Kniha knih ve skvělém provedení a zdarma! (1. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Kniha knih ve skvělém provedení a zdarma! (1. část)

Autor: Badel - 04.05.2005, 8364 čtenářů


Software Ano vím, že se jedná o úzce specializovanou záležitost a všem se nezavděčím. O to více ti z vás, kteří alespoň občas Bibli otevřou, by tomuto článku měli věnovat zvýšenou pozornost! PalmBible+ je špičkový produkt, který své síly dokáže měřit i s nejlepšími desktopovými konkurenty.

Je jen málo produktů, které jsou zdarma a přesto se na jejich vývoji dlouhodobě pracuje, ačkoliv jsou již téměř dokonalé. PalmBible+ je jedním z nich. Po spuštění nečekejte žádné zázraky. Super grafická "udělátka" se nekonají, vše je podřízeno funkčnosti. Před samotným používáním je nutné projít menu a přizpůsobit aplikaci svému gustu. Možností je opravdu mnoho, my projdeme jen některé funkce, pro komplexní pochopení doporučuji prostudovat obsáhlý HTML manuál. Opravdoví znalci Písma svatého vědí, že náročnější studium biblického textu se neobejde nejen bez znalostí dobového pozadí a historických souvislostí, ale že je také nezbytné nahlédnout do původních jazyků bez - byť nechtěných - tendenčních překladatelských nánosů. Tomu je fungování aplikace do značné míry podřízeno a to je jenom dobře. Že se Bible nečte jako detektivka, jsou si autoři evidentně také dobře vědomi. Najdete zde totiž mocné nástroje pro porovnávání paralel a jednotl. překladů, vracení se k předchozím pasážím, víceúrovňové poznámky, velmi inteligentní vyhledávání (i podle nejrůznějších členění biblických knih) atd. Prakticky všechny eReadery, které znám, by se zde měli co přiučit. Na druhou stranu je nutno podotknout, že tím, že aplikace není primárně určena pro dlouhodobé systematické čtení, mohou vám zde některé odpovídající nástroje trochu chybět. Osobně si ale neumím představit, že by jakýkoliv software mohl nahradit papírovou Bibli. Jak bylo již řečeno, jedná se spíše o účinnou pomůcku ke studiu doplňující klasickou Bibli. Takže pojďme na to...


Nejprve je nutno se poprat s instalací. Díky tomu, že autoři se snaží zajistit kompatibilitu s maximem zařízení na bázi Palm OS, je vhodné si pročíst instalační pokyny a zjistit, které soubory jsou nutné pro funkčnost právě s vaší verzí Palm OS a typem PDA. Nejedná se sice o žádný nezvládnutelný úkol a cíle se lze dobrat i metodou pokus - omyl, ale inteligentní instalační průvodce by určitě neškodil. Zvláštní pozornost je zapotřebí věnovat instalaci samotných Biblí a odpovídajících písem. Bible+ je totiž pouze softwarové prostředí, které je zapotřebí ještě "nakrmit" nějakým obsahem. Pokud proto toužíte např. po Ekumenickém překladu + Bibli Kralické + originálu v řečtině a hebrejštině, musíte si všechny tyto minimálně 4 překlady sehnat a k nim ještě odpovídající znakové sady (v daném případě je zapotřebí běžné české lokalizace RedGrep Locale nebo PiLoc a k tomu hebrejský a řecký font). Samotné biblické knihy v češtině seženete zdarma na na stránkách Pavla Vocha, který se již dlouhou dobu pečlivě stará o vyvěšování nejznámějších překladů v kódování Windows CP 1250, ISO-8859-2, Macintosh CE. Narazil jsem sice již na pár drobných chybiček v číslování veršů (jmenovitě v knize Daniel), ale jinak je práce Pavla Vocha perfektní. Navíc na každé upozornění o chybě pružně reaguje nápravou. Hlavní české biblické překlady jsou také trvale umístěny na našem serveru v sekci download, kde najdete i některé cizojazyčné. Více překladů a odkazů na další relevantní stránky hledejte na stránkách výrobců aplikace (pod vedením pana Yih-Chun Hu). Další věc, na kterou byste neměli zapomenout v případě, že jste majiteli palmu Tungsten|T3, je systémová extenze T3 DIA Compatibility. Tu budete tak nebo tak potřebovat i v dalších aplikacích, které díky ní řeší využití celé plochy displeje 320x480 bodů po zasunutí virtuální Graffiti plošky. Jestli jste se bez toho dosud obešli, v PalmBible+ si ji určitě doinstalujte. Porovnávání dvou různých překladů na plné ploše hires+ je opravdu skvělá záležitost!

Pokud jste tedy nashromáždili vše, co jsem až dosud zmínil, můžete si stáhnout také samotnou aplikaci PalmBible+, která je nyní dostupná ve verzi 3.1.11. Od dob verze 3.1.10 jsem dlouho odkládal recenzi tohoto produktu, protože mi spolu s jejím updatem přestala korektně fungovat funkce inteligentního vyhledávání (viz níže). Žel ani v poslední verzi tento problém, zdá se, nebyl odstraněn. Ale zpět k instalaci. Pokud vás napadne, že instalovat vícero biblických překladů jen tak do RAM je hazard, máte pravdu. I hardwarově lépe vybavené palmy, by brzy mohli mít potíže s volnou operační pamětí. Vždyť jen jeden kompletní překlad má více jak 1.5MB a to nemluvím o specialitkách jako je překlad krále Jakuba indexovaný strongovými čísly, který si sám o sobě ukousne bezmála 3MB! Pokud se tedy nehcete omezovat na jeden dva překlady, je nezbytné zajistit korektní přesun souborů na kartu. Když říkám korektní, mám tím na mysli jen to, že je vyžadována instalace do přesně určeného adresáře a to /Palm/Programs/PPBL/. Způsobů, jak toho docílit, je několik, vzhledem k velikosti přesouvaných souborů je nejpohodlnější kartu připojit jako Mass Storage zařízení k PC a odsud ji standardně obsloužit nějakým správcem souborů. Za to, že aplikace nezvládá svobodnější práci s kartou, jí určitě patří malé mínus. V Palm OS prostředí se ale nejedná o nic neobvyklého.

Po úspěšném zvládnutí instalace se můžeme pustit do zkoumání uživatelského rozhraní.
Celý prostor displeje, kromě horní lišty, je využit pro biblický text. To je dobře a určitě by neškodila i možnost skrytí lišty podobným způsobem, jako to umí Plucker, iSilo, TiBR nebo jiné vyspělé prohlížeče textů. Znovu ale opakuji, že aplikace není určena ani tak na souvislé čtení, jako pro studijní práci s textem. Autoři tak po právu očekávají, že uživatel ocení, bude-li mít nejdůležitější nástroje vždy po ruce.

Lišta zobrazuje následující položky (zleva):

- název aktuální biblické knihy včetně kapitoly a verše
- "explorerovská" tlačítka back a forward
- přepínač mezi dvěma aktuálními překlady
- výběr překladu
- výběr biblické knihy
- lupa nabízející bohaté možnosti vyhledávání
- mocný záložkový navigátor
- snapshot pro rychlé ofocení aktuálního obsahu displeje
- přepínač pohledu na jeden nebo dva biblické překlady současně


Tím jsme provedli jen letmé základní seznámení s programem. V následující části si probereme jednotlivé funkce detailněji a zmíním také některé osobní zkušenosti z používání.Následující části článku:
Kniha knih ve skvělém provedení a zdarma! (2. část)
Kniha knih ve skvělém provedení a zdarma! (3. část)
Kniha knih ve skvělém provedení a zdarma! (4. část)
 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora Badel


Nejčtenější článek na téma Software:
Video pro Palm, zázrak jménem SmartMovie


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.62
Účastníků: 8

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"Kniha knih ve skvělém provedení a zdarma! (1. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajůPalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412