www.PalmHelp.cz

Jak přistupovat na paměťovou kartu v palmu z PC (1. část)
Publikováno: 24.03.2005
Téma: Software


Pokud nemáte k dispozici hardwarovou čtečku paměťových karet, budete se muset poohlédnout po nějakém softwarovém řešení, jak ze stolního PC obsluhovat její obsah. Možností je několik...



V minulých dvou týdnech jsme se mj. zabývali otázkou zálohování:

Jak vylepšit zálohování dat?

Znovu zálohování, tentokrát na kartu (1. část)

Znovu zálohování, tentokrát na kartu (2. část)



K tomuto tématu bychom se chtěli vrátit ještě jednou. Důvod je prostý. Řeč byla jak o zálohování do stolního počítače tak i na paměťovou kartu. Vynechali jsme ale neméně důležité a velmi opomíjené téma zálohování obsahu paměťové karty. Že se nejedná o zbytečnost, dosvědčují jak neblahé zkušenosti některých mých kolegů, tak i zkušenosti mé osobní. Někdy se stává, že obsah karty se stane částečně nebo úplně nečitelným, popř. můžete o kartu přijít fyzicky (mně se jí podařilo ztratit relativně nedávno - viz článek Chraňte svou paměťovou kartu před ztrátou!). Přitom na kartě mívá běžný uživatel uloženo podstatně více dat než v RAM, zvláště pokud používá nějaký inteligentní launcher umožňující spouštění aplikací přímo z karty (např. ZLauncher). Co je pak platné, že poctivě zálohujete obsah celé RAM na kartu, je-li vám palm odcizen nebo jej ztratíte. Pravidelné zálohování paměťové karty je tedy velmi důležité. Navíc je užitečné v tom, že zálohujete-li RAM na stolní počítač + na kartu a následně obsah karty opět na PC, máte k dispozici více záloh najednou, obvykle s různým datem pořízení. To může být důležité ve chvíli, kdy zjistíte, že obsah některého souboru je poškozen, přičemž vadný soubor je již i zazálohován. V takovéto situaci je týden stará záloha karty (na níž je navíc umístěna i záloha RAM) k nezaplacení. Dost uvodních řečí, pojďme prozkoumat první možné řešení...

Přiznávám se, že jsa odkojencem Amig a Macintoshů mi souborové manažery typu Total Commander nikdy nepřirostly k srdci. Nechci však v nejmenším polemizovat o jejich užitečnosti. Proto předpokládám, že pro valnou část uživatelů bude možnost přistupovat k souborům na paměťové kartě v palmu přímo z prostředí Total Commanderu velkým přínosem.

Vše funguje tak, že do svého palma nainstalujete utilitu filepc2pda a do Total Commanderu načtete plug-in sertransplg. Pak v palmu spustíte filepc2pda a Total Commander automaticky rozpozná vaší kartu jako další disk a jako s takovým pak také umí zacházet s veškerým svým komfortem. Co se týče "zasunutí" plug-inu do Total Commanderu, není to nic složitého:

1) Stáhněte sertransplg.

2) Rozbalte ZIP soubor a nejlépe celou složku uložte někam na HDD (doporučuji přímo do složky Total Commanderu).

3) Spusťte Total Commander a jděte do menu Configuration, zde zvolte Options, dále Operation a tlačítko [FS-Plugins]. V české verzi je cesta k cíli takováto: Konfigurace - Nastavení... - Funkce - tlačítko [Moduly SS].

4) Stiskněte tlačítko [Add] (v české verzi [Přidat]) a najděte soubor sertransplg. Tím je plug-in instalován.

5) Připojte palma se zasunutou kartou k PC (přes kolébku nebo HotSync kabel) a spusťte utilitku FilePC2PDA. Karta se během chvilky připojí k PC jako další disk (Total Commander musí být předtím samozřejmě spuštěn), což je ohlášeno charakteristickým Windows zvukem po připojení zařízení.

6) V Total Commanderu klepněte na přepínání diskových jednotek a zvolte "místa v síti" (označeno jako [--]) a zvolte logickou jednotku [Serial port]. Vyberte označení odpovídající vašemu způsobu připojení (např. USB (Palm)) a stiskněte tlačítko [Connect]. Následně se objeví dva adresáře (logické jednotky): [0:] a [1:]. Nula vám umožní pracovat s obsahem RAM v palmu, zatímco jednička s paměťovou kartou, stejně jako byste pracovali s jakýmkoliv jiným diskem připojeným k PC.


Možná se vám uvedený postup zdál poněkud složitý, ale jen co vše vyzkoušíte, zjistíte, že na tom vůbec nic není.


Tím naše možnosti ale nekončí. Pokud stejně jako já neholdujete Total Commanderu, možná si vystačíte s jednoúčelovou aplikací Palm File Browser, která je o to přehlednější, oč je jednodušší. Před konečným výběrem určitě doporučujeme vyzkoušet obě varianty! Osobně je mi aplikace PFB velmi sympatická. Po stáhnutí pozor na 3 skutečnosti:

1) Spouštěcí soubor PFB (pro zmatení uživatele má ikonu složky) musí být trvale umístěn ve stejné složce jako soubor sertransplg.dll.

2) Ve stáhnuté složce se vyskytuje ještě podsložka English. Nechcete-li prográmek používat v němčině, použijte jen tuto.

3) Aplikaci je nutno ukončovat korektně příslušnými ukončovacími tlačítky jak v desktopové části, tak i v palmu. V opačném případě vám nebude fungovat HotSync synchronizace.





Článek byl pojat jako pokračování na téma zálohování dat z palmu, je ale potřeba si uvědomit, že využití popisovaných aplikací je mnohem širší. Vedle pohodlné práce se soubory, přinášejí především možnost přenášet větší objemy dat mezi PC a Palmem.


A to nejlepší na konec: všechny zmíněné aplikace jsou zcela zcela zdarma!


Myslím, že obě řešení, které využívají shodné technologie (soubor FilePC2PDA) jsou velmi kvalitní a každé z nich si najde jiné uživatele. Proto uděluji oběma aplikacím 5 hvězdiček.


Pokračování článku: Jak přistupovat na paměťovou kartu v palmu z PC (2. část)



Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=98