www.PalmHelp.cz

Velké srovnání programů pro předpověď počasí (2. část)
Publikováno: 22.11.2006
Téma: Software


V minulém díle našeho seriálu o programech pro předpověď počasí jsme příslovečnou laťku nastavili nebezpečně vysoko a ihned potom ukázali, jak se to v žádném případě nemá dělat. Dnes vám ukážeme, že i zadarmo nebo velmi levně se dá sehnat solidní program této kategorie.



Předchozí

V minulém díle program Tréociel dokázal, jak krásně a elegantně lze zprostředkovat informace o počasí. Dnes to bude spíše o stručnosti a rychlé přehlednosti za rozumnou cenu nebo dokonce zadarmo. Vrhněme se tedy na programy WeatherMan a kMeteo.

WeatherMan

Program WeatherMan, který je dílem kanadské společnosti Toysoft, je ještě jednodušší, než minule recenzovaný Tréociel. Nečekejte žádné grafy ani rozsáhlé možnosti nastavování. Program se na počátku opět zeptá na jméno města, které vás zajímá, poté se opět připojí a vyhledá dostupné informace.

Ačkoli to Toysoft nikde neuvádí, zdá se, že používá stejnou databázi jako Tréociel, tedy weather.com. Tvrdím to z jednoduchého důvodu – úspěšnost nalezení města byla naprosto stejná, jako v případě Tréociel. Pokud je nalezeno pouze jedno město daného jména, program ihned zobrazí informace na obrazovce, je-li měst naopak více, dá vám vybrat a pak teprve informace stáhne.




Informace program zobrazuje souhrnně na jedné obrazovce. Úplně nahoře najdete aktuální stav počasí, klepnutím na malou ikonku s otazníkem potom zobrazíte detaily dnešního dne, jako například vlhkost, viditelnost, rychlost a směr větru nebo časy východu a západu slunce. Pod tímto hlavním rámečkem se zobrazuje pět dalších a v nich předpověď na zbytek dnešního dne a na čtyři další nadcházející. V těchto políčkách jsou dostupné již pouze piktogramy oblačnosti a nejvyšší + nejnižší teplota daného dne.




Jednotlivá nalezená města si můžete ukládat do záložek a jedno z nich zvolit jako domovské. K těmto uloženým lokacím pak lze přistupovat rychleji pomocí ikonek v horní liště programu. Možnosti nastavení programu jsou prakticky nulové, zvolit lze pouze barvu zobrazení maximální a minimální teploty a zda má být základní stupnicí ta Celsiova.




Jakákoli změna preferencí, opuštění a opětovné spuštění programu, či výběr města i ze seznamu záložek znamená, že se program opět připojí k serveru a stáhne si nová aktuální data. To je poněkud nepříjemný fakt, protože ne každý potřebuje stahovat aktuální data několikrát denně, ale postačilo by např. zkontrolovat předpověď na víkend staženou již dříve. To s WeatherMan není možné. Samozřejmě je to negativum pouze pro ty uživatele, kteří platí za objem přenesených dat nebo za dobu strávenou připojením.




Jinak WeatherMan plní svou funkci na výbornou; záleží jen na vás, jaké údaje od programu vyžadujete a na jak dlouho dopředu. Pokud máte rádi názornější předpovědi na více dní dopředu, WeatherMan nebude tou ideální volbou.Stačí-li vám jednoduchý přehled na několik nadcházejících dní a poměrně detailní, i když pouze textový, přehled aktuální situace, bude pro vás WeatherMan tím pravým. Třeba i právě proto, že desetidenní zkušební verze vám dovolí naplno vyzkoušet všechny funkce programu a ani poté vás nezruinuje, protože stojí příjemných šest dolarů. Tři hvězdičky reflektují větší stručnost programu oproti Tréociel, ale také nutnost připojení k Internetu při každém spuštění.



kMeteo

Že i v této oblasti se dá najít poměrně kvalitní freeware, dokazuje program kMeteo od Benoita Herviera, kterého již známe jako tvůrce kLauncheru. Program má pouze základní funkčnost a velmi jednoduché grafické prostředí, mnohým ale může plně postačovat. S nejvyšší pravděpodobností také využívá databázi weather.com.



Samotný program pak umí stáhnout předpověď počasí vždy jen pro jedno město. Pokud chcete zobrazit předpověď pro město jiné, musíte jej v nastavení programu změnit a informace opět nechat aktualizovat. Žádné záložky nebo naposledy použitá města se bohužel nekonají. Nastavit se ale dá automatická synchronizace dat.



V samotném programu vás pak čekají dva pohledy. Ten první slouží k zobrazení informací z aktuálního dne. Těch je tu poměrně hodně a například UV Index nenaleznete u žádného jiného konkurenčního programu. Druhý pohled pak ukazuje přehled předpovědi na deset dní. Zde jsou ovšem k dispozici již jen nejvyšší a nejnižší předpokládané teploty a očekávaný stav oblačnosti. Nejde ani tapnout na údaje daného dne a třeba tak stáhnout další detaily.




Toť vše, co program nabízí. Pro základní přehled to může stačit a velikou výhodou je fakt, že je zadarmo. Tak jej klidně vyzkoušejte. Tři hvězdičky tentokrát plně reflektují jednoduchost a stručnost celého řešení včetně nemožnosti ukládání měst do záložek.





Inu, jak jednoduše to jde, že? A že jste si zatím svého favorita nevybrali? Vyžadujete daleko komplexnější informace a více funkcí? Tak to se těšte na další část seriálu. Příště vám totiž představím program 4cast Weather Browser. Ten bude doplněn jednodušším Weather Managerem.





Pokračování článku:
Velké srovnání programů pro předpověď počasí (3. část)
Velké srovnání programů pro předpověď počasí (4. část)
Velké srovnání programů pro předpověď počasí (5. část)
Počasí vždy po ruce - recenze programu Handy Weather (6. část)
Předchozí část článku:
Velké srovnání programů pro předpověď počasí (1. část)



Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=955