www.PalmHelp.cz

Jak přistupovat na paměťovou kartu z počítače
Publikováno: 08.08.2006
Téma: Software


V návaznosti na včerejší článek s přehledem podporovaných typů paměťových karet vám dnes nabízíme také kompletní přehled aplikací, které pomohou paměťovou kartu zaplnit daty. Tomuto tématu jsme se již věnovali v minulosti, stručný přehled ale jistě nebude na škodu. Navíc představíme jednu novinku...




Paměťová karta v palmu se stolnímu počítači zdá být nedobytným hradem. Palm totiž není standardně schopen svůj slot používat jako čtečku karet a neumožňuje tak přímé kopírování souborů na kartu. Tento nedostatek je nutné řešit externí aplikací. Možností není přespříliš, ale i v tom málu si vybere každý. Jednotlivá řešení se dají rozdělit do dvou kategorií. První jsou programy, které vyžadují instalaci desktopové části na počítači, do druhé kategorie patří utility, které si s připojením poradí kompletně samy přímo z palmu. Ona dokonalejší samostatná řešení jsou ovšem placená, zatímco trochu komplikovanější programy první kategorie jsou freeware. Tady je přehled všech řešení:

Total Commander plugin

První freewarovou možností je kombinace programu filespc2pda a pluginu sertransplg. Kombinace je určená pro použití se souborovým manažerem Total Commander. Po nainstalování zásuvného modulu do Commanderu a spuštění příslušné aplikace ve vašem PDA se pak paměťová karta objeví jako přídavný disk, který je k nalezení v položce "místa v síti". Podrobný návod k instalaci a použití tohoto řešení naleznete v našem starším článku.



Celkově je toto řešení docela dobře použitelné, jenže nebyly by to počítače a PDA, kdyby se nevyskytl sem tam nějaký záhadný problém. Připojení proto občas není zcela stabilní, já sám jsem pak měl poněkud unikátní problém, kdy se na kartu nedaly kopírovat větší soubory (řádově megabajty a více), zatímco například 100 MB malých fotek jsem do palmu nahrál bez problémů. Z nějakého záhadného důvodu se nakonec můj počítač i palm umoudřil a plugin náhle funguje. Kopírování není moc rychlé a stane se, že v jeho průběhu obě aplikace (jak desktopová, tak i ta na PDA) "zamrznou". Tímto však nechci nikoho odrazovat od vyzkoušení tohoto programu. Výhodou napříkald je, že lze navázat přerušené kopírování souboru.

Palm File Browser

Elegantnějším řešením než předchozí, je jednoúčelová aplikace Palm File Browser. Ta opět ke své funkci potřebuje plugin sertransplg (tentokráte jako knihovnu dll - je přítomen v stáhnutelném archivu) a obsahuje desktopovou i PDA část. Ta je shodná jako v předchozím případě, tedy filespc2pda. Desktopová část je pak jednoúčelovým souborovým manažerem, který je schopen po spuštění programu v PDA přistupovat na paměťovou kartu. Detailní návod k použití tohoto programu opět naleznete ve starším článku.



S aplikací Palm File Browser odpadá poněkud otravná nutnost proklikávat se "místy v síti" jako v případě Total Commanderu. Navíc se zdá, že spojení je stabilnější a není problém přenášet velké soubory. Jenže stejně jako v předchozím případě je rychlost kopírování nevalná a opět dochází k zaseknutí obou programů. Palm file browser navíc nemá žádnou ikonu na přerušení přenosu, jako by se zaseknutím a nepoužitelností během něj počítal.Inu, občas musí uživatel freeware aplikací něco vytrpět. Celkově také nevylučuji, že se jedná o mé individuální problémy, které se na Vašem PC vůbec nemusí projevit. Jednu velikou výhodu ale mají obě freeware řešení společnou. Pomocí obou lze totiž přistupovat i do vnitřní paměti zařizení, to placená konkurence neumí.

Softick Card Export II

První placenou variantou je asi notoricky známý program Softick Card Export II. Při prvním spuštění se zahlásí počítači jako USB Mass Storage zařízení a Windows pro něj automaticky nainstalují potřebné ovladače. Velikou výhodou tohoto řešení tak je, že je použitelné všude tam, kde s sebou máte USB kabel k palmu. Rychlost přenosu je také vyšší, než v případě plugin řešení. Program funguje pod Windows XP, ME a 2000, uživatelé starších systémů by měli vyzkoušet původní verzi programu bez číslovky 2 na konci. 15 dolarů není za takový jednoduchý prográmek úplně málo, ale na podobné peníze přijde i obyčejná USB čtečka karet, takže si můžete vybrat.



Softick Blue Files

Nejen po drátech lze kopírovat data. V případě programu Softick Blue Files to jde i bezdrátově pomocí technologie Bluetooth. Funkce je jinak naprosto stejná, jako u Softick Card Export, jediný rozdíl je tedy ve způsobu připojení. Odpadá tak nutnost nosit s sebou všude kabel. Počítač, ke kterému se připojujete, ale musí disponovat Bluetooth modulem. Samotné připojení pak také musíte provést z počítače, aplikace to neumožňuje. Velikou výhodou také je, že aplikace podporuje i operační systémy MacOS a Linux. Nevýhody tu jsou ale také. Po instalaci a pokusech o spuštění na mém T|X program resetoval palm. To až do chvíle, než jsem přístroj odpojil z kabelu. Pak se Blue Files spustily bez problémů a dalších resetů jsem se již nedočkal ani při připojení ke kabelu. Rychlost přenosu souborů není zázračná a pohybuje se pod úrovní freeware řešení, ale to je daň za bezdrátovou konektivitu. Na přenos velikých souborů to rozhodně není nejvhodnější řešení. Cena je stejná jako u předchozího Card Export II; je tedy jen na vás, čemu dáváte přednost; jestli bezdrátové mobilitě nebo rychlejšímu USB přenosu.



Card Reader

Slibovanou novinkou, o které jste si u nás doposud nemohli přečíst, je program Card Reader. Funguje na naprosto stejném principu jako Card Export, tedy simuluje USB Mass Storage zařízení a počítač jej automaticky rozezná. Zásadní odlišnosti mezi jednotlivými programy nejsou, Card Reader je ale přesto výhodnější. Jednak je levnější než zavedený konkurent (stojí 12 dolarů, v akci momentálně ještě o dva méně), má také ale jednu zajímavou schopnost navíc. Umí totiž fungovat i na pozadí, takže během kopírování můžete se svým palmem normálně pracovat. To je obrovská výhoda hlavně při kopírování velikých souborů, které si vyžaduje dost času. Pro mne osobně je Card Reader vítězem!



Na závěr si jen dovolím dodat, že pochopitelně nejrychlejším způsobem, jak data na paměťovou kartu dostat, je použití čtečky karet. Palm nedovolí příliš vysoké přenosové rychlosti a třeba kopírování filmů se může docela nepříjemně protáhnout.









Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=804