www.PalmHelp.cz

Jaké paměťové karty podporuje váš palm?
Publikováno: 07.08.2006
Téma: Hardware a příslušenství


Poslední dobou se nejen v našem internetovém fóru množí dotazy, jakou že to kapacitu paměťové karty podporují různé modely palmů. Informací v tomto směru není mnoho, ale kdesi v hloubi Internetu lze přeci jen vyčíst oficiální informace. Nejsou příliš bohaté ale v mnoha případech pomohou.




Protože se technologie karet Secure Digital (SD) a MultiMediaCard (MMC) neustále vyvíjí, novější paměťová karty mohou nabízet lepší vlastnosti, jako například větší kapacitu a rychlost přenosu dat, než karty, které bylo možné otestovat během vývoje nových modelů. Ačkoli Palm nemohl otestovat současné moderní karty při vývoji svých modelů, předpokládá, že mnoho z nich bude fungovat i se staršími zařízeními.

Maximální kapacita paměťové karty, kterou můžete použít ve svém zařízení, záleží právě na jeho typu. Palm v zásadě dělí svoje přístroje na dvě skupiny. Ty u nichž je schopen garantovat funkčnost karet s kapacitou 2GB a ty, které se musí spokojit pouze s 1GB rozšířitelné paměti. Pojďme se podívat, která zařízení patří do kterých kategorií.

2GB

Dvougigabajtové karty podporují následující modely: Palm Treo 600, Treo 650, Tungsten|T5, Zire 72, LifeDrive a novější modely, přičemž Palm T|X si díky integrovanému FAT32 poradí i se 4GB kartami.

Palm v těchto zařízeních testoval 2GB MMC a SD karty a prohlašuje, že v nich budou fungovat. Nic ale není stoprocentně jisté, takže ačkoliv bylo testováno množství běžně dostupných karet, nelze vyloučit, že některé méně běžné by nemusely fungovat. Palm rovněž netestoval paměťové karty s kapacitou 4GB, ale je pravděpodobné, že by některé mohly fungovat.

1GB

Jednogigové paměťovky lze použít v těchto modelech: Palm Tungsten|E2, T|T3, T|T2, T, Zire 71, 31, 21 a starší.

Palm tvrdí, že kvůli souborovému systému, který tyto modely používají, mohou karty vyšších kapacit než jeden gigabajt způsobit neočekávané chování přístroje nebo v něm nemusí fungovat.


Důležitá je také poznámka týkající se přístroje LifeDrive. Ten podporuje paměťové karty s kapacitou do dvou gigabajtů, ale s kartami různé kapacity zachází různě při jejich formátování. Karty s kapacitou do 16 MB naformátuje systémem FAT12, kapacita od 16MB do 512 MB znamená formát FAT16 a teprve karty větší než 512 MB se formátují v FAT32. Tento jev není ani tak problémem pro LifeDrive, jako spíše pro ostatní zařízení, ve kterých chcete kartu používat. Pokud například máte 256MB kartu, kterou chcete používat ve fotaparátu a ten ji potřebuje mít naformátovanou ve formátu Fat32, musíte ji naformátovat ve fotoaparátu. Pokud byste tak učinili v LifeDrivu, fotoaparát by kartu nedetekoval. Naformátujete-li ale 256MB kartu ve fotoaparátu v formátu FAT32, LifeDrive s jejím přečtením nebude mít žádný problém.

S funkčností paměťových karet o kapacitách, na než váš palm normálně není připraven, může v některých případech pomoci FAT32 driver od známého Dmitrye Grinberga. Jedná se vlastně o upravený driver, který se původně nachází v LifeDrivu. Není samospásný, ale uživatelé hlásí, že po jeho instalaci fungují třeba i 4GB karty. Jsou tu ale určitá omezení. Některé karty nelze naformátovat, na některé nelze zapisovat. Na kartu ve formátu FAT32 také není radno zálohovat svá data, protože po hard resetu driver není přítomen v ROM a palm tudíž kartu nevidí.

Závěrem jen dodejme, že stoprocentní jistotu, že karta bude ve vašem palmu fungovat, nebudete mít nikdy. Nejlepší je tedy před jejím nákupem tuto vyzkoušet nebo kupovat karty prověřené již ostatními uživateli. Pokud by se přeci jen stalo, že karta fungovat nebude, prodejce vám ji většinou ochotně vymění.









Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=802