdilo) – synchronizace nebylo možné přerušit pomocí tlačítka [Storno], takže jsem vždy musel prostě vytáhnout kabel. Nakonec se synchronizace podařila, dokonce se ke konci trochu zrychlila. Myslím, že se tak stalo po soft resetu. Naučil jsem se, že to je základní pomůcka Windows Mobile pro případy, kdy něco nefunguje – že mě to nenapadlo dřív! Ale palm jsem soft resetoval naposledy před 4 lety a hard reset jsem provedl jen jednou za celou dobu. Další perlička ve prospěch palmu – data z Palm Desktopu zabírala 4 MB, Outlook PST narostl na 23 MB (nepoužívám jej jako e-mail klienta, jsou v něm pouze data z PDA + interní data Outlooku). Druhá perlička – v rámci pokusu oživit palm jsem provedl hard reset a kompletní synchronizaci z počítače do PDA – přes infraport se provedla kompletně za 2 hodiny. Krom některých licenčních čísel se palm ocitl v původním stavu.

Čas potíží

Konverzí potíže nezmizely. Záhy jsem pochopil, že ve WM je klíčové tlačítko [OK] či zavřít [x] v pravém horním rohu. Na M700 však na něj není HW klávesa! Umístění v rohu displeje a miniaturní velikost znemožňuje použití prstu a tak nezbylo, než pokaždé vytáhnout stylus. Záhy jsem se naučil přemapovat funkci tlačítka v pravé horním rohu Glofiishe, které E-TEN přidělil aplikaci MDesk (launcher se záložkami a ikonami). MDesk je milý kandidát na nahrazení jinou aplikací. Do ikon se dá rozumně trefit prstem, přesto ale nepochopím, proč tlačítka nahoru a dolu skáčí na horní a dolní ikonu, ovšem tlačítka vlevo/vpravo přepínají záložky. Pomocí kláves se tedy nelze dostat na jiný než první sloupec ikon!

Ještě více jsem ale toužil po náhradě vestavěného kalendáře. Zhýčkán aplikací DateBk pro Palm OS jsem nejen očekával více funkcí (má-li být PDA ekvivalentem Outlooku), ale hlavně použitelnost. Kupříkladu jsem byl nemile překvapen, jak neohrabané je editovat událost. Nad schůzkou lze intuitivně vyvolat kontextové menu – položku "upravit" však hledám marně, spousta jiných nepotřebných se však nabízí. Je potřeba na událost tapnout, aby se zobrazila v detailu, pak vyvolat menu (pravá funkční klávesa) a v něm najít položku "upravit".
Přepínání mezi pohledem na den, týden a měsíc je praktické jen v případě, že vím, co přesně chci. Ale reálný případ, kdy potřebuji zjistit, který víkend pojedeme lyžovat, znamená mnohé nepohodlné přepínání (několikeré tapání) mezi měsíčním a denním přehledem. Nutno ovšem podotknout, že základní diář od Palmu také není žádný skvost.

Na doporučení kolegů jsem nainstaloval trial verzi programu Pocket Informant (PI). A skutečně! I když aplikace působí poměrně složitě, připomněla mi oblíbený DateBk tím, že myslela na uživatele. Po týdnu testování jsem se ji rozhodl zakoupit. Spolu s licenčním číslem přišel odkaz na stažení novější verze. Inu, proč ne? Ale ouha – selhání, reset, chybové hlášky. Nevadí. Odinstaloval jsem aplikaci, nainstaloval pro jistotu přímo z CABu. Diář se rozeběhl, ale obrazovka Dnes ukázala jen hodiny. Tři dny jsem zkoušel vypínat různé části této obrazovky, až jsem zjistil, že reinstalaci PI nerozdýchal plugin QuickLinks dodávaný E-TENem. Jeho odinstalováním a nainstalováním jsem opět viděl kompletní Dnes.

Standardních 64 MB paměti rychle došlo a tak jsem si koupil kartu. Neriskoval jsem s žádnou High-Capacity variantou a koupil klasické MicroSD od A-Data (2 GB). Kartu jsem vložil a Glofiish se mile zeptal, má-li ji naformátovat. Ano, prosím, naformátovat. Bohužel, tento dotaz mi klade stále a stále, přičemž chvílemi kartu používá a chvílemi se tváří, že neexistuje. Podle stesků ve fórech se ukázalo, že stejný problém mělo více lidí s kartami od A-Data a Kingston, i když ne vždy. Asi záleží na zařízení, kartě a verzi ROM, naopak kapacita zřejmě nehraje roli. Ve čtečce v PC se karta chovala normálně, jde tedy jen o nekompatibilitu zařízení a karty. Tipoval bych, že na vině jsou buď oba, nebo E-TEN.

Čas smíření

Uvedená kombinace (Windows Mobile 6, Outlook 2003) mi nenakládá korektně s opakujícími se událostmi. Vytvoří se dobře a při editaci se zeptá, hodlám-li měnit jen jeden výskyt nebo celou sérii. Při mazání přesto často zmizí celá série. Jako nepraktické hodnotím, že mám-li v sérii výjimky (např. posunuté jednání) a pak změním celou sérii (posun času), výjimky jsou vymazány a celá série je unifikována. Což zřejmě není chyba, ale záměr. Ovšem stejně omezující, jako nemožnost sérii od určitého momentu změnit (od května je porada od 17:30). Většina kalendářů (Palm, Lotus Notes) se zeptá, chci-li změnit tuto událost, všechny nebo jen budoucí; V Outlooku je třeba ukončit současnou sérii (změnit datum "do"), což opět způsobí vynulování dosavadních výjimek, a založení nové události. Jsem si jist, že jednu z událostí jsem zadával již asi 5x. Naposledy v PDA, pak se mi objevila doma, ale v práci ne. Zkusil jsem ji upravit v PDA a znovu synchronizovat. Zase nic. Až po restartu jsem ji najednou v Outlooku viděl. Je možné, že tolik lidí nemá opakující se jednání nebo jsou tyto bez výjimek a změn? (Nepoužívám MS Exchange jako server, takže nemohu posoudit, nakolik odlišně se chová přímá synchronizace se serverem.)

Následovala řada drobných nepříjemností... Zvoní-li telefon a já hovor přijmu, první 1 - 2 sekundy mě druhá strana neslyší. Pomalu se učím odhadovat tuto pauzu tak, abych se představil s patřičným zpožděním. Velmi vhodně je pojmenována aplikace Rychlé vytáčení (dodává E-TEN s přístrojem). Na stisk tlačítka se 5 - 10 vteřin nic neděje a pak teprve se aplikace objeví – to opravdu vytočí každého!

Naprosto náhodně vyskakuje či nevyskakuje softwarová klávesnice. Spíše ale vyskakuje, jakmile kurzor stojí na políčku, kde se dá psát (což je ale i rozbalovací seznam). Osobně to považuji za nevýhodu, protože kolikrát si chci záznam jen prohlédnout, pročež mi softwarová klávesnice zakryje třetinu obrazovky. Za největší obtíž však považuji zobrazení klávesnice v okamžiku, kdy mám vysunutou hardwarovou. Uznávám, že operační systém i programátoři se musí vyrovnat s velkou škálou typů telefonů a jejich hardwarových možností ovládání, ale v důsledku je třeba činit některé úkony stylusem a jiné tlačítky, na některé se hodí prst a na jiné hardwarová klávesnice a všechny tyto je nutno neustále kombinovat. Na klávesnici M700 se píše velice příjemně, ale dojem kazí nutnost zároveň v ruce držet stylus, protože aplikace nemají plnohodnotné ovládání přes klávesy.

Zajímavým postřehem je rozvržení velkých obrazovek – v Palm OS aplikacích je většinou tvořeno záložkami nebo více (pod)okny, kdežto Windows aplikace mají dlouhá okna s rolovátkem. Může to být otázkou zvyku, ale řešení v palmovském stylu mi přijde přehlednější a praktičtější. Programátoři se však u nových aplikací asi potýkají s problémem různorodých rozlišení a orientací displejů.

Čas úspěchů

Příjemně jsem byl překvapený snadností připojení k Internetu přes GPRS/EDGE nebo přes počítač – vlastně se to stalo zcela samo. Jedině v práci bylo třeba ručně nastavit proxy server, ačkoliv stolní Windows jsou schopny si ho automaticky detekovat. Stejně tak propojení přes Bluetooth s notebookem a připojení notebooku k Internetu přes telefon bylo intuitivní a bezproblémové.

Ač IT člověk, musím přiznat, že učení se nového systému (Jak se instaluje nový program? Jak vypadá struktura souborového systému? Jak vypnout zvuk?) mi zabralo nějaký čas a sem tam jsem sáhl i po návodu. Mnohé se tedy zlepšilo, když jsem si místo aplikace MDesk na pravé horní tlačítko přiřadil funkci tlačítka [OK], když jsem objevil tlačítko [OK] a [Start] na hardwarové klávesnici nebo se na klávesnici naučil psát českou diakritiku.

Čas údivu

Myslím, že mnoho lidí se pro platformu Windows Mobile rozhodlo proto, že čeká bezproblémovou souhru mezi svými stolními a kapesními Windows, mezi Outlookem, Excelem a Wordem. Krom výše zmíněných problémů s Outlookem to tak vcelku je, i když malá funkcionalita PocketWordu a PocketExcelu mě překvapila (možnosti formátování, funkcí apod.). Ačkoliv si nečiním nárok na komplexní porovnání, mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že v palmu je tato synchronizace při použití Documents To Go stejně bezproblémová a funkce PDA verze je stejná nebo lepší.

Dnes již bohužel pro zařízení s Windows Mobile mluví i hardwarové možnosti, jako wi-fi, Bluetooth 2.0, podpora 3G sítí či GPS. Výsledná použitelnost je ale omezená. Např. k GPS přidal E-TEN jen dvě aplikace – GPS Viewer, který pouze ukazuje polohu (nemohu ji ani kopírovat do schránky!) a Poziční SMS. Je možné, že HTC a jiní výrobci přibalí lepší sadu aplikací, ale i tak mám pocit, že samotná Windows Mobile zařízení vyžadují stále ještě člověka, který má technické znalosti, zkouší, zkoumá, instaluje, radí se na Internetu a restartuje.

Zkušenosti

Nyní již nejsem tak zcela přesvědčen, že je dobré kombinovat telefon a PDA v jednom. Výhoda jednoho zařízení je zřejmá, ale nevýhodou je možnost vybití baterek a větší citlivost PDA na okolní podmínky (dovolenou v Alpách 3000 metrů nad mořem, -13° C rozchodil Glofiish až doma; palm ve stejném prostředí fungoval).

Ocenil jsem hardwarovou klávesnici, ale její umístění z boku je nešikovné na používání – uživatel musí zařízení otáčet, to se ne zcela rychle překresluje a některé prvky mění svoje rozmístění. Některé aplikace pak umístí své prvky částečně mimo obraz. V tomto směru je klávesnice pod displejem (Treo nebo zařízení na šířku) výhodnější. Kdo obětuje hardwarovou klávesnici a ovládá vše prsty nebo stylusem, vyhne se častému přehmatávání mezi stylusem a klávesnicí.

Je zajímavé, že šest let starý Palm (8 MB paměti, displej 160 x 160 pixelů) mi poskytuje stejné služby jako aktuální M700. To je samozřejmě dáno tím, že nikterak výrazně nevyužívám multimediální funkce, ale hlavně nástroje pro organizování času. Nicméně kvalitní a rychlý kalendář a kontakty bych u dnešních PDA i smartphonů očekával jako samozřejmost. I u jednoduchých aplikací jsou ve většině případů odezvy pomalejší než u palmu a někde vyloženě zdržují; zejména při práci s telefonem (přijmutí hovoru), vysunutí klávesnice apod.


Tento článek píši po dvou měsících zkušeností; není to tedy jen výlev po prvních nezdarech a nářek skalního palmisty. Čekal jsem potíže, nechtěl jsem srovnávat palm, na který jsem šest let zvyklý a ve kterém mám odzkoušenou sadu osvědčených programů se zařízením, které má základní vybavení a já jej neznám a neumím používat. Nechtěl bych tímto dávat nějaké obecné rady o tom, co kupovat a co ne, ale snad některé postřehy mohou být jiným k užitku. A co bych si koupil dnes znovu? Palm Centro! Ale nechám si i svůj starý telefon, který na horách mohu 10 dní nenabíjet.

Petr Hendl, petr@hendl.cz

 
   Související odkazy
· Více o tématu Speciality
· Další články od autora Badel


Nejčtenější článek na téma Speciality:
Sdílíme Internet přes Bluetooth ve Windows XP (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.66
Účastníků: 6

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Speciality

"Palm je mrtvý, ať žije Palm?" | Přihlásit/Registrovat | 15 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Palm je mrtvý, ať žije Palm? (Hodnocení: 1)
Od: teret (email je skrytý) - 21.04.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Zhruba stejne pocity mam z pouzivani FS N560, ktery mam nastesti jako pracovni.

Re: Palm je mrtvý, ať žije Palm? (Hodnocení: 1)
Od: pantata (email je skrytý) - 21.04.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Já jsem se k Palm vrátil po roce snahy o používáni WM. Přesto musím uznat, že některé věci jsou ńa Windows řešeny lépe (hlavně podpora češtiny). Optimální by asi bylo vzít mixér, hodit do něj Palm, WM, přidat trochu symbianu a pořádně promíchat :)
Re: Palm je mrtvý, ať žije Palm? (Hodnocení: 1)
Od: Permon (email je skrytý) - 22.04.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Naprosty souhlas! Jedine co Palm zvlada hure nez WM je ta cestina! To jsem chtel uvest uz v drivejsim prispevku...

Re: Palm je mrtvý, ať žije Palm? (Hodnocení: 1)
Od: Uni (email je skrytý) - 21.04.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Četl jsem závěrečný odstavec (prozatím) ale plně souhlasím se závěrem. HW klávesnice, pokud není pod LCD je velice nedostupná, E-Tenu M700 vše trvá, někdy skutečně špatně překresluje atd. atd. Závěr? Kdybych nemusel plnit specifické potřeby, které Tréo nesplní, zůstal bych u 650, resp. bych si pořídil Centro....
Re: Palm je mrtvý, ať žije Palm? (Hodnocení: 1)
Od: Uni (email je skrytý) - 21.04.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
btw. zrovna užívám SmartPhone od HTC, S710, obdoba novějšího S730. S730 stojí nějakých 10.000, Centro nějakých 6.500 a na to, kolik má Smartphone kompromisů oproti PDA bych vzhledem k použitelnosti očekával cenovou relaci opačně....divný svět.

Re: Palm je mrtvý, ať žije Palm? (Hodnocení: 1)
Od: tondapirko (email je skrytý) - 21.04.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Hezký článeček, taky jsem zkoušel přejít na Windows mobile a to na Samsung i600 - takové placaté Treo bez touchscreen. Já vydržel bojovat jen jeden večer s nástrahami SAMSUNG a Microsoft - k synchronizaci jsem se vůbec nedostal. Autora obdivuji, že vydržel :-) Pak jsem SAMSUNG poslal zpátky dodavateli. Byl to dost hrůzný zážitek, takže si to budu ještě dlouho pamatovat a ještě dlouho nic takového zkoušet nebudu. Teď zas pošilhávám po Blackberry - prý se zapnutým GPRS vydrží 4 dny a mně CENTRO tak 4 hodiny :-) Mně docela stačil přechod z mobilu na mobil - Ericssonu K850 na SAMSUNG U600. Ericsson skvěle komunikuje s Treo, ale jako telefon už mi nevyhovoval. SAMSUNG odmítá jakoukoliv komunikaci s Treo, takže jsem se dost zapotil, než jsem zkonvertoval adresář z Treo do U600. Teď se chystám zkopírovat aktualizovaný adresář z U600 zpět do CENTRO. Budu si na to muset rezervovat celý večer :-) Foleo je geniální myšlenka, já bych ocenil i menšího brášku pro Treo. Stačilo by je dát k sobě a hned by se spolu zasynchronizovali. SAMSUNG a PALM se totiž vůbec nekamarádí :-( Taková svatá trojice - Foleo - Treo - mini Treo :-)

Re: Palm je mrtvý, ať žije Palm? (Hodnocení: 1)
Od: mase (email je skrytý) - 21.04.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Zajímaly by mě zkušenosti s přechodem na Symbian, přecházím z Nokie 6210i+Tungsten T3 na Nokii 6110 Navigator kvůli 3G sítím. Budu jí mít zítra, teď nevím jestli jsem neudělal chybu.
Re: Palm je mrtvý, ať žije Palm? (Hodnocení: 1)
Od: Uni (email je skrytý) - 21.04.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
To zjistíš při prvním otevření excelu....

Re: Palm je mrtvý, ať žije Palm? (Hodnocení: 1)
Od: Permon (email je skrytý) - 22.04.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Prave prozivam obdobny prechod Treo 680 > Treo 750. S WM6 jsem nemel zadne zkusenosti, ale rekl jsem si, ze to zkusim... Zatim nemam zadne velke negativni zkusenosti. Prevod dat byl snadny, zmenil jsem synchronizaci Tre680 vs. Palm Desktop na Outlook a nasledne slo vse krasne do Treo 750. Zadny problem. System je samozrejme pomalejsi nez PALM OS, ale za par dni si na to clovek nejak zvykne. Co mne vsak zarazilo nejvice je neuveritelna "chudost a nedotazenost" kancelarskeho baliku (WORD, EXCEL..) Tyto programy jsou v podstate nepouzitelne. To nemluvim o tom, ze jsem zatim neprisel na to, jak office dokumenty nejak rozumne synchronizovat s PC... ale je pravda, ze jsem to zatim nemel cas moc resit, a mozna ta moznost nekde je. Muj hlavni poznatek je, ze WM6 neni ani o pid lepsi nez stary, staricky PALM OS GARNET!!! Ani o chlup! Opevovane moznosti multitaskingu jsou u mobilniho zarizeni k nicemu, apon mne tedy. Zatim jsem toho nevyuzil. Ma to jen nevyhodu, aplikace visi otevrene v RAM a zabiraji pamet.... a clovek na to musi myslet a parkrat denne bezici aplikace zabit.
Re: Palm je mrtvý, ať žije Palm? (Hodnocení: 1)
Od: tondapirko (email je skrytý) - 22.04.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Lepší než PALM OS GARNET těžko ještě nějaký OS může někdy být. Myslím si, že po dokončení verze 5.4.9 zřejmě od PALM odešel onen genius, který palm OS vytvořil a proto se celý vývoj nadobro zastavil. Kdepak asi skončil? U Microsoftu určitě ne.
Re: Palm je mrtvý, ať žije Palm? (Hodnocení: 1)
Od: UsiReV (havlicek@palmhelp.cz) - 23.04.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Až lusknu prsty, probudíte se z hypnózy... jedna... dva... tři... ;)
Re: Palm je mrtvý, ať žije Palm? (Hodnocení: 1)
Od: Permon (email je skrytý) - 23.04.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Jsi vtipalek anebo WM fans. Jak rikam, mam nyni Palm Treo 750 na WM6 a jediny prinos teto zmeny oproti T680 spatruji v bezproblemove cestine. Tim konci veskere vyhody... aspon tedy pro mne. Abych uvedl dalsi priklad mystifikace lidi, vseobecne se tvrdi jak ma WM lepsi podporu mutlimedii... ja se ptam: KDE? Vzdyt to neumi v zakladnim nastaveni prehrat ani mpeg!!! No, kde jsme? A tak vsichni instaluji TCMP... stejne jako na Palm OS. Kde je potom tedy ta konkurencni vyhoda WM? Dale, i pres opetovne nove a nove nastaveni emailu mi Outlook v Treu stale stahuje cele zpravy vc. celych priloh, i kdyz mam nastaveno stahovat prilohy jen pokud jsou mensi nez 25kB! Dale, kdyz mi nekdo vola, jehoz jmeno nemam v adresari, tak mi display oznami ze sice unknown number, ale uz neuvede cislo. To uvidim, az kdyz si necham zobrazit zmeskany hovor a nebo ten hovor prijmu... tohle je podle mne ale spis problem nejakeho konfliktu v mem pristroji nez vlasnost WM... Nejde mi o hazeni spiny na WM (jsem prece nyni jejich zakaznik), jen srovnavam co mi nabidl stary, staricky Palm OS a co nabizi nejnovejsi WM.
Re: Palm je mrtvý, ať žije Palm? (Hodnocení: 1)
Od: UsiReV (havlicek@palmhelp.cz) - 23.04.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Já ale nereagoval na Vás, jestli jste si všiml... ale asi ne :)
Re: Palm je mrtvý, ať žije Palm? (Hodnocení: 1)
Od: tondapirko (email je skrytý) - 24.04.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
No mně překvapilo, že CENTRO v tovární konfiguraci přehrává video bez problémů na webu tam, kde ve WVista mi Explorer i Opera odmítá přehrát.

Re: Palm je mrtvý, ať žije Palm? (Hodnocení: 1)
Od: leos (email je skrytý) - 14.05.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Skvele postrehy. Clanek potvrdil moje obavy. Kdyz mi letos po nekolika letech uzivani odeslo Treo650, chvili jsem premyslel a prechodu WM. Nakonec jsem zustal verny Palm OS, protoze mi vyhovuje a synchronizace s outlookem byla a stale je v pohode. Ale pokud mohu soudit, tak pouze Palm OS umi rychle vyhledavani ve vsech aplikacich (ikonka lupa). Centro ma jenom jednu vadu. Slabou baterku. Horsi nema ani Treo680. Nicmene velikost a spolehlivost Centra je slusna. Neni ale tak spolehlive jako stare dobre a bytelne Treo650. Centro si me ale ziskalo svou velikosti. Schova jem do kapes u jean, coz s Treo650 skoro neslo. Jenom bych rad od Palm Inc. brzo videl nejakou bytelnejsi pristroj velikosti soucasneho Centro a s mnohem lepsi stejne malou baterkou. Klidne zelim Wi-Fi nebo GPS. Jake mate postrehy s uzivanim Centro?

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajůPalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412