www.PalmHelp.cz

Nebojte se s palmem pod tučňáka!
Publikováno: 19.12.2006
Téma: Software


Zařízení s Palm OS mají velkou výhodu v tom, že jsou velice rozšířená a spolupráce s desktopem je zastoupena na více platformách. Dnes vás seznámím s aktuálním stavem možností spolupráce na systému GNU/Linux (pro jednoduchost dále jen Linux).



(článek do soutěže o kapesní počítač Palm Vx)




Pro tento operační systém existuje možnost synchronizace asi tak dlouho, jako jsou palmy na trhu. Prvním krokem byl Pilot-link, jen malý prográmek, přes který se dalo s palmem komunikovat přes příkazovou řádku (což lze samozřejmě stále i dnes). Avšak doba pokročila a nyní jsou na Internetu ke stažení všemožné distribuce Linuxu a to již velmi propracované. Zaměřím se na svůj případ, tzn. Debian GNU/Linux s desktopovým prostředím Gnome 2.14. Samozřejmě že vše, co zde bude uvedeno, se dá použít i na jakékoliv jiné distribuci s nainstalovanými knihovnami GTK+ a příslušnými balíčky.
Po dřívějším více zkoumání než používání aplikací KPilot a JPilot (hodně oblíbený) jsem začal velmi hojně a k naprosté spokojenosti používat Evolution - kompletní sada Groupware s velmi nápadnou strukturou orientovanou právě pro naše Palm OS PDA. Už při prvním spuštění mě trkla velká tlačítka umístěná vlevo dole.

...ano, je to jako naše tlačítka na palmu a také mají stejnou funkci. Je zajímavé, že na Internetu jako náhradu za Palm Desktop zrovna Evolution nikdo neuvádí, alespoň jsem nic takového neviděl.

A nyní se konečně podíváme, jak je to s možnostmi synchronizace. Pro tyto účely musíme mít nainstalovaný GnomePilot, ten se bude starat o vše. Uživatelé Microsoft Windows jsou jistě zvyklí mít v tray ikonu HotSync. My ji máme také, akorát má v základu černo-bílou barvu a dle stavu se barvy mění. Poklepáním na ni můžeme měnit nastavení podobně jako ve Windows.


Gpilot Gpilot Přidání PDA do seznamu je jednoduché, umí se i samo nadetekovat. Na výběr je USB, Serial (RS232, Bluetooth), IrDa, Network. Možnosti synchronizace jsou opět vyčerpávající.
Gnome-Pilot si můžeme nastavit i tak, že neběží jako démon, ale při připojení zařízení do USB se sám spustí (podle ID USB zařízení, pro zkušené uživatele to nebude problém), nicméně osobně tuto možnost již nepoužívám, protože pokud chci sdílet připojení k Internetu přes USB, tak se GPilot zbytečně spouští.


Dále nahlédněme, jak se nám naše PIM údaje uložily do Evolution.

Kontakty

Kontakty tu jsou všechny. Mohu si nechat zobrazit i mapu adresy.

Kalendar

V kalendáři je vše, ale podpora kategorií z palmu se nekoná. V Evolution mám možnost mít více kalendářů a ty mají různé barvy, přičemž v přehledu pak budu mít barevně události, jako je to v palmu podle kategorií, ale přímo po synchronizaci se všechny umístí do jednoho kalendáře, třeba s názvem "Palm". Možná kdybych se na to soustředil, dokázal bych to nějak nastavit, ale popravdě řečeno mi jednobarevnost nevadí. Pokud chci nahlédnout do kalendáře i doma, koukám do PDA. Ale jinak toto je snad jediný neduh ještě z dob starších přístrojů, jenž neměly barevně oddělené kategorie.

Ukoly

K úkolům není co dodat, zaškrtnuté jsou splněné, červené jsou po termínu, modré mají ještě čas.

Poznamky

Poznámky nebo-li Memos jsou kategorizovány. Co mě mrzí, že Evolution zatím nemá (nebo jsem na to nepřišel) možnost měnit kódování. Takže poznámky psané česky v PiLocu jsou tu špatně zobrazeny. Nicméně doufejme, že budoucí ALP bude psát v Unicode.

Tak to bychom měli shrnutí synchronizace, nyní se podíváme na integraci s desktopem. O ikoně GPilotu v tray jsem již psal. A jak je to s instalací programů do palmu? Já konkrétně vybral pohodlnou cestu a to přes Nautilus (asi jako ve windows průzkumník... žádný flame prosím). Nautilus je velmi mocný souborový manažer a je součástí Gnome. Můžeme si v něm třeba přidávat akce k souborům. Já takovou akci přidal pro soubory *.prc, *.PRC, *.pdb, *.PDB - uživatelé Windows se asi ptají, proč jednou velkými písmeny a podruhé malými. To proto, že v Linuxu se velikost písmen rozlišuje. Ale zpět k akci na souboru. Použil jsem Nautilus-action a pro tyto soubory vytvořil příkaz /usr/bin/gpilot-install-file. Pak už stačí kdykoli označit soubory pro palma a nainstalovat. Rozdíl mezi HotSync a GPilotem je v tom, že když instaluji soubory, tak se palm nesynchronizuje, pouze se přenesou soubory, je to tudíž velmi rychlé.

Asociace

Instalace

Co se týče instalace na kartu, neznám snad nikoho, kdo by k tomu používal HotSync a na Linuxu proto používám čtečku karet nebo Card Export.

Nyní se podívejme na další a to velmi pěknou věc. V Gnome stačí kliknout na hodiny a zobrazí se nám stručný přehled, asi jako v pohledu Agenda na palmu.

Integrace

Co se upozorňování týče, tak když nastane nějaká událost či úkol, objeví se v tray informace o úkolu a na obrazovce poté naskočí celé okno s možnostmi, co s událostí udělat.

Upozorneni

Upozorneni2

Další věci jako File-Link jsem nikdy nepoužíval, nicméně jsou k dispozici také a navíc si v Linuxu vystačíte se standardními nástroji. Konkrétně Plucker Desktop sice existuje i ve verzi pro Linux, ale mně osobně se osvědčilo stahovat wgetem soubory z www.koppel.cz a rovnou kopírovat na kartu.

Závěrem bych chtěl říci těm, kdo se rozhodují o přechodu z čehokoli na Linux, že se opravdu nemusejí bát o spolupráci PDA s desktopem.

Evolution







Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=994