www.PalmHelp.cz

Jak nadobro vymazat paměť palmu
Publikováno: 11.09.2006
Téma: Speciality


Nedávný průzkum společnosti Trust Digital ukázal, jak mnoho osobních dat se dá zjistit z kapesních počítačů a chytrých telefonů z druhé ruky. Pokud to opravdu s ochranou svých osobních dat myslíte vážně, pomůže vám náš článek, ve kterém se dozvíte, proč a jak nadobro odstranit obsah paměti přístroje, který třeba právě prodáváte.Odborníci ze společnosti Trust Digital v rámci průzkumu zakoupili v internetových aukcích deset mobilních zařízení. Po jejich obdržení se z nich pokusili získat co nejvíce informací o předchozích vlastnících. Překvapení bylo veliké, když se jim z těchto zařízení podařilo získat přes 27 tisíc stránek osobních a firemních dat, jako třeba různá hesla, čísla bankovních kont, záznamy o klientech, plány rozvoje společnosti, ale pochopitelně i klasické kontakty, záznamy z kalendáře a seznamy hovorů.

Tato data zůstala ve flash paměti přístrojů, protože uživatelé nedovedli provést pokročilý hard heset tak, aby data byla opravdu nenávratně smazána. Pokud tedy zrovna netoužíte po tom, aby si někdo četl vaši e-mailovou konverzaci, či získával data o vašem podnikání, mohou vám následující řádky pomoci.

Kroky nutné k opravdu kompletnímu a nenávratnému vymazání obsahu paměti vašeho přístroje jsou různé a záleží na tom, jaký typ zařízení používáte. Rozdíly jsou i mezi platformami, my se ale pochopitelně budeme věnovat Palm OS přístrojům.

U starších zařízení, která nemají NVFS pamět je celá situace poměrně jednoduchá. Stačí totiž provést klasický hard reset a data jsou pryč, přičemž je již nikdo z paměti přístroje nijak nevydoluje. To samé nastane v případě, že necháte kompletně vybít baterii.

Novější NVFS přístroje jsou na tom z tohoto hlediska poněkud hůře. Klasický hard reset zdaleka neznamená, že by se všechna data smazala z paměti, případně je tu stále šance, že vymazaná data půjdou ještě obnovit, tak jako se dají obnovit smazaná data z pevného disku vašeho počítače.

Samotné stránky Palmu se této problematice také věnují a popisují několik možností, jak zcela jistě odstranit data z paměti. My se budeme věnovat dvěma způsobům. První se nazývá Zero Out Reset a fungnuje např. na Tungstenu|T5 a Treu 650. Pro LifeDrive je tu pak druhý - takzvaný Secure Erase.

Zero Out Reset


1. Připojte zařízení k HotSync kabelu. Kabel nemusí být připojený k počítači ani k napájení.

2. Zmáčkněte vypínací tlačítko a pětisměrný ovladač ve směru nahoru.

3. Při držení těchto tlačítek zmáčkněte HotSync tlačítko na synchronizačním kabelu nebo kolébce.

4. Stále držte všechna tři zmíněná tlačítka a zmáčkněte resetovací tlačítko vašeho zařízení. (I u Palmu si uvědomují, že je to jen těžko proveditelná operace a doporučují si před celým procesem dát stylus do pusy :-). My doporučujeme přizvat si kamaráda, přitelkyni, manželku, kolegu, prostě koho je libo...)

5. Pusťte všechna tlačítka.

6. Pokud se vám vše povedlo provést v pořádku, displej zařízení by měl zhasnout a nemělo by být možné jej rozsvítit. Ani dioda indikující nabíjení by neměla svítit, i když je přístroj připojen k napájení. Jakákoli jiná aktivita, jako například zobrazené logo Palm nebo boot-up screen znamená, že operace nebyla provedena správně.

7. Vaše zařízení se bude zdát nefunkční po dobu několika minut (do deseti minut). Během této doby dochází k přeformátovávání paměti zařízení.

8. Po několika minutách se zařízení probudí a objeví se klasické Palm Powered logo, tak jako byste právě provedli hard reset. Jen paměť zařízení je teď naprosto čistá, ve stavu v jakém původně přístroj opustil továrnu.

Secure Erase


1. Posuňte vypínací tlačítko doprava a přidržte jej v této pozici.

2. Zatímco držíte vypínač v pravé pozici, stiskněte resetovací tlačítko.

3. Počkejte, až se objeví klasická resetovací obrazovka.

4. Pro provedení Secure Resetu nyní zmáčkněte pětisměrný ovladač směrem dolu.

5. Během procesu se na displeji bude objevovat nápis Secure Reset, loga Palmu a stav procesu.

6. Zhruba po třiceti minutách je pamět přistroje kompletně vymazána.

Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=854