www.PalmHelp.cz

Vzdálená správa počítače z PalmOS - 2. část
Publikováno: 11.02.2005
Téma: Software


Pokračování článku o vzdálené správě serveru, v této části zaměřeno na OS Linux a na Webmin...

Správa serveru s OS Linux

Příkazová řádka a program pssh
Jak známo, lze v OS Linux (a dalších Unixech) vše řešit z příkazové řádky. Kdysi se běžně používal protokol telnet, jehož největším problémem je bezpečnost. Proto byl vyvinut protokol SSH, v OpenSource verzi OpenSSH, dnes aplikován ve verzi 2. Tento protokol nám umožňuje připojení na příkazový řádek (správně jde o vzdálený interpretr příkazů "shell"). Pokud se připojíme z PC (jedno jaký máte OS), můžete použít i přesměrování TCP protokolu, nebo Xwin protokolu a tím spouštět Xwin aplikace (samozřejmě musíte mít spuštěn Xserver). Jelikož PalmOS nepodporuje multitasking, jsou nám tyto vymoženosti odepřeny. Naštěstí lidé v Sealiesoftware vyvinuli freewarový program pssh, který je ke stažení na jejich webových stránkách http://sealiesoftware.com/pssh a umožní nám to nejdůležitější a to vzdálený shell. Tento program používám na svém Tungsten|T k plné spokojenosti již asi jeden rok a několikrát mi vytrhl trn z paty.Nebudu se zde dopodrobna rozepisovat o nastavení programu, jen tolik, že já si zvolil menší font a bílý text na černém pozadí.
Vytvoření nového spojení je naprosto jednoduché. Ťukneme na "Connect"


a vyplníme název serveru, nebo jeho IP adresu a Username (předpokládám root) a ťukneme na "Connect". Pokud jste nebyli připojeni k Internetu, tak dojde k vytočení připojení. A už se objevuje výpis komunikace se serverem. Při novém spojení samozřejmě nemáte uložen klíč vzdáleného serveru, proto se objeví hláška "Security Warning". Pokud předpokládáte, že se k serveru nebudete připojovat, odklikněte "Trust Once", ale pravděpodobně použijete "Trust & Save".
Pak jste dotázáni na Password. Po jeho zadání jste na serveru a můžete zadávat příkazy.
Vlevo dole jsou dvě důležité klávesy ctl (Ctrl) a esc. Vedle nich si můžeme zvolit jednu ze čtyř klávesnic, která nám pak zabere asi polovinu obrazovky.
Samozřejmě mimo nejpoužívanějších klávesnic alfanumerických se nám může velmi hodit klávesnice "etc", kde jsou funkční klávesy F1 až F10 a po aktivaci "shift" F11 až F20 a také Ins, Home, Del, End a PgUP/Dw. Nepostradatelné pokud si spustíte mc.
Toto je skutečně vzdálené ovládání počítače, ale vzhledem k odezvám přes GPRS jde skutečně o nouzovku a je na vše potřeba dost času a nabitý telefon, vetšinou v hospodě u piva.


Webmin
Jen velmi okrajově se zmíním o mnou nejčastěji používané variantě vzdálené správy. Jedná se o program Webmin (http://www.webmin.com), který je nainstalován na serveru. Podporovány jsou snad všechny verze Linuxu a BSD. Tento software umožňuje přístup ke konfiguraci PC, na kterém běží, přes webové rozhraní a to i k jednotlivým serverům (např. Samba, Postfix). Navíc je možno si vytvořit své vlastní "Custom commands". K rozhraní se přistupuje pomocí http, nebo https, v závislosti na konfiguraci, doporučuji https. Poté lze jen do webového prohlížeče zadat (používám Webpro) "https://jmeno.serveru.cz:10000", přihlásit a fungovat. Popis programu Webminu patří ovšem na jiný server.
Místo závěru
Pokud čekáte takovýto článek každý týden, tak mi nezbývá než citát Douglase Adamse:
Když píšete první knihu, máte za sebou pětadvacet let života. U druhé knihy, máte za sebou dva roky vysedávání v knihovně. Příště budu mít za sebou dva týdny vysedávání v hospodě, takže to bude kratší. A hlavně nepropadejte panice.

Předchozí část článku: Vzdálená správa počítače z PalmOS - 1. částTento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=34