www.PalmHelp.cz

Nejasná zpráva o budoucnosti Palm OS
Publikováno: 31.07.2006
Téma: Informace a oznámení


Okolo budoucnosti Palm OS a celé platformy je v poslední době dost rušno. Jenže zatím nebyly dostupné žádné oficiální informace od kterékoli ze zúčastněných stran. Až teď v pátek promluvil Palm, když se zmínka o budoucnosti Palm OS objevila ve výroční zprávě společnosti.




Velké společnosti v USA mají za povinnost ve výročních zprávách prezentovat také možná rizika svého podnikání. Tato povinnost má chránit investory, naopak mnohdy může být velmi škodlivá pro firmy. To je i případ Palmu, který se musel ve výroční zprávě vyjádřit k problematickým vztahům se společnostmi PalmSource a Access. Musel se vyjádřit k problému, o kterém nikdo, krom pár zasvěcených, nevěděl. K problému, který mohl klidně zůstat pod pokličkou a vody Palm OS by byly stále klidné. Takhle jsou ale náhle vody velmi rozbouřené .Investoři neví, co dělat, vývojáři aplikací znejistěli. Onen pečlivě tutlaný problém může Palm hodně poškodit.

Co se tedy vlastně stalo? Palm nejprve ve výroční zprávě ujišťuje, že má licenci na stávající Palm OS Garnet až do 2. prosince 2009. To je fakt a nic se na něm nemění, tady není důvod k panice. Mění se ale způsob spolupráce Palmu a PalmSource a také systém platby za onu licenci. Součástí licenční smlouvy totiž byly nejen platby podle počtu prodaných kusů, ale také jakési minimální plnění. To činilo 42 milionu dolarů pro rok 2006, 35 milionů v roce 2007, 20 milionů v roce 2008 a konečně 10 milionů v roce 2009. Tyto poplatky ale Palm počínaje příštím rokem nemusí hradit. To samo o sobě vypadá jako příjemná zpráva. Horší je ale důvod, proč ke změno došlo.

Veřejnosti neznámá licenční dohoda totiž obsahuje zajímavé ustanovení, které dává Palmu podíl na vývoji budoucího operačního systému, známého pod označením Access Linux Platform (ALP). A to dokonce tak veliký, že samotný Access/PalmSource byl podle smlouvy povinen dodržet určité termíny ve vývoji. Jenže je nedodržel a to podle smlouvy zbavuje Palm povinnosti platit paušální licenční poplatky. Stále ještě žádná katastrofa. Ale... Protože PalmSource nedodržel termíny ve vývoji, samotný Palm to pochopitelně vidí jako riziko pro budoucnost. Z tónu oněch řádků výroční zprávy je cítit, že se Palm nyní snaží ze závislosti (případně spolupráce) na PalmSource vymanit. A snaží se o to poměrně zajímavým způsobem. Výroční zpráva totiž říká: "Momentálně s PalmSource vyjednáváme možnost rozšíření vývojových a distribučních práv na aktuální verzi Palm OS. Pokud nebudou tato jednání úspěšná, může to následně ovlivnit naši schopnost vyvíjet a prodávat nové produkty založené na příští generaci Palm OS."

Ano, čtete správně, že vyjednává o rozšíření práv k současnému systému, nezajímá jej ten budoucí. Různé zahraniční servery tak spekulují nad tím, že Palm chce od PalmSource/Accessu vlastně vykoupit zpět svůj starý OS a stát se na budoucí ALP platformě nezávislý. To sice může být jedna z možností řešení situace, ale osobně se domnívám, že tomu tak není. Opět zdůrazním, že Palm podle výroční zprávy spolupracuje s PalmSource na vývoji ALP a tak tedy (nejspíše) nepřipravoval vlastní operační systém. Dle mého názoru si tak rozšířením práv na Garnet chce Palm pouze zajistit kontinuitu do příchodu nové platformy. Současná práva k Palm OS dávají Palmu jakousi možnost jeho drobných úprav, ale zásadní zásahy do systému dělat nemůže. To je pro něj problém, protože samotný PalmSource s vývojem Garnetu již nepokračuje. On by to vlastně problém nebyl, jenže protože se vývoj ALP poněkud pozdržel, potřebuje Palm rozšířit možnosti úprav v současném systému, aby jej tak ještě třeba rok udržel konkurenceschopným.

A kde se vlastně celý problém vzal? Inu, dovolím si další menší spekulaci. Accessu se asi znelíbilo, jak moc velký podíl má na vývoji budoucího systému Palm a tak se rozhodl jej v tomto vyšachovat ze hry a postavit jej do role řadového zájemce o licenci. Obětoval proto 65 milionů dolarů na paušálních poplatcích, ale získal svobodu při vývoji systému. To je velmi důležité ve vztahu k ostatním případným zájemcům o licenci, kteří jsou si tak s Palmem rovni a mohou si tak být jisti, že nebudou nijak diskriminováni nebo přehlíženi. Požadavky všech zájemců o budoucí operační systém tak mají stejnou váhu - systém nebude šitý na míru Palmu. Tohle se pochopitelně Palmu nelíbí. Zdržuje to vývoj celé platformy a Palm ztrácí kontrolu nad svým OS. Ono prohlášení v tiskové zprávě je pak spíše takovým malým strašákem pro Access, mocenská hra, ve které se Palm snaží Accesu naznačit, že by novou platformu nemusel licencovat.

Jenže právě tato mocenská hra má momentálně pro Palm neblahý dopad. Investoři jsou nejistí a neví, co se bude dít dál. Ještě horší je, že jistou budoucnost tu nevidí ani vývojáři aplikací. Ti by se tak mohli od Palm OS platformy (ať již v její současné nebo budoucí podobě) odklonit. A to je teprve ten pravý problém, který by mohl celou platformu nenávratně poškodit. Jenže Palm momentálně nemá na výběr, celou pravdu o budoucnosti Palm OS možná neznají ani ti nejpovolanější. Palm se snaží momentálně tlačit na Access, je to asi jeho poslední šance, jak uspět.

V zásadě bych tu viděl tři schémata budoucího vývoje situace:

a) Palm neuspěje v jednání s PalmSource a nerozšíří svoji licenci na Garnet v potřebném rozsahu. Pak by současná licence na Garnet doběhla do konce roku 2009. Jenže již příští rok nebude Garnet konkurenceschopný a Palm tak přesune svoje aktivity k Microsoftu, zatímco započne vývoj svého nového operačního systému. Toho bychom se pak reálně mohli dočkat v roce 2009.

b) Palm uspěje v jednání s PalmSource a odkoupí od něj Palm OS Garnet s tím, že jej podrobí důkladnému vývoji a vznikne z něj jeho vlastní konkurenceschopný operační systém. Palm se tak zbaví závislosti na PalmSource a ALP licencovat nebude. Tedy alespoň do doby, dokud se mu nebude nový systém zdát dostatečně výhodný.

c) Palm uspěje v jednání s PalmSource a rozšíří svá práva na zásahy do Garnetu. Tím udrží systém ještě rok, možná trochu déle, jakž takž konkurenceschopný a přežije tak období do nástupu ALP, s jehož uvedením původně počítal dříve.

Co si myslíte vy? Která možnost je nejpravděpodobnější? Nebo vidíte nějakou jinou? Sdělte nám svůj názor v diskusi pod článkem.





Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=794