www.PalmHelp.cz

Jablíčkem na video
Publikováno: 14.11.2006
Téma: Software


O konvertování videa ze stolního počítače pro přehrávání v palmu u nás vyšla již celá řada článků a vždy se setkaly s velkým čtenářským zájmem. Dosud ale chyběla zmínka o nějakém vhodném řešení pro alternativní platformy. Dnes je tedy na řadě Apple MacOS X...



(článek do soutěže o 500,- Kč poukázku na zboží z PalmShopu)




Už velmi dlouho slibuji sepsání pár řádek, jak překonvertit DVD na Macu pro přehrávání v palmu. No budiž. Co jsem si uvařil, to si také musím sníst. Je mi jasné, že konečný výsledek musí být koukatelný a zaroveň co nejmenší; ne každý má 4GB kartu. Nečekejte sálodlouhé návody - k obrázkům níže jsem připojil jen pár poznámek typu co a jak zmáčknout. Takže co budeme potřebovat? V první řadě počítač Apple. Čím novější, tím lepší. Systém minimálně 10.3.9. Dále free prográmek HandBrake; nejnovější verze je 0.7.1.


Hlavní okno
Hned při prvním spuštění se objeví okno s žádostí o výběr DVD nebo image. Poté, co si vybereme jednu z možností, můžeme pokračovat s nastavením parametrů v hlavním okně.





Source
Zde si vybereme kapitoly. Buď vše nebo po částech - jak kdo chce.


Video
Framerate - na radu kamaráda na tohle nesahám, prý aby se nerozhodil zvuk s obrazem, takže nechávám (Same as source). Encoder - tady je na výběr ze dvou: FFmpeg a Xvid. Osobně dávám přednost Xvid, který nabízí lepší kodek a kvalitu.
Target size - nic nenastavuji.
Avarage bitrate - hmmm, tohle je asi nejošidnější místo. Čím větší číslo dosadíte, tím lépe, ale zase nedosáhnete kýžené výsledné kapacity 200 MB... Sám preferuji hodnoty od 150 do 200.
Constant quality - netřeba editovat.
Grayscale encoding - kdo má rád černobílé filmy, tak ať zafajfkuje.
2- pass encoding - díky této volbě máte jistotu, že výsledek bude kvalitní a bez chyb, ale kódování potrvá 2x déle!


Destination
File format - volím AVI, jinak se lze vybrat MP4 a OGM.
Codecs - upřednostňuji MPEG-4 pro video a MP3 pro audio. Nejsem si totiž jist, jestli mé Treo zvládne ostatní možnosti a tak sázím na jistotu.
File - zde si vyberte, kam se má film uložit.


Subtitles
Language - kdo chce titulky, má je mít!


Audio
Language - vyberte si, v jakém jazyce se bude film přehrávat.
Sample rate - osobně mám rád kvalitní zvuk, takže 44100.
Bitrate - pokud jde o film, dávám 128, když o koncert, tak 192.





Picture settings
Size - zvolte hodnoty co nejbližší rozlišení displeje vašeho přístroje; v případě mého Trea se snažím přiblížit k 320x320.
Keep aspect ratio - mám "zafajkované", protože jinak by se rozhodil poměr stran. Jinak zde nic jiného nenastavuji.



Závěr
Nyní stačí stisknout [rip] a čekat. Komu v počítači tepe Intel, výsledku se dočká velmi rychle. Na mém iBooku G4 to je to horší a G3 bude asi úplný šnek (doporučuji nechat počítač pracovat přes noc). Filmy přehrávám na Treu 650 pomocí prográmku TCPMP, který každý jen trochu zkušený uživatel Palm OS velmi dobře zná.





Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=945