
Oficiálně: Palm Pre bude v Evropě nabízet Telefónica
Publikováno: 08.07.2009 Téma: Informace a oznámení
Američané si toto léto již vesele užívají s báječným Palm Pre. Zato na starém kontinentu jsme se dosud nezmohli na víc, než na spekulace ohledně vytouženého termínu zahájení prodeje. Také se hodně polemizovalo o tom, kdo že se stane oním vytouženým operátorem, jenž získá dočasnou exkluzivitu. Jak to tak bývá, poslední nepotvrzené zprávy z minulého týdne se ukázaly být věrohodnými, když Palm včera vydal oficiální tiskovou zprávu.
Kdo by sázel na dosud dvorního operátora Palmu pro Evropu - Vodafone - tipoval by zle. Dlouho se sice šuškalo i o tomto tradičním palmistickém spojenci, avšak pod taktovkou Rubisteina je dnes v Palmu vše vzhůru nohama. Pre bude prvně nabízet jen Telefónica, což je ve Španělsku Movistar, zatímco ve Velké Británii, Irsku a Německu O2. Co se týče termínu, ten ještě zcela upřesněn nebyl, ale ze znění tiskovky vyplývá, že zmíněné destinace by se měly dočkat již během prázdnin, což je termín, ve který doufali jen nenapravitelní optimisté. Těm se však v poslední době už nelze ušklíbat tak jako kdysi, Palm dnes narozdíl od dřívějška překvapuje převážně jen příjemně. Radost nám však ještě stále může zhatit jedna neznámá v rovnici O2 + Palm Pre a to cena. Ta stále nebyla ohlášena a tak můžeme jen tiše doufat, že nebude "poevropštěná" směrem vzhůru, jak se žel někdy stává. Co nás určitě nepřekvapí, ale přesto potěší, je podpora HSDPA/UMTS u GSM/EDGE verze s teoretickou rychlostí přenosu dat až 14 Mbit/s.
Ve druhé polovině tohoto roku (opravdu přesný termín) bude Pre nabízeno také v Kanadě u operátora Bell Mobility.

Závěrem se nelze vyhnout otázce, zda je přechod k O2 od Vodafone pro našince dobrou či špatnou zprávou. Ponechejme stranou osobní preference toho kterého operátora a podívejme se na celou věc čistě pragmaticky. Pomineme-li čínskou anomálii (China Mobile a jeho bezmála 0,5 mld. klientů), je Vodafone světovou jedničkou co do počtu zákazníků. Telefónica sice patří také do kvarteta největších, na Vodafone ale stále dost ztrácí. Zajímavější je ale dlouhodobý růst, ve kterém je Telefónica mnohem lepší a výhledově by tak Vodafone přeci jen dostihnout mohla. Zdá se tedy, že bublinky jsou celkem perspektivní. Mnohem podstatnější je ale situace u nás, kde je to možná přesně naopak (O2 má před Vodafonem solidní náskok, leč rozdíl se postupně smazává). Co je však nejdůležitější, je místní politika operátorů. Česká pobočka britského operátora je totiž charakteristická tím, že má svébytnou (rozuměj na centrále nezávislou) politiku pro sestavování produktového portfólia. To zní sice celkem hezky a snad to má i faktické výhody v podobě lepší cílenosti na místní podmínky, v případě produktů značky Palm byla ale vždy výsledkem totální produktová dieta, což se nám palmistům rozhodně nikdy nezamlouvalo. Zato O2 u nás prodávalo blahé paměti již Treo 600 a následně i Treo 650. Prodej to byl sice značně omezený (palmy byly pasivně nabízeny jen velkým zákazníkům), svítá nám však alespoň naděje, že "kyslíci" mají k Palmu snad přeci jen vřelejší vztah a že bychom se mohli dočkat nějaké lákavé nabídky dotovaného Palmu Pre i u nás. Z tohoto pohledu to tedy vypadá, že O2 budou v domácích podmínkách tou lepší volbou... Velmi zajímavé bude sledovat, jak se O2 zhostí současného prodeje jak Palmu Pre, tak i Apple iPhone. Všeobecně jsou dnes tyto přístroje považovány za velké rivaly a jeden tak zákonitě - byť i jen částečně - bude kanibalizovat na tom druhém. iPhone byl až dosud i u nás velmi protěžovaným produktem a právě v O2 pro něj ušili velmi lukrativní datový + hovorový tarif (nabízeno firemním zákazníkům). Pokud české zastoupení Telefónicy Palm Pre opravdu nabídne, bude stát před volbou, jestli z něj opět udělat jen alternativní produkt ve své široké nabídce a nebo jestli využít již přeci jen vadnoucího zájmu o bestseller Apple a nahradit jej novým bestsellerem od Palmu.
Doufejme, že kyslík Palm Pre u nás neudusí...
|
|