www.PalmHelp.cz

JICQ - nová naděje pro ICQ na palmech
Publikováno: 19.09.2006
Téma: Software


Současná nabídka ICQ klientů pro Palm OS není zrovna obrovská. Navíc každý z programů má svoje mouchy, které není každý uživatel ochoten ignorovat. Proto jakákoliv zmínka o novém softwaru z této oblasti potěší. JICQ se sice zatím nachází pouze v alpha verzi, nicméně do budoucna dává značné naděje.



Pokud pravidelně procházíte PalmGear, jistě jste si v novinkách všimli položky "JICQ Lite - Native ICQ-client for PalmOS RC1". Bohužel po klepnutí na odkaz se pouze zobrazí hláška o nedostupnosti tohoto programu. Další informace o této novince se mi podařilo najít až na stránkách JSoftu. Samotný program lze zatím stáhnout patrně pouze na souvisejícím diskuzním fóru, které je bohužel v ruštině. Samotný JICQ je ale naštěstí v angličtině. Nutno ovšem dodat, že k běžnému použití se zatím příliš nehodí.

Je těžké hovořit o programu, který je v tak ranném stádiu vývoje. Proto bych rád předem upozornil všechny čtenáře, že následující text se týká pouze aktuální verze. Ve finálním produktu budou jistě odstraněny chyby a snad i přidány některé důležité funkce. Navíc mi tato verze resetovala palm až nechutně často. Naštěstí se zatím vždy jednalo pouze o soft reset, takže jsem o žádná data nepřišel. Ale i tak před zkoušením raději svůj palm pečlivě zazálohujte!



Bezesporu prvním, co našinec u takovéhoto programu vyzkouší, je schopnost zobrazovat správně znaky s diakritikou. V této nejdůležitější zkoušce zatím program obstál na výbornou; na žádný problém jsem nenarazil. Však také podle výrobce program podporuje Unicode! Pokud se rádi vyjadřujete pomocí smajlíků, můžete zatím pouze doufat, že jejich grafická reprezentace bude podporována v některé z dalších verzí. Značně nepříjemným faktem je, že nově příchozí zpráva se signalizuje pouze nevýrazným tlačítkem [Read] v levé dolní části displeje. Chybí nejen zvuková indikace, ale i nějaký výrazný, nejlépe poblikávající prvek, který by upoutal uživatelovu pozornost. Navíc není na první pohled poznat, od kterého kontaktu zpráva pochází. Jinak je grafické provedení programu na poměrně slušné úrovni (pokud tedy máte rádi jednoduchost a přehlednost a nelákají vás programy hýřící zbytečně všemi barvami). Navíc JICQ zabere v současné podobě pouhých 109 kB paměti, což je na dnešní poměry směšná hodnota. Ke své funkci vyžaduje knihovnu MathLib, ale tu pravděpodobně v palmu již máte, neboť ji používá i mnoho dalších programů.



Prozatím největším nedostatkem je neschopnost běžet na pozadí. V tomto ohledu vkládám do tvůrců největší naděje, jinak by bylo použití programu značně omezené, zvláště pokud chcete být na svém Treu neustále dostupní. Program je šířen jako shareware. Cena za registraci je 19,99$. Bohužel díky nedostupnosti na PalmGearu jej zatím není možné zakoupit, ale vzhledem k neexistenci finální verze je to pochopitelné. Podle stránek výrobce by měl pracovat i na starých zařízeních s Palm OS 4. Zároveň ale podporuje i hires+ a to jak v módu portrait, tak v landscape.

>

V článku jsou použity obrázky z alpha verze. Pokud si prohlédnete i obrázky na stránkách výrobce, zjistíte, že byly vytvořeny v pozdější verzi programu, neboť obsahují některé položky navíc. Nezbývá tak než doufat v brzkou dostupnost finální verze.



Otázka do diskuze: Byli byste ochotni začít používat na ICQ tento program (samozřejmě až vyjde jeho finální verze) nebo raději zůstanete u dosavadního?







Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=865