www.PalmHelp.cz

Zachrání Linux umírající Palm OS?
Publikováno: 07.09.2006
Téma: Interview a osobnost


Více než dva roky uběhly od doby, co PalmSource (odkoupen společností ACCESS v roce 2005) vydal nějaký update na letitý operační systém. Další verze, která je naplánována k vydaní příští rok, však bude zcela odlišná...




ACCESS Linux Platform bude stále schopen provozovat nativní Palm OS aplikace, avšak ACCESS využije podporu open-source komunity. Tvůrci softwaru prohlašují, že takto bude docházet častěji (a mnohem levněji) k tolik potřebným updatům a novým verzím OS.

Nyní však pozice jedničky OS v mobilních zařízení typu PDA není tak zcela jasná. Microsoft se svými Windows Mobile za dlouhé dva roky, co Palm OS pomalu chátral, udělal velký pokrok a donutil tak Palm vydat smartphone Treo s „okenním“ operačním systémem.

Následuje rozhovor s Tomihisou Kamadou, hlavním technologickým inženýrem ACCESSu, a panem Didierem Diazem, viceprezidentem produktového marketingu ACCESSu. Tyto dva pány vyzpovídali redaktoři News.com při příležitosti konference LinuxWorld v San Franciscu, USA.

News.com: Jak si ACCESS Linux Platform stojí v dnešní době?
Diaz: Máme počátek v klasickém Linuxu a naším cílem je kompletní předělávka do mobilní podoby. Zrodí se tak vedle Windows Mobile a Symbianu třetí (pozn. mobilní) operační systém s podporou multitaskingu. Když se pokusíte stvořit mobilní platformu založenou na Linuxových komponentách, zjistíte, že řadu věcí musíte optimalizovat. Někdy je třeba nějakou část kompletně přepsat. Zároveň jsme k systému přidali framework, který není součástí open-source.
Kamada: Řekněme, že jen 20% systému může být vytvářeno open-source komunitou, zbytek vývoje je na nás.

News.com: Kolik přinese ALP komponent z Palm OS?
Diaz: Velkou porci, opravdu. Chceme emulovat celý Garnet (Palm OS v5.4) pomocí abstraktní vrstvy mezi Palm OS a odlišným hardwarovým vybavením. Můžeme to připodobnit Javě; podobně jsme vytvořili Garnet Virtual Machine pro ALP.

News.com: Jaký bude výkon Palm OS aplikací na ALP?
Diaz: Věříme, že bude obstojný. Každopádně poběží na nejnovějších procesorech, které budou k mání.

News.com: Dobře, ale stále se bude jednat o emulaci.
Diaz: Jistě, bude to vyžadovat trochu softwarové režie. Nicméně drtivá většina komerčních aplikací pro Palm byla vytvořena pro 68K procesor (starý čip od Motoroly), nyní však poběží na ARM procesoru. Zároveň jsme nechali Palm OS vývojáře vyzkoušet tuto emulaci na LinuxWorld konferenci. Opravdu si nemyslím, že by emulace měla nějaký vliv na propad výkonu.

News.com: Proč jste zvolili Linux jako základ tohoto systému?
Diaz: Je to dlouhý příběh. Když jsme vloni oznámili Palm OS pro Linux, naše cíle byly obrovské. Nechtěli jsme však vytvořit vlastní kernel. A proč? Proč ztrácet čas a plýtvat lidskými a finančními zdroji? Další příležitostí bylo, že v momentě přechodu na Linux, obzvláště na úrovni kernelu, jsme mohli využít i zaběhlé ovladače z desktopových systémů. Takže bych řekl, že za vším stál technický důvod.
Kamada: Mobilní požadavky, obzvláště pro 3G, jsou velmi komplikované. Připravili jsme několik featurek, jako například stahování e-mailů na pozadí a přijímání hovorů ve stejný čas, zatímco prohlížíte web. Multitasking je v dnešních dobách nezbytný. Mezi multitaskingovými OS není moc na výběr - od Microsoftu, pak Symbian a Linux. Nedává smysl vyvíjet nový operační systém s podporou multitaskingu. Takže Linux byl pro nás přirozenou volbou.

News.com: Co by následovalo, kdybyste přeměnili Palm OS do multitaskingového systému?
Kamada: Palm OS ve verzi 5 je již tak trochu pseudo-multitaskingový.
Diaz: Máte elegantní multitasking na žádost aplikace nebo také máte multitasking, kde si aplikace dělají, co chtějí, a operační systém je musí kontrolovat. Myslím, že multitasking v Palm OS 5 je ten první případ.

News.com: Co by tedy vzešlo z implementace pravého multitaskingu?
Diaz: Nejde jen o multitasking, ale o celý operační systém. Pro nás je to z mnoha technických aspektů krok zpět. Proč bychom měli tvořit věci, které jsou tam již obsaženy? Chceme prostě začít psát novou knihu; opravdu chceme mobilní Linux. Podívejte se, všechny komponenty pocházející od open-source komunity se stejně budou muset přepsat od nuly nebo ve větším procentu případů optimalizovat. Bylo by velmi obtížné postavit něco od základů a nevyužít při tom Linux.

News.com: Je cílem přinést s ALP podobnou filozofii jako s Palm OS, tedy konkrétně velkou závislost na aplikacích třetích stran z důvodu obohacení funkcionality?
Diaz: Naprosto, to je naší devizou. Víme, jak toho dosáhnout. Když se podíváte na dnešní mobilní svět, uvidíte mnoho vznikajících aplikací. Začínal jsem s osobními počítači a až nyní se aplikace začínají velice podobat. Myslím tím, že se nacházíme v bodě, v kterém spatřujeme velkou revoluci; v mobilním odvětví se věci dějí rychlým tempem.







Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=850