Opera Mini: konečně pořádný prohlížeč pro Palm OS - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Opera Mini: konečně pořádný prohlížeč pro Palm OS

Autor: krcmar - 13.09.2007, 12288 čtenářů


Software Mnoho uživatelů kapesních počítačů Palm trápí nedokonalost integrovaného webového prohlížeče. Naštěstí existuje řešení v podobě klonu známého prohlížeče Opera s názvem Opera Mini. A řešení je to více než luxusní.

Integrovaný prohlížeč

Žijeme v době Internetu, multimediálního obsahu a nepřeberného množství internetových stránek. Bez připojení si už většina z nás neumí představit ani dovolenou, natož celý život.

Dobrým a neocenitelným pomocníkem je v tomto případě kapesní počítač, který můžeme používat v tramvaji, stejně jako na pláži. Když je to navíc kapesní počítač spojený s telefonem (Treo), pak jsme na cestě k extázi. Bohužel Palm podcenil to hlavní – internetový prohlížeč.

Do palmů integrovaný Blazer je mírně řečeno velmi nedokonalý. Moderní stránky nevykresluje příliš dobře, se složitějšími má občas nepěkné problémy a především – nezvládá kódování Unicode. Našinci mají vůbec s použitím Blazera velké problémy.

Bohužel, jiná alternativa v podstatě neexistuje a tak jsme se do nedávna museli spolehnout jen na tuto „nouzovku“. Pravda je, že když už člověk potřebuje nějakou informaci, je rád i za Blazer.

Hurá! Opera

Opera Software je známým výrobcem nejpoužívanějšího a zřejmě také nejkvalitnějšího mobilního prohlížeče. Klasická mobilní Opera bohužel pro Palm OS neexistuje, máme tu ale něco velmi podobného – Opera Mini.

Opera Mini (dále už jen Opera) je malý prohlížeč napsaný v Javě. Běží proto ve všech mobilních telefonech, které touto technologií disponují. S trochou šikovnosti je tedy možno ji rozchodit i na palmu.

Jdeme na to

Pro instalaci Opery budeme potřebovat asi 4 MB volné paměti. To je jediná daň za opravdu kvalitní prohlížeč, který instalací získáme. Dále budeme potřebovat nainstalovat prostředí Java, konkrétně Java WebSphere Everyplace Micro Environment. Pak samozřejmě stáhněte nejnovější verzi Opery.

Poslední verze 4 beta 2 nabízí spoustu vylepšení, takže stojí za to po ní sáhnout. Uvnitř javovského archivu je hromada souborů a adresářů, nám ale budou stačit dva soubory: J9JavaVMMidp20.prc a JavaVMCheck_enUS.prc nacházející se v adresáři JVM/ARM4T. Pak nainstalujeme samotnou Operu (jeden .prc soubor). Nahráním těchto tří souborů jsme si nainstalovali Operu Mini.

Spouštíme

Před startem navštivte nastavení systému a nahoďte připojení k Internetu. Opera se jinak nepřipojí a ohlásí, že nemá otevřené spojení. Z Opery už ho nenahodíte a budete muset znovu vyskakovat.

První start trvá o něco déle, příště už to bude o poznání rychlejší. V každém případě nejde o nijak závratné časy; maximálně je to pár sekund.

Po startu se hned dostanete na úvodní stránku aplikace. V horní části vidíte řádek pro vložení adresy, kterou chcete navštívit. Pod ním je formulář vyhledávače, následují záložky a nakonec historie posledních stránek. Dole je pak možnost vstoupit do velmi jednoduchého menu.

Po kliknutí na první dialog můžeme ihned vkládat adresu a prohlížet. Při načítání stránky se nám úplně dole na obrazovce zobrazuje, kolik jsme toho už stáhli a jak velký je celkový balík dat, který k nám putuje.

Princip Opery Mini

Malá technická odbočka. Pokud vás detaily nezajímají, přeskočte tuto část. Ale já jsem si jist, že je to zajímavé. Možná se ptáte, jak je možné, že má ten prohlížeč jen 230 kB. Vtip je v tom, že Opera nepracuje přímo, ale velká část jejích funkcí se deleguje na server. Mimochodem Opera 4 beta 2 (respektive ta serverová část) se stránkám hlásí jako Opera 9.5.

Opera Software totiž u sebe provozuje server, který data "předžvýkává" pro váš mobilní prohlížeč. To má v zásadě několik výhod: jednak je Opera velmi schopná (řekneme si dále) a především to šetří datový tok. Všechno se totiž komprimuje, zmenšuje, zanedbávají se zbytečnosti a podobně.

Příklad za všechny: nechal jsem si stáhnout titulní stranu PalmHelp.cz se vším všudy, co je potřeba pro zobrazení. Tedy obrázky, ikonky, tlačítka, loga a podobně. Prostě tak, jak ji vídáte. Titulka má celkem 300 kB. Pokud ji ale stahujete přes Operu Mini, stáhne se vám do palmu jen 55 kB. Pokud vypnete obrázky, dostanete se dokonce na 14 kB!

Prohlížíme

Novější verze Opery přinesly mnoho vylepšení a mobilní prohlížení je s nimi skutečným zážitkem. Na začátku, tedy těsně po načtení stránky, se nám ukáže přísně zmenšená podoba načtené stránky.

Jak vidíte, text je naprosto nečitelný a jsou z něj vidět jen jednopixelové čárky. Vidíme ale celou šířku stránky. Teď je na nás, kterou část si zvětšíme. Stačí kliknout na libovolné místo a prohlížeč se plynule zazoomuje.

Všechny textové objekty na stránce jsou i nyní zúženy tak, aby i při zvětšení byly vidět celé a aby uživatel nemusel rolovat do stran. Pokud si příslušnou pasáž přečtete, stačí použít tlačítko [Back] a zase se vrátit do zvětšeného režimu.

Samozřejmě se zoom vztahuje na všechny objekty, včetně obrázků.

Jak jste si už jistě stačili všimnout, čeština je zcela bez problémů, neviděl jsem stránku, na které by se diakritika zobrazovala špatně. To ale není všechno. Opera také:

  • umí JavaScript
  • umí AJAX
  • projde Acid2 testem
  • umí částečně CSS3
  • zvládne test na CSS selektory
  • umí šifrovat (HTTPS)
  • bez problémů zvládá formuláře, tlačítka a další objekty

Pro demonstraci schopností ještě přidám obrázek funkčního webmailu od Seznamu:

Zhodnocení

Opera Mini mě svými schopnostmi naprosto překvapila a zaskočila. Jedná se skutečně o plnohodnotný prohlížeč, který vám navíc dokáže ušetřit podstatnou část datového pásma, takže bude na poplatcích operátorovi šetřit vaši peněženku. Navíc starší verze Opery jsou k dispozici i v češtině, takže až se z této bety stane plná verze, můžeme očekávat i tady podporu češtiny. Nemůžu tedy jinak, než dát pět hvězdiček a všem prohlížeč doporučit.

+ zdarma
+ spoří datový tok
+ rychlost
+ schopnosti "velkého prohlížeče"
+ přizpůsobení zobrazení malým displejům
+ jednoduché ovládání
+ v češtině (kromě betaverzí)

- Java vyžaduje mnoho paměti (spíš problém Palm OS) 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora krcmar


Nejčtenější článek na téma Software:
Video pro Palm, zázrak jménem SmartMovie


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.7
Účastníků: 10

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"Opera Mini: konečně pořádný prohlížeč pro Palm OS" | Přihlásit/Registrovat | 16 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Opera Mini: konečně pořádný prohlížeč pro Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: pida (email je skrytý) - 13.09.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Chodí nová verze Opery Mini s češtinou Piloc?
Re: Opera Mini: konečně pořádný prohlížeč pro Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: Jaku6 (email je skrytý) - 17.09.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
mi teda s pilocem nejede, když ho vypnu tak jede

Re: Opera Mini: konečně pořádný prohlížeč pro Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: mh (email je skrytý) - 13.09.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Ma to bohuzel jeden zasadni nedostatek - tu Javu, ktera se alespon u me vzdy na Palmu chovala ponekud zvlastne a temer vzdy zpusobovala nestabilitu.

Re: Opera Mini: konečně pořádný prohlížeč pro Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: Fockewulfik (email je skrytý) - 13.09.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
BTW a jede to i na TT??

Neni vsechno zlato co se trpyti (Hodnocení: 1)
Od: totalcomander (email je skrytý) - 13.09.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Na treu 650 jsem nainstaloval, restartoval, pripojil se na plnem signalu ke gprs a nejcastejsi co z opery vidim je hlaska "conecting". Takze si muzu vybrat bud nekorektne zobrazene stranky v Blazeru nebo naprosto luxusni stranky v Opere, na ktere si pockam pul vecnosti :-( ale kdyz uz se tam dostanou, tak je to parada, dokonce i Ebanka funguje

Re: Opera Mini: konečně pořádný prohlížeč pro Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: tondapirko (email je skrytý) - 13.09.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
No mně opera mrzne, musím restatovat Treo, stáhnul jsem si Operu z webu přímo do Trea. Je pravda, že mám asi nějakou starou verzi JAVA, né pro Treo 680. Jináč se mi pořád ptá JAVA, jestli jí pustím do vzduchu a to neumím vypnout. Jionáč české znaky jsou zhusta nahrazeny otazníkem. Používám češtinu FONTSOS5 (po prvním nainstalování OPERA chvíli fungovala)

Re: Opera Mini: konečně pořádný prohlížeč pro Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: joshviklef (email je skrytý) - 13.09.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Operu 4 betu pouzivam na Tungstenu C. Sama vytaci/vytvari pripojeni. Obcas mi zamrzne, pak musim restartovat palm. Na strankach mi vadi, ze se ceske znaky zobrazuji jako ctverecky(Pouzivam PiLoc) a vynechavani ob-radek pri prohlizeni webu. Jinak vsude v recenzich upozornuji na prohlizeni stranek na sirku(beta2), ale na palmu mi to, na rozdil od mobilu, nejde.

Re: Opera Mini: konečně pořádný prohlížeč pro Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: Permon (email je skrytý) - 13.09.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Uz vim, proc jsem uz drive nepouzival Operu, protoze kdyz jsem drive instaloval Javu, tak mi treo napsalo Missing IBM Java VM - Please ensure that IBM's WebSphere Micro Environment Java VM is installed. Hm. Dnes jsem postupoval dle postupu uvedenem v recenzi... a vysledek? Stejny! Takze, ja se k otestovani Opery ani nedostal. Na zadnem Palmu mi Java NIKDY NEJELA (TT3, TX, Treo 650, Treo680). Kde je chyba? Tot otazka.
Re: Opera Mini: konečně pořádný prohlížeč pro Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: Permon (email je skrytý) - 13.09.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Tak uz jsem na to prisel. Je treba instalovat Javu pres HotSync. Z karty to nefunguje.

Re: Opera Mini: konečně pořádný prohlížeč pro Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: warrior (email je skrytý) - 13.09.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Opera Mini funguje jen s vypnutym Piloc (se zapnutym Locale bez problemu), nepodporuje Java script takze se na Bankovni produkty nedostanete....

Re: Opera Mini: konečně pořádný prohlížeč pro Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: nox (email je skrytý) - 13.09.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=31
Operu mini si chvalim predevsim diky bezproblemove cestine (Locale, TX). Na TT1 bych ji zkousel jen velmi opatrne, me osobne udelala java hardreset - jen tak z niceho nic, bez ptani. Nevite nekdo jak dostat do opery www stranku z pametove karty? Mam vytvorenu vlastni malou HTML stranku, kde mam oblibene weby v textovyh verzich. U Windows mobile na ni stacilo poklepat, otevrit ji a zaradit jako domovskou stranku, u Opery mini ji musel ulozit nekam na web a hlidat aby mi ji pro neaktivitu freewabu nesmazali.
Re: Opera Mini: konečně pořádný prohlížeč pro Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: Skorpi (email je skrytý) - 14.09.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://pidu.ic.cz
 
V OpereMini uz ze sveho principu fungovani lokalni stranku neotevres. Leda ze by se tvoje lokalni data posilala na jejich proxy a z5 :)

Re: Opera Mini: konečně pořádný prohlížeč pro Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: Jack (email je skrytý) - 14.09.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Jak pustit.....nejde mi to. Co se zadává do JAVY, když ji otevřu URL:......nevím co tam zadat, když tam zadám cokoliv tak mi to hodí hlášku: AMS error "The application descriptor was missing the required MIDIet-Name field".....jsem zo toho na játru. Pak když pouštím operu, tak mrznu jen co zadám www.adresu ....poraďte pls.

Re: Opera Mini: konečně pořádný prohlížeč pro Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: xbob (email je skrytý) - 15.09.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Ahoj, lidi mám Treo 650.. nainstaloval jsem JAVU i operu a když Operu spusrím tak tam naskočí ten loadovací pruh cca do 1/4 a dál nepokračuje. Treo nezamrzne ale neppokračuje to dál. Díky za pomoc.. :o)

Re: Opera Mini: konečně pořádný prohlížeč pro Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: pavelbures (email je skrytý) - 16.09.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Mě chybí jedna zásadní věc - nemožnost dát do schránky aktuální URL a rovněž ho ze schránky vložit. Když mi přijde mailem či na ICQ odkaz tak ho v Opeře Mini neotevřu.

Re: Opera Mini: konečně pořádný prohlížeč pro Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: Stepa (email je skrytý) - 06.11.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Na treu650 mi to dělá to, že se při instalaci zasekne tak ve čtvrtině průběhu. 4,2MB volné paměti, vyzkoušeny různé javy různé opery.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajůPalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412