www.PalmHelp.cz

iPhone má stejné chyby jako Palm OS, jen je nikdo nekritizuje
Publikováno: 16.04.2008
Téma: Speciality


Když jsem asi před půl rokem psal první dojmy z Apple iPhone a srovnával jej s Treem 680, byl jsem z placičky od Applu doslova nadšen. Od té doby uplynulo hodně vody v řekách a já se s iPhonem setkal ještě několikrát. A s odstupem času mé nadšení trochu vyprchalo. To ovšem není tak důležité. Zajímavé je, že iPhone trpí mnoha neduhy, které jsou kritizovány i u Palm OS produktů. Pojďme se podívat na to, jaké jsou a ukázat si, že Palm OS rozhodně nepatří do starého železa.

Asi před půl rokem se mi Apple iPhone dostal do rukou poprvé. Byl jsem nadšen a opěvoval jsem jeho dokonalý design, špičkové zpracování a geniálně jednoduché ovládání. iPhone jsem nikdy nepoužíval dlouhodobě, ale během toho půlroku se mi do rukou dostal ještě mnohokrát kvůli různým testům a zkouškám. A v současné chvíli na mém stole leží zase. A vedle něj nejnovější Palm – Centro. To se nijak zásadně neliší od Trea 680, se kterým jsem iPhone při svých prvních dojmech porovnával, jen je menší, elegantnější a má krapet lepší fotoaparát. Nebudu teď rozebírat, se kterým přístrojem se mi lépe pracuje nebo na které klávesnici se lépe píše (Centro vítězí), chci se tentokrát soustředit na dva zajímavé faktory. Ačkoliv jsou totiž Cento a iPhone prakticky neporovnatelnými produkty absolutně jiných kategorií, jejich funkční výbava si je mnohdy velmi podobná. A podobné jsou i chyby, které mají jejich operační systémy. Jenže zatímco Palm a Palm OS jsou dnes zatracováni, Apple a jeho iPhone naopak velebeni.

Následujícími řádky si jistě u nejednoho příznivce iPhonu vysloužím hromady nadávek, budu posílán do pekel a nebo rovnou nazýván samotným satanem, nebo alespoň jím posedlým. Políček asi dostanu i od některých palmistů. Vězte však, že za poslední rok mi rukama prošlo obrovské množství mobilních telefonů a tak si mohu dovolit srovnávat a mé poznatky se zakládají na čistě objektivních pozorováních, nikoliv na subjektivních dohadech a preferencích. Ostatně, ač kdysi zarytý palmista, dnes Palm OS přístroj dlouhodobě nepoužívám a ani bych jej nepoužíval. Mnohdy ze stejných důvodů, proč bych nepoužíval iPhone.

Začněme u hardwarové výbavy. iPhonu a stejně tak jakémukoliv Palm OS přístroji chybí podpora 3G. Inu, berme to jako fakt, ale je to škoda. Palm OS 3G ani nikdy umět nebude, zato 3G iPhonu bychom se měli dočkat co nevidět. Hezké, ale současný iPhone prostě 3G nemá. Pravda, praktické testy ukázaly, že v načítání internetových stránek se iPhone svou rychlostí i přes pouhé EDGE mnohdy vyrovná i telefonům s HSDPA, jenže o tom to tak úplně není. Je mi jedno, jestli se mi stránka www.PalmHelp.cz bude otevírat 25 sekund, nebo 32 sekund. Jde o datovou podporu jako takovou.

A zde je druhý kámen úrazu iPhonu a opět i Palm OS – donutit tato zařízení fungovat jako modem pro připojení počítače k Internetu je úkol hodný odborníka. Jistě, na Palm OS to s několika prográmky, půl hodinou volného času a pevnými nervy zvládnete, ale jaksi to není ono. Jsem zvyklý na systém: vezmu telefon, připojím kabel do počítače, ke kabelu telefon a pak zmáčknu jedno tlačítko a jsem připojen. U iPhonu jsme na tom podobně – stačí si sehnat správný hack (aaa, slovo, které každému palmistovi bude v uších znít na věky) a dá li Bůh, jako modem jej také použijete. Inu, hezké, ale na nic.

Co se připojování týče, můžeme ve výčtu nevýhod a problémů pokračovat. Už jenom přítomnost nestandardních systémových konektorů věští další problémy (Sony Ericsson by také zasloužil nafackovat, ale to sem nepatří). To, že iPhone ale nejde i se svou obří vnitřní pamětí normálně připojit jako USB disk, se bere jako samozřejmost (je to přece Apple), u Palm OS přístrojů je ale tato „vlastnost“ často kritizována. Opět lze v obou případech zjednat nápravu – u Palm OS si můžete dokoupit komerční produkty, které naprosto samozřejmou funkcionalitu zprostředkují, u iPhonu si opět zahrajete na kutila a možná budete moci do svého telefonu kopírovat data.

Když už máte data v telefonu, tak jak u iPhonu tak u palmu zjistíte, že jaksi nemáte čím s těmi daty zacházet. Rozumný správce souborů prostě chybí, na Palm OS se dá opět sehnat, u iPhonu ale máte opravdu smůlu. Dokonce si ani nemůžete roztřídit ikony v jeho launcheru do různých kategorií, tak jak je tomu u Palm OS, takže po instalaci několika programů (pssst, ono to jde už teď, ale chce to zase trochu toho kutilství) budete muset listovat mezi několika obrazovkami ikon. A jejich velikost si opět nezvolíte, což je opět podobnost s Palm OS a jeho základním launcherem. Jenže u Palm OS opět alespoň existují nápravy v podobě launcherů propracovanějších – a samozřejmě za peníze.

Na iPhonu je neustále velebeno jeho jednoduché ovládání. Pravda, je opravdu geniální a jednoduché. Ale jen do chvíle, než vám dojde, že některé úkony jsou kvůli němu dost komplikované. Občas se totiž stane, že i v některých vestavěných aplikacích byste se rádi vrátili o krok zpět, ale jaksi to nejde, protože na displeji zrovna chybí patřičné tlačítko a jediná hardwarová klávesa vás vrátí zpět na úvodní obrazovku. To Palm OS je na tom o výrazně lépe, ale i zde se občas dostaneme do podobných situací. Některé funkce a nastavení jsou pak kvůli přímočarosti a jednoduchosti menu ukryty poměrně daleko od zraku uživatele. Opět jen připomenu, že se bavíme o přístroji se základním launcherem bez jakýchkoli hacků nebo doinstalovaných vylepšujících aplikací.

A když už jsme u těch aplikací. Palm OS bývá často kritizován za to, že nepodporuje plnohodnotný multitasking. A ejhle – iPhone je na tom stejně – více než jednu aplikaci na něm prostě v daný moment nepustíte. Jenže zatímco Palm OS je kvůli tomu zastaralý a nepoužitelný, u iPhonu sice chvíli veřejnost laická i odborná brblala, ale nakonec dala Stevovi za pravdu - „Však se podívejte na ta pomalá Windows Mobile s milionem programů na pozadí,“ zní světem v odpovědi na to, proč iPhone multitasking nepodporuje.

Inu, zdá se tedy, že iPhone je problémů opravdu plný, tak jak je možné, že je tak úspěšný? On i ten samotný úspěch je diskutabilní – Apple prodal od začátku prodeje cca 4 miliony iPhonů, což je v dané cenové kategorii jistě zajímavé, ale nikoliv neobvyklé. HTC prodalo miliony svého zázraku Touch a taková Nokia N95 se prodejním číslům iPhonu jen směje. Ale objektivně uznejme, že se iPhone opravdu neprodává špatně.

Rozdíl je v tom, pro koho je iPhone určen a pro koho jsou určena Palm OS zařízení. Palm OS produkty byly vždy mířeny do řad pokročilých uživatelů, lidí, kteří věděli, co chtějí a potřebují a kteří byli ochotni své přístroje vylepšovat a trávit tím dost času. To iPhone míří zcela jinam – k masám, k obyčejným uživatelům, které žádné doinstalovávané programy nezajímají a ani zajímat nebudou. Současný humbuk kolem iPhonu a všech jeho hacků obstarává poměrně úzká komunita hračičků. Průměrný uživatel iPhonu prostě jen telefonuje, píše, prohlíží web a poslouchá hudbu nebo kouká na video. A kochá se jeho vzhledem a kvalitním zpracováním. Pro tyto kvality uznávám iPhone i já a naprosto chápu ty miliony uživatelů, kteří si jej zakoupili.

Jenže i Palm měl tímto směrem také našlápnuto a nikdo mi nevymluví, že se inženýři Applu před započetím návrhu iPhonu pořádně nepodívali na zoubek handheldu LifeDrive. Ten opravdu až příliš předběhl svou dobu a navíc jej sužovaly problémy s pomalým náběhem harddisku. Palm také zapomněl přizpůsobit uživatelské prostředí tak, aby bylo možno snadněji využívat právě multimediálních schopností přístroje. To bychom mu ale v té době odpustili, co se ovšem odpustit nedá, je skutečnost, že Palm nechal LifeDrive kvůli neúspěchu s harddiskem umřít a nepřipravil jeho další generaci. Pak by totiž iPhone nebo třeba iPod Touch rozhodně nevypadaly tak revolučně, jak se dnes tváří.

Palm OS je letitý operační systém, který nemůže dostačovat současným nejvyšším nárokům na špičková pracovní zařízení, ale jak dokazuje úspěch Centra, pro běžného uživatele je jednoduchost a přímočarost Palm OS solidním lákadlem. A jeho stáří a dnes již nevyhovující vnitřní architektura v tomto případě nejsou žádnou překážkou.

Inu, chod věcí už nezměníme a tak nám v případě Palmu nezbývá než čekat na nový moderní operační systém. Na něm potom možná firma připraví svého konkurenta pro iPhone, protože nový systém k tomu bude dostatečně vhodný. Přitom možná stačil jen facelift uživatelského prostředí současného Palm OS a konkurent iPhonu tu mohl být vlastně dříve, než iPhone samotný...





Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=1668