www.PalmHelp.cz

ACCESS Linux Platform - světlá budoucnost?
Publikováno: 29.08.2006
Téma: Informace a oznámení


Po nedávném předvedení ACCESS Linux Platform (ALP) na veletrhu LinuxWorld se začínají oběvovat další spekulace o této platformě. Nejožehavějším tématem je samozřejmě vztah Palmu k ALP. Redaktoři oblíbeného serveru 1src přinesli zamyšlení nad budoucností vztahu ALP a Palmu. My jsme se nechali inspirovat a přinášíme vám vlastní rozbor situace.

Nejprve k samotné ALP. Soudě dle reakcí na Internetu, zanechala při prezentaci na LinuxWorldu velmi dobrý dojem. ALP již opravdu dostává reálnou podobu, zatímco se konkurence snaží upoutat tiskovými prohlášeními. Například Qtopia se pochlubila chystaným projektem linuxového smartphonu, který bude určen vývojářům. Qtopia bude snad koncem roku schopna dodat tento telefon několika tisícovkám vyvolených developerů. Tou dobou se dost možná bude ALP licencovat velkým výrobcům mobilních zařízení. Vývojáři aplikací si na veletrhu mohli ve stánku PalmSource vyzkoušet kompatibilitu svých současných Palm OS produktů s novým systémem. I z této oblasti se ozývají velmi pozitivní reakce, zásadní problémy s kompatibilitou nejsou hlášeny.

ALP tak má jednu obrovskou výhodu. Ačkoli to bude zcela nový operační systém, ihned po jeho uvedení pro něj bude k dispozici mnoho tisíc programů. Tím se platforma stává atraktivní jak pro výrobce mobilních zařízení, tak pro uživatele. ACCESS tímto tahem přiláká mnoho vývojářů, kteří se dnes zabývají vývojem aplikací pro Palm OS. Není pochyb o tom, že se tyto bude snažit přetáhnout na svou stranu a donutit je vyvíjet aplikace v jednom ze svých prostředí, ať už GTK+, nebo MAX. I samotní programátoři budou jistě spokojeni. Jejich již napsané aplikace se budou spokojeně prodávat dál, ale pro své nové projekty dostanou moderní vývojové prostředí, pravděpodobně s daleko širšími možnostmi, než jim poskytuje současný Palm OS.

Bohužel pro fanoušky PDA to zatím vypadá, že se ACCESS bude se svým novým systémem soustředit hlavně na smartphony. Většina zařízení, na kterých tento operační systém poběží, bude mít následující parametry: Rozlišení displeje 320x240 pixelů, klasickou telefonní klávesnici, preferován je dotykový displej (hlavně kvůli kompatibilitě se staršími Palm OS aplikacemi). Zoufat ale úplně nemusíme. Jednak PalmSource, potažmo ACCESS prohlašuje, že se jedná o platformu flexibilní (což dokazoval tím, že ALP běžela i na zařízení, které mělo VGA rozlišení a plnohodnoutnou klávesnici), za druhé si také můžeme vzpomenout na úplné počátky ALP. Tehdy, ještě pod křídly PalmSource, se jednalo o projekt Palm OS for Linux a PalmSource uvažoval o dvou variantách, jedné odlehčené pro obyčejné smartphony a druhé výkonnější, určené pro komunikátory a PDA. Otázkou je, nakolik ACCESS tyto dvě varianty konsolidoval a zda se tedy nedočkáme ještě druhého ALP systému. Dle mého názoru je toto nepravděpodobné a flexibilita současné ALP by měla umožnit její použití na téměř jakémkoliv zařízení.

Zatím to tedy vypadá, že se na ALP můžeme jen a jen těšit. Dohady o tom, že se ALP nikdy nedostane mimo asijský trh, jsou jistě liché, to by si PalmSource určitě nedával takovou práci s prezentací před světovými vývojáři. Jisté je, že než se zařízení postavené na ALP dostane do našich končin, bude to ještě chvíli trvat. Ostatně jako se vším.

ACCESS má tedy podle prvních reakcí docela dobře našlápnuto. Ale co Palm? Jaké ten má možnosti? V této souvislosti je nutné zmínit několik faktů. Především připomenu, že Palm má licenci na současný Palm OS do roku 2009. Mnoho představitelů Palmu nás již ujišťovalo o tom, že se stále věnují Palm OS platformě a nadále se jí věnovat hodlají. Palm rozhodně nepovažuje Windows Mobile za operační systém, na kterém by chtěl do budoucna stavět. K jeho implementaci jej donutily spíše okolnosti trhu, než samotná touha společnosti po novém operačním systému. Windows Mobile si žádá především korporátní klientela a mobilní operátoři. Podívejte se třeba jenom na situaci na našem trhu. Eurotel i T-Mobile; oba mají ve své nabídce mnoho symbianových telefonů i přístrojů s Windows Mobile. Vůči korporátní klientele ale raději prezentují Windows Mobile. Ve firemním sektoru je prostě WM poměrně silné a má v něm dobře zapuštěné kořeny. Palm si uvedením Trea s Windows Mobile jen rozšířil možný okruh zákazníků, WM rozhodně nemá nahradit Palm OS.

Nejdůležitější otázkou tedy je, co nahradí současný Palm OS. Možností je hned několik, ale žádná zatím není potvrzená. První možností je, že jej v krátkodobém časovém horizontu nic nenahradí a Palm bude dále přežívat na OS Garnet. Osobně se domnívám, že s Garnetem se opravdu budeme ještě delší dobu setkávat, ale ne z tohoto důvodu. Palm určitě do svých nových zařízení implementuje nový operační systém. Zajisté to bude před vypršením licence na Garnet. To ale neznamená, že by Garnet dále nemohl používat v "obyčejnějších" zařízeních, tedy například smarphonech nižší třídy nebo PDA základních řad. V přístrojích vyšších řad se Palm jistě bude snažit Garnet nahradit novým systémem.

Tím by mohl být třeba kompletně předělaný Garnet, pokud by se jej Palmu podařilo od PalmSource zcela odkoupit. Mohl by jím také být zcela nový linuxový systém vyvinutý plně v režii Palmu, o kterém se spekuluje v souvislosti s tím, že Palm v posledním půlroce zaměstnal velké množství linuxových vývojářů. Jak se ale ukázalo, tito lidé nejspíše spolupracovali na vývoji ALP. Nyní by mohli začít vyvíjet vlastní systém, otázkou ale je, zda se to Palmu vyplatí. Poslední možností je, že Palm licencuje ALP. Ve světle událostí posledních dní se tato možnost jeví jako nejlepší. ACCESS tvrdí, že nový systém začne licencovat nejpozději na začátku příštího roku a do té doby nemůže Palm stihnout vyvinout jakoukoli alternativu. Navíc pokud by ji opravdu vyvíjel, zbytečně by tak štěpil síly vývojářů aplikací, kteří se s nejvyšší pravděpodobností chystají na přechod k ALP. Jak jsme již zmiňovali dříve, Palm možná hraje s ACCESSem mocenskou hru a snaží se pro sebe získat co nejlepší podmínky, tak jako tomu bylo dříve u PalmSource. ACCESS se ale Palmu pravděpodobně nechce podvolit, protože ALP má být platformou globální a nikoliv soustředěnou na jediného výrobce hardwaru.


Co myslíte, jak vše nakonec dopadne? Zůstane Palm u Garnetu nebo licencuje ALP? Který z těchto kroků byste vy uvítali? Podělte se o svůj názor v diskusi pod článkem.









Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=834