www.PalmHelp.cz

Jabber klient Chatopus
Publikováno: 23.08.2006
Téma: Software


Pro palmy dnes existuje několik klientů podporujících současné chatovací protokoly. Jedním z nich je Jabber klient Chatopus nabízející komunikaci přes ICQ, MSN a další.



Tento článek nám zaslal uživatel killinghawk.





Poslední verze tohoto programu má číslo 2.1, a zkušební verze je zdarma ke stažení např. na serveru PalmGear. Instalaci lze provést přes HotSync a v RAM pak program zabere přibližně 184 kB. Po spuštění se ovšem vytvoří ještě další databáze, jejichž velikost se pohybuje v řádu desítek kB. V porovnání s některými konkurenčními klienty (např. Verichat) je to ale výrazně méně. Navíc není problém umístit všechny instalované soubory včetně souborů typu PDB do ROM a narozdíl od zmíněného Verichatu je také možné spouštění z SD karty (vyzkoušeno se ZLauncherem).



K přednostem Chatopusu patří stabilita a rychlost. Jak je patrné z obrázku vpravo a nahoře, zajímavá je také možnost určité "skinovatelnosti".


Pokud používáte Jabber klienta poprvé, je nutné se nejprve zaregistrovat na některém z Jabber serverů. U nás je asi nejjednodušší provést registraci na jednom z domácích serverů; např. njs.netlab.cz. Lze však využít i služeb kteréhokoliv jiného Jabber serveru (viz www.jabber.cz/wiki/Hlavní_strana). Pokud chcete chatovat přes ICQ, musíte si navíc zaregistrovat tzv. ICQ Transport, který naimportuje vaše ICQ kontakty a umožní vám komunikovat přes ICQ protokol. Tuto operaci je ale výhodnější provádět v desktopovém Jabber klientu, kterých je velké množství dostupných zdarma (např. PSI). Zde však nastává jeden závažný problém - server njs.netlab.cz naimportuje pouze ICQ čísla jednotlivých kontaktů. Pro lepší orientaci je proto nutné provést ruční přejmenování tak, aby se zobrazovaly i přezdívky. Nejsem odborník na Jabber protokol, ale tato vlastnost mi připadá trochu nešťastná. Každý asi nebude mít čas přejmenovávat všechny své kontakty, zvláště pokud jich bude větší množství.


Přejmenovávání jednotl. kontaktů se může proměnit v noční můru.


Avšak na druhou stranu vyžadujete-li od svého ICQ klienta, aby správně zobrazoval českou diakritiku, je Chatopus tím pravým. Podporuje konverzi z UNICODE do kódování, která jsou dostupná v palmech. Můžete tak bez problémů chatovat přes ICQ s využitím českých znaků. Navíc má přímo v nastavení možnost změny kódování, takže si s ním lze pohrát, a případné problémy jednoduše vyřešit.

Při běhu na pozadí program upozorní na příchozí zprávu ve formě standardního alertu (zobrazí se jen blikající symbol v levém horním rohu). Nemůže se proto stát, že ji někdo nepovolaný uvidí na displeji vašeho PDA. Rezidentní mód však funguje jen tehdy, nepoužíváte-li zabezpečenou komunikaci SSL.


Oznámení o příchozích zprávách využívá standardního systémového reminderu.


Ovládání plně využívá možností pěticestného tlačítka a nabízí tzv. "kontextové menu", které se zobrazí volbou kontaktu a stiskem tlačítka pro pohyb doprava. Na Treu 650 se tedy dá program ovládat jen jednou rukou bez použití stylusu. V nastavení je také možné zvolit různé barevné motivy a měnit velikost písma.


Funkcí kontextového menu se může pochlubit lepší část aplikací pro Palm OS (vpravo).


V porovnání s některými jinými klienty je Chatopus výrazně menší co do velikosti. Funkčně se však plně vyrovná konkurenčním programům a v některých aspektech je i převyšuje. Umožňuje používat snad všechny dnes známé chatovací protokoly, podporuje českou diakritiku a také ovládání je naprosto bezchybné. To vše při ceně 16,95$.



Rozumná licenční politikou je jednou z hlavních zbraní Chatopusu vůči konkurenčnímu Verichatu.


Diskuzi o instant messagingu na Palm OS můžete sledovat také v našem diskuzním fóru v tématu Co používáte k chatování po ICQ?





Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=827