Je klávesnice Trea opravdu nejlepší? - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Je klávesnice Trea opravdu nejlepší?

Autor: nexus6 - 28.05.2007, 6360 čtenářů


Hardware a příslušenství O Treu se často tvrdí, že jeho klávesnice patří k tomu absolutně nejlepšímu v kategorii QWERTY smartphonů. Není sice v našich silách vyzkoušet všechny zástupce této kategorie, ale přesto jsme mohli provést rozumné srovnání. A jak tedy Treo dopadlo?






Na stole přede mnou leží Palm Treo 680, Nokia E61i a HTC S710. Vše zástupci kategorie smartphonů s integrovanou QWERTY klávesnicí. Každý z nich je jiný – mají rozdílné operační systémy, ale i koncepci klávesnice. Právě na tu se dnes budeme soustředit.



Klávesnici Trea snad nemusím představovat. Tlačítka uspořádaná ve čtyřech řadách, lehce prohnutá do "úsměvu" jsou notoricky známá snad všem. Symbianová Nokia E61i se oproti Treu rozhodla vsadit na velikost. Je hodně široká a tak klávesnice dostala podstatně více prostoru, než u Trea, tlačítka jsou také znatelně větší. Uspořádána jsou přísně v rovných řadách, žádné prohnutí se nekoná. HTC S710 je v této konkurenci trochu unikát. Je to totiž první smartphone s operačním systémem Windows Mobile a výsuvnou klávesnicí. Tlačítka jsou rovněž uspořádána v rovných řadách, ale ty jsou tentokráte pouze tři.



Papírově nejlépe vypadá klávesnice Nokie. Má největší tlačítka a klasické uspořádání. Naopak nejhůře vypadá HTC. Klávesy jsou málo vystouplé, takže se dá pochybovat o jejich dobrém hmatovém rozlišení. Rovněž uspořádání ve třech řadách budí trochu rozpaky. Treo je někde uprostřed. Jeho tlačítka se zdají možná až moc vystouplá. Takže na první pohled tu máme jasného favorita – Nokii E61i.



Jaká je ale praxe? Klávesnice Nokie je na dotek tak trochu gumová a odezva kláves na stisk není příliš dobrá – tlačítko mačkáte hodně do měkka. Přitom zdvih se nijak zásadně neliší od konkurentů. Klávesy jsou od sebe také možná příliš daleko, ale tady záleží na tom, jak má kdo velké prsty.

Treo se pocitově řadí opět k průměru. Zdvih kláves je příjemně nízký, stisk docela zřetelný, takže vás v psaní nebude brzdit nejistota, zda jste klávesu skutečně zmáčkli. Pocitově jsou tlačítka příliš blízko sebe a zdá se, že pro velké prsty by to již mohl být problém. To ovšem nedovedu posoudit.



HTC je se svou výsuvnou klávesnicí poměrně unikátní. Tři řady sice na první pohled budí nedůvěru, ale v praxi se pouze mezerník přestěhoval mezi tlačítka [B] a [N]. Naopak mazací klávesa nebo třeba tlačítka [Shift] a [Enter] mají umístění nejbližší klasické klávesnici stolního počítače. Potěší i kurzorové klávesy na pravé straně, které usnadní navigaci v dokumentech. Klávesnice S710 je podstatně širší, než u konkurentů, takže to je občas k některým tlačítkům daleko. Umístění přepínačů a mazací klávesy však naopak orientaci usnadňují, vše je ale také otázkou zvyku. Na pohled horší hmatová orientace na klávesnici se v praxi nepotvrzuje, naopak potěší nízký zdvih a zcela jasná odezva na stisk klávesy.



Po praktickém osahání klávesnic se tedy situace poměrně srovnává. Nicméně tím pravým rozhodovacím faktorem je rychlost psaní na jednotlivých klávesnicích. Pocity a dojmy při osahání v tomto případě mnohdy spíše klamou. Přistupme tedy k praktickému testu.

Abych vyzkoušel rychlost psaní, zvolil jsem si následující porovnávací text:

Testujeme klávesnice smartphonů HTC S710, Nokia E61i a Palm Treo 680. Která je lepší? Snad napoví čas, za který jsme na nich napsali tento text.



V textu je několik shluků číslic i velkých písmen, pro jejich větší koncentraci jsem již nezařazoval žádné zvláštní znaky. Ty se stejně v běžně psaných textech vyskytují minimálně. Délka textu je 144 znaků, tedy necelá jedna zaplněná SMS zpráva. Text jsem si nejdříve několikrát zkusmo napsal na všech telefonech. Někteří by mohli namítat, že klávesnici Trea dobře znám. To je sice možná pravda, ale Treo jsem za poslední cca měsíc vůbec nepoužíval a celkově se k němu nedostanu příliš často. Naopak HTC a Nokia mi před tímto testem dělali společníka něco kolem týdne. Tím by se výhoda Trea měla eliminovat.



Text jsem si nejprve zkusil několikrát napsat na všech telefonech bez měření času. Teprve když jsem si byl téměř jist, že v textu nebudu dělat příliš chyb, přistoupil jsem k měření. To sestávalo ze tří po sobě jdoucích pokusů o napsání výše uvedeného textu. Pokud jsem udělal nějaké výrazné chyby, které by pokus viditelně zpomalily mou vinou, měření jsem přerušil a začal znovu. Nejprve jsem psal na Treu, pak na HTC a na závěr na Nokii. Psal jsem samozřejmě bez diakritiky.



A jak to vše dopadlo? Nejvíce mne zklamala klávesnice Nokie. První dva pokusy trvaly přes 80 sekund – konkrétně 82 a 86 sekund. Stisk kláves je u Nokie opravdu velmi nejistý a občas se tak musíte vracet a doplňovat chybějící písmenko, rovněž reakce přepínačů nejsou úplně ideální. Teprve na třetí pokus vše vyšlo zcela ideálně, ani jednou jsem se nikde nespletl a výsledkem byl výborný čas 69 sekund. K jeho dosažení ovšem bylo zapotřebí extrémního soustředění, které bude v praxi jen těžko dosažitelné. Nedobře působí průměrný čas, který byl k napsání textu zapotřebí – 79 sekund.



Na klávesnici HTC S710 se pocitově píše nejlépe. Vyžaduje nejméně soustředění při psaní, trochu vadí někdy větší vzdálenosti, které musíte překonávat – to v důsledku zpomaluje absolutní rychlost psaní. Jak jsem ale řekl, dojem ze psaní na HTC je nejlepší. Dosahovat tak mnou dosažených časů nebude příliš velký problém. Navíc HTC bylo jediným z trojice testovaných přístrojů, na kterém se jasně projevila zlepšující se tendence s opakováním pokusů. První pokus zabral 81 sekund, druhý již jen pěkných 75 sekund a třetí dokonce jen 70 sekund. Věřím, že při dlouhodobém používání se tak lze dostat k průměrné rychlosti něco lehce přes 70 sekund za testovací text. Průměr za mé tři pokusy činil 75,3 sekundy.



To nejlepší na konec, říká se. A v případě Trea 680 a našeho článku to platí stoprocentně. Při psaní je Treo prostě zdaleka nejrychlejší. I ten nejpomalejší čas měl nižší hodnotu, než průměrná dosažená rychlost u HTC a to 75 sekund. Pocházel ze druhého pokusu, kdy jsem se při psaní trochu zadrhl. První pokus zabral 69 sekund a rozhodně jsem se při něm tak „nenadřel“, jako v případě Nokie. U třetího pokusu opět všechno fungovalo perfektně a mé prsty nacvakaly testovací text do Trea za pouhých 58 sekund. Průměr krásných 67 sekund. Pro srovnání, bez tréninku jsem oněch 144 znaků napsal na klávesnici stolního počítače za 26 sekund.



Tento můj letmý pokus nelze pokládat za bernou minci, v praxi mnohdy záleží na tom, jak vám přesně klávesnice daného telefonu sedne. Jasně ale pokus dokazuje, že klávesnice Trea není vychvalována jen tak pro nic za nic. Na Treu se prostě píše pohodlně a rychle, přitom se nemusíte zas tak moc soustředit. I když HTC dokazuje, že to jde i přirozeněji, nikoliv však zákonitě rychleji. Dodám, že výsledky rychlosti psaní lze rozšířit na všechna Trea bez rozdílu, protože jejich klávesnice jsou velmi podobné.

Trochu odlišně by asi dopadly testy zadávání textu s diakritikou. U každého ze srovnávaných přístrojů se totiž znaky s diakritikou zadávají jinak. U HTC je totiž jejich rozumné kontinuální zadávání možné pouze se zapnutým slovníkem XT9, který diakritiku do slov doplňuje. Někdy ovšem dané slovo nezná a vy musíte dané písmeno ručně hledat v seznamu znaků. Nokia umožňuje psaní diakritiky standardně a má jí dokonce vyznačenou na klávesnici. Pro psaní těchto písmen stačí stisknout funkční klávesu. Trochu nezvyklé je však uspořádání jednotlivých písmen na klávesnici. Treo umí znaky s diakritikou zadávat přes stisk klávesy [Alt]. Je to asi nejlogičtější a nejpřehlednější způsob, protože jasně víte, kde onen znak leží. Ovšem psaní textů s diakritikou na klávesnicích těchto smartphonů je čistý masochismus. Smysl má jen v případě, že provádíte drobné úpravy v textech nebo jejich korekturu. Pro vytváření celých e-mailů a textů je nesrovnale pohodlnější diakritiku vynechat.







 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Megarecenze Palm Treo 750v (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.66
Účastníků: 6

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Je klávesnice Trea opravdu nejlepší?" | Přihlásit/Registrovat | 2 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Diakritika (Hodnocení: 1)
Od: Morbid (email je skrytý) - 28.05.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=21
Se závěrečným tvrzením nemohu souhlasit. Na treu650 píši s diakritikou běžně, ať už e-maili nebo celý články a neni problém.

Re: Je klávesnice Trea opravdu nejlepší? (Hodnocení: 1)
Od: CARDI (email je skrytý) - 02.02.2011
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Myslím, že se na Treu píše nejlépe právě kvůli zaoblení klávesnice. Protože čím dále jdete do středu, tím níže dáváte prsty (nebo tedy alespoň v mém případě). A naopak, když píšete krajní znaky, máte prsty trochu výše. Myslím, že to má také vliv na psaní a že to tam není jen tak pro nic za nic. =)

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412