www.PalmHelp.cz

Velký test pouzder PDair pro vaše Treo - které je nejlepší? (1. část)
Publikováno: 22.11.2007
Téma: Hardware a příslušenství


Jistě jste si všimli, že se nabídka našeho PalmShopu nedávno rozrostla o velké množství pouzder značky PDair. Pouzdra jsme se rozhodli otestovat, abyste věděli, které bude pro vás a vaše Treo ideální.Pouzdra PDair pocházejí - jako dnes téměř vše - z Číny. Nejde o žádné špičkové značkové zboží, ale spíše o jakousi zlatou střední cestu, které se týká i naše anketa pro tento měsíc. Za rozumnou cenu by tedy měla pouzdra PDair nabízet i rozumnou kvalitu. Jak tomu je ve skutečnosti, vám prozradím v tomto rozsáhlém testu. Pouzdra v něm rozdělím do kategorií podle typu – silikonová, hliníková hardcase a pouzdra kožená. Pojďme se rovnou vrhnout na prvně jmenovaný typ.

Silikonová pouzdra

Silikonová pouzdra jsou nejjednodušším možným způsobem ochrany vašeho komunikátoru. Neumožňují nošení přístroje na opasku, naopak jsou spíše určena těm, kteří své Treo nosí různě po kapsách. Pouzdro totiž nepřidá telefonu téměř vůbec na rozměrech ani hmotnosti, přitom je komunikátor poměrně slušně chráněn při případném pádu a rozhodně velmi dobře proti poškrábání. Ovšem rozhodně neochrání displej. Silikonová pouzdra dále většinou nezamezují přístupu k různým ovládacím prvkům zařízení a ke všemožným konektorům.Vše výše řečené platí samozřejmě nejen pro pouzdra PDair, ale i pro další silikonová pouzdra v nabídce PalmShopu. Pouzdra Silicon Case od PDair jsou primárně určena pro komunikátor Treo 750/750v. Jemu poskytují základní ochranu a přitom ponechávají přístup ke všem funkčním částem telefonu. Pouzdro telefon pevně obepíná a dobře na něm drží, přitom není těžké jej sejmout nebo naopak nasadit. Zadní část a boky jsou kryté téměř zcela, vpředu pouzdro odkrývá displej a qwerty klávesnici. Ovládací blok klávesnice je překryt silikonovým pruhem, který má naznačené jednotlivé klávesy. Telefon se tak v pouzdře stále velmi dobře ovládá.

Trochu zvyknout si musíte na zhoršený přístup ke stylusu, to je ovšem daň za onu ochrannou vrstvu. Je to ostatně rys společný všem silikonovým pouzdrům. Pouzdro standardně neumožňuje přístup ke konektoru externí antény, ale v daném místě je obrys naznačen a pouzdro je zde trochu tenčí, takže by neměl být problém patřičný otvor vystřihnout. Do pouzdra pro Treo 750 bez potíží vložíte i Treo 680, ostatně pouzdro je v PalmShopu inzerováno jako vhodné pro oba modely. Ovšem v případě Trea 680 si budete muset zvyknout na několik drobných omezení.Tak především, jak víme, Treo 750 používá paměťové karty miniSD a tudíž je slot pro karty i jeho dvířka poněkud menší, než ten u Trea 680. Proto nepůjdou dvířka slotu v případě Trea 680 otevřít, tedy pokud si opět nepomůžete nožem a otvor v pouzdru nezvětšíte. Nevyužitý zůstane otvor pro infraport na pravé straně, naopak infraport na vrchu Trea 680 zůstane zakrytý. Trochu zhoršený je i přístup k přepínači vyzvánění, který je u Trea 680 více vpravo. Přepínač se ale stále dá vcelku používat. Další omezení pouzdro nemá.

Výhodou silikonových pouzder je i jejich cena. V případě pouzdra PDair to platí dvojnásob, protože jej pořídíte za příjemných 229 korun. Vybrat si můžete z pěti barev – bílé, černé, modré, růžové a šedé. Pokud si mám zahrát na módního poradce, dovolím si tvrdit, že modrému Treu 750 nejvíce sluší pouzdro černé nebo šedé. Šedému Treu 680 zase nejlépe padne bílá varianta, špatná není ani modrá barva. U nás prodávané červené Treo 680 pak bude jistě vypadat velmi zajímavě v ďábelské kombinaci s černou barvou. Pouzdro růžové ponecháme slečnám a děvčatům.

Hliníková pouzdra

Hliníková pouzdra mají za úkol poskytovat tu nejvyšší úroveň ochrany při zachování možnosti rozumné manipulace s přístrojem. Z nabídky PDair si u nás můžete vybrat pouzdra pro Trea 680, 750 a také pro starší Treo 650.

Pro Treo 650 máte dokonce na výběr mezi dvěma typy pouzder. Pouzdro Treo 650 Aluminium Case verze 1 je, řekl bych, tak trochu podivné. Jeho konstrukce je sice robustnější, než u druhé verze, ale praktičnost pouzdra je podstatně nižší. Pouzdro totiž Treo 650 uzavře poměrně hodně a zhoršuje možnosti práce s přístrojem přímo v něm. Průzor na displej (displej je chráněn sklíčkem) je totiž menší, než je velikost displeje samotného, co se kláves týče, pouzdro nabízí přístup pouze k bloku těch ovládacích a k první řadě numerické klávesnice.Jak jsem již řekl, tato konstrukce zhoršuje manipulovatelnost s přístrojem v pouzdře, ale na druhou stranu také zajišťuje lepší ochranu. Navíc je samotné pouzdro méně náchylné na poškození, protože je uzavřenější. Ano, samostatnému pouzdru bez telefonu uvnitř paradoxně hrozí poškození. Důvod je jednoduchý – hliník. Použitý materiál je totiž ze své podstaty měkký a poměrně snadno se ohýbá. Proto pokud v pouzdru nemáte umístěný telefon, hrozí při neopatrné manipulaci nebezpečí ohnutí bočnic především v horní části, celé pouzdro můžete poměrně snadno trochu zdeformovat v kterémkoliv směru. Přitom zavírací mechanismus funguje stále spolehlivě a jeho západka drží dobře a ohnout téměř vůbec nejde.Pokud pouzdro zdeformujete, příliš nezoufejte, jde poměrně jednoduše narovnat do původního tvaru. Nejlépe vám s vytvarováním pomůže právě umístnění telefonu do pouzdra. Pokud je přístroj v pouzdře, je naopak měkký hliník velkou výhodou při případném pádu. Pohltí totiž snadno mnoho energie a díky tomu, že je vnitřek pouzdra polstrovaný, se minimum nárazu přenese na samotný přístroj uvnitř.

Pouzdro pro Treo 650 verze 2 není tak obrněné, jako první verze, na druhou stranu umožňuje lepší manipulaci s přístrojem. Otevřená je totiž celá část s klávesnicí a průzor na displej má plnohodnotnou velikost. Sami si tedy vyberte, co je pro vás lepší – lepší ochrana nebo lepší ovládání?Zatímco pouzdro verze 2 máme v nabídce pouze ve stříbrné barvě, obrněnější verzi 1 si můžete zakoupit ve třech variantáchčerné, růžová a stříbrné. Na barvě v tomto případě ovšem příliš nezáleží, ve všech pouzdrech Treo vypadá jako Terminátor, tedy trochu nevzhledně. Navíc se nemohu ubránit dojmu, že pouzdra vypadají poměrně lacině.

Ve všech případech spolu s pouzdrem dostanete držák na opasek, který sestává ze dvou částí – klipu na opasek a malého držáku telefonu, který zezadu přišroubujete do pouzdra. Tento držák pak snadno zaklapne do klipu, telefon se i v tomto případě může stále otáčet o 360 stupňů. Sundání telefonu z klipu je poměrně snadné a celá operace je proveditelná jednou rukou, což je chvályhodné. Na druhou stranu ani plastový klip příliš elegance nepobral, ale o tom až později. Cena 499 korun za nabídnutou úroveň ochrany a manipulace je odpovídající, ale pokud nepotřebujete zcela nutně mít přístroj tak obrněný, uvažujte spíše o koupi některého z kožených pouzder. O pár stokorun dráže také můžete zakoupit plnohodnotný značkový hardcase od Palmu, s ním se ovšem budete muset vzdát možnosti manipulace s přístrojem v pouzdře.

Podobná situace jako u hliníkových pouzder pro Treo 650 je i v případě pouzder pro dvojici 750, 680. To je opět přizpůsobeno spíše pro Treo 750, když na pravé straně nalezneme otvor pouze pro jeho krytku slotu paměťových karet a okénko infraportu. Pouzdro je podobné typu 2 pro Treo 650 a umožňuje tedy plnohodnotný přístup ke klávesnici. Platí pro něj vše výše řečené, tedy zvýšená možnost deformace ale i dobrá úroveň ochrany právě díky měkkému hliníku a solidnímu polstrování uvnitř.Pouzdro je díky tvarům Trea 750 zaoblenější a tak v něm telefon nevypadá tolik jako tank, ale do elegance má vše opět daleko. Vybrat si můžete ze dvou barevných variantčerné a stříbrné. Cena je tentokráte 529 korun a opět platí, že pokud nevyžadujete vysokou úroveň ochrany s možností okamžité a snadné manipulace s telefonem, vyplatí se podívat i na originální Palm Hard Case, který v tomto případě stojí o 110 korun více. Rovněž také věnujte pozornost některým koženým pouzdrům.To je pro dnešek vše, v příští části se budeme věnovat bohaté nabídce pouzder kožených. Čekají nás i podstatně univerzálnější kousky, než jsme si představili dnes, takže se je na co těšit.Poznámka redakce: Uváděné ceny jsou zaváděcí a platí jen do konce listopadu 2007!

Pokračování článku:
Velký test pouzder PDair pro vaše Treo - které je nejlepší? (2. část)Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=1474