www.PalmHelp.cz

Velké srovnání programů pro předpověď počasí (1. část)
Publikováno: 21.11.2006
Téma: Software


Programy sledující předpověď počasí mohou být velmi užitečným pomocníkem, obzvláště v tomto pozdním podzimním období, kdy si s námi sluníčko, vítr a déšť zahrávají, jak se jim zachce. Náš seriál vám pomůže se v těchto programech zorientovat a vybrat si ten pravý.





Srovnávat budu pouze ty programy, u nichž se mi podařilo ověřit, že jsou schopné poskytovat informace o počasí i pro naši malou zemičku. Porovnávat je pak budu z hlediska funkčnosti a nabízených funkcí. Bohužel se příliš nemohu věnovat oblasti přesnosti předkládaných dat. Ta je totiž, jako všude v oblasti předpovědi počasí, velmi relativní. Vězte však, že většina dostupných aplikací využívá tentýž zdroj informací, tudíž se předkládané údaje neliší.

V seriálu se postupně podíváme na programy 4cast Weather Browser, kMetro, Tréociel, Weather Companion Pro, WeatherMan, Weather Manager a celý jej pravděpodobně završíme obsáhlejší recenzí programu PalmaryClock Wireless, u něhož není předpověď počasí primární funkcí. Pokud se vám zdá, že ve výčtu nějaký program chybí, sdělte mi to v diskusi, já se pokusím jej do srovnání dodatečně zahrnout. Funkčnost předpovědi počasí v sobě také skrývá velmi kompexní aplikace WorldMate Pro 2005. O něm jsme sice již psali, ale v úplně závěrečné fázi před shrnutím výhod a nevýhod všech programů si jej připomeneme. Teď už se vrhněme na první dva srovnávané programy - Tréociel a Weather Companion Pro:

Tréociel

Hned první prográmek, Tréociel, nám krásně poslouží k nastavení měřítek. Tato aplikace z dílny společnosti Kigosha je totiž velmi jednoduchá a přitom dobře funkční. Ke své funkci používá databázi serveru weather.com. Ta je velmi rozsáhlá a najdeme v ní i nějaká ta česká města. Navíc se u této databáze dá počítat s její relativní věrohodností, kterou mohu jen potvrdit.




Jak napovídá název, program je primárně určen pro uživatele smartphonů Treo, ale na stránkách výrobce je ke stažení i verze pro Palm T|X. Ta by teoreticky mohla fungovat i na dalších klasických handheldech. K instalaci postačí jediný soubor, který ukousne z paměti přijatelných 200 kB. Další místo v paměti pak budou pochopitelně zabírat stahovaná data.




Při prvním spuštění prográmku je nutné přidat některou meteorologickou stanici. Tento úkon je velmi jednoduchý. Zadáte jméno obce, ve které vás počasí zajímá a program se připojí k Internetu pomocí aktuálně zvoleného připojení. V samotném programu není z hlediska konektivity nutné nic nastavovat. Po chvíli hledání program zobrazí seznam dostupných stanic, z nichž si vyberete tu pravou. Pozor, stejně jako u ostatních programů musíte mít většinou na paměti, že program je v angličtině a tudíž používá mezinárodní jména měst. Pokud tedy zadáte Praha, nic nenajde. Teprve Prague vede ke kýženému výsledku.




Někdy je to poněkud matoucí - Cheb je Cheb, ale Plzeň je Pilsen a tak podobně. I tak ale není vždy vyhráno. Pokrytí středních Čech není problém; Praha, Kladno, Kolín, Beroun, to vše databáze zná. Najde i Plzeň (je ale nutné zadat právě Pilsen), Cheb, Liberec, Brno, Ostravu... Naopak Olomouc, Karlovy Vary, České Budějovice či Pardubice se mi nalézt nepodařilo. Tato vlastnost je pak společná všem programům, které používají zmíněnou databázi, proto již výčet měst nebudu v budoucnu tak zdůrazňovat.




Poté co si vyberete kýžené lokality, následuje synchronizace se serverem. Jeden soubor dat má zhruba 20 – 30 kB, což by měli mít na paměti uživatelé s GPRS. Samotná funkčnost programu je potom poměrně jednoduchá. V okně, které je bohužel pouze hires (nikoli hires+), se zobrazí grafické znázornění situace vývoje počasí. K dispozici je denní a hodinový pohled. Denní ukazuje vývoj počasí v průběhu několika nadcházejících dní, hodinový pak předpokládaný vývoj počasí během nadcházejících zhruba 24 hodin.




U denního pohledu tak jsou v grafu 4 čáry. Dvě červené zobrazují průběh teplot, vždy se jedná o maximální a minimální očekávanou teplotu v daném dni. Modrá čára pak ukazuje pravděpodobnost srážek v procentech, zelená sílu větru. Šipečky na zelené čáře znázorňují směr větru. K modré čáře se pak ještě váží klasické piktogramy zobrazující oblačnost. U hodinového pohledu je čára teploty již pochopitelně jen jedna. Mezi stupnicemi se dá přepínat stisknutím směru nahoru u navigační klávesy, směrem dolů se přepíná mezi denním a hodinovým pohledem. V nastavení programu si pochopitelně můžete vybrat, v jakých jednotkách se mají jednotlivé veličiny zobrazovat, definovat se také dá nastavení tří různých pohledů, mezi kterými pak lze přepínat zvolením příslušné záložky v horní liště programu.




Ačkoliv výrobce na svých stránkách upozorňuje, že verze pro T|X není finální a může způsobovat potíže, já jsem při používání programu žádné nezaznamenal. Demoverze programu dovolí stáhnout údaje o počasí desetkrát, poté si již budete muset program zakoupit. Obojí jde zařídit na stránkách výrobce. Jedinou mírnou nevýhodou tohoto prográmku pak může být jeho vyšší cena (v provnání s konkurencí), která činí 10,- Euro. Za tu však nabízí přehlednost a názornost, jakou u konkurence nedostanete. Pět hvězdiček se však nekoná. Právě vyšší cena a chybějící podpora hires+ mne donutila jednu hvězdu ubrat.



Weather Companion Pro

Proč dělat věci jednoduše, když to jde složitě, řekli si indičtí vývojáři týmu Wirelessapple. A tak k funkčnosti tohoto jednoduchého programu potřebujete mít nainstalovaný AppForge Crossfire Client od společnosti AppForge. Ten stojí neuvěřitelných 30 dolarů, ale můžete si jej užít v patnáctidenní zkušební verzi. Samotný Weather Companion Pro stojí dolarů deset a zkušební verze má neomezenou platnost. Jenže nedovede ukazovat předpověd počasí!




Ve zkušební verzi program totiž zobrazí pouze informace o aktuálním stavu. Tedy aktuálním - o stavu, který byl na serveru k dispozici a je časově nejblíže momentální hodině. Takže třeba v sedm večer dostanete informace ze třetí hodiny odpolední. Jak užitečné! Původ databáze mi není známý, úspěšnost nalezení měst je však menší než v případě WeatherMan nebo Tréociel.




Drobný náhled toho, jak vypadá předpověď počasí získat můžete, pokud si z menu tuto položku vyberete. Program na moment zobrazí patřičnou obrazovku, ale bez vyplněných dat. Pak se objeví hláška, že předpověď je dostupná pouze v plné verzi. Ta by vás vyšla na bratru neskutečných 40 dolarů. Inu, výborná volba, pokud nevíte, co s penězi. Nula hvězdiček. To jsme tu snad ještě nikdy neměli!



Toť pro dnešek vše, příště nás čekají dva programy z levnějšího kraje. Budou jimi WeatherMan a frewarový program kMeteo. Máte-li dotazy ke zkoušeným programům, neváhejte se zeptat v diskusi. Pokud mi to zkušební verze dovolí, pokusím se na ně odpovědět.

Pokračování článku:
Velké srovnání programů pro předpověď počasí (2. část)
Velké srovnání programů pro předpověď počasí (3. část)
Velké srovnání programů pro předpověď počasí (4. část)
Velké srovnání programů pro předpověď počasí (5. část)
Počasí vždy po ruce - recenze programu Handy Weather (6. část)



Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=954