www.PalmHelp.cz

Today obrazovka devětkrát jinak (2. část)
Publikováno: 18.07.2006
Téma: Software


V dnešní části našeho seriálů o Today obrazovkách pro Palmy si přečtete hned o třech programech. Dnešní výběr programů je snad nejrůznorodější z celého seriálu. Je možné si v trojici Today, kLauncher a ToDo Today vybrat svého favorita?





Today

Today je asi nejznámnějším programem svého druhu. Původně freeware dílo Jonase Lindstedta nyní prodává za osm dolarů společnost PocketCraft software, známá například svým FacerLauncherem. Pokud by se vám podařilo sehnat verzi starší než 2.3, bude fungovat zadarmo. Na stánkách PocketCraftu je ohledně Today momentálně docela zmatek. Titulní strana hlásí verzi 2.3, pokud kliknete na odkaz, dostanete se k popisu verze 2.5. Ta se přitom dá stáhnout pouze po registraci do fóra na stánkách společnosti. Verze 2.5 je ale každopádně nejzajímavější, protože narozdíl od starších podporuje hires+ a je šitá na míru novějším palmům.

Pravdou je, že stabilita programu se oproti starší verzi, kterou jsem kdysi používal, podstatně zvýšila. Today byla ale aplikace záludná, nepadala sama od sebe, nerestovala se, ale palm začal být nestabilní jaksi celý. Mohu říci, že nová verze se zatím takového chování straní. Doufejme, že tomu tak bude i nadále. Co se registrace týče, je tu také trochu zmatek. Verze 2.5 má sice patřičnou položku v menu, ale nikde neodpočítává dny zkušebního provozu a nikde není vidět žádné omezení. Je možné, že je to právě tím, že testuji betaverzi staženou z fóra výrobce, může se ale stát, že třeba po 14 dnech přestane Today fungovat. Zatím to ale vypadá, že i za oněch osm dolarů by to nebyla špatná volba. Pojďme si říci proč.


Základní Today pohled a týdenní pohled


Today zdaleka nenabízí tolik možností nastavení, jako třeba 2day nebo TealGlance, ale o to je funkčnější. Při spouštění se bohužel nevyhnete stroboskopickému divadlu, jako u 2day. To má sice o něco kratší dobu trvání, ale je stejně nepříjemné. Díky Today jsem ale přišel na to, že toto představení je nejspíše způsobeno NVFS pamětí přístroje, protože starší verze, kterou jsem kdysi používal na Tungstenu|C. se takto nikdy nechovala. Nic to ale nemění na tom, že například TealGlance se chová k uživateli trochu ohleduplněji. Proto zdlouhé a "blikavé" spouštění aplikace považuji za její asi jedinou závažnou nevýhodu.

Jak jsem již zmínil, možností nastavení není tolik jako u mnohé konkurence, ale dle mého názoru bohatě stačí. V preferences se dá zvolit, co se má vůbec na displeji zobrazovat a v jakém pořadí. K dispozici jsou datum a čas, položky z kalendáře, úkoly, systémové informace (stav baterie a paměti) a dvě fajnovosti, které některé konkurenční programy nenabízí. Today totiž umí zobrazovat složku Inbox nebo-li příchozí poštu a zprávy. Další užitečnou vychytávkou je možnost zobrazení položky Owner na today obrazovce. Šance, že se vám vrátí ztracený palm, se tímto rapidně zvyšuje, protože i naprosto neznalý člověk ihned po zapnutí přístroje uvidí, komu přístroj patří. U kategorií Date, Calendar, Inbox a Tasks si můžete nastavit, jaká aplikace se má spustit po klepnutí na jejich položku. Původně jsou nastavené odpovídající vestavěné aplikace, ale fantazii se meze nekladou.

Today také disponuje stejným launcherem, jako 2day, nastavit si tak můžete spouštění pěti aplikací. V nastavení toho již o moc více není, jen chování při spuštění, namapování na tlačítko kalendáře a pár dalších drobností. Spouštět se Today může při každém zapnutí palmu nebo po určité době nečinnosti. Na výběr je časový interval od jedné do dvanácti hodin odstupňovaný po hodině. Někomu to může přijít jako odstupňování hrubé, ale osobně si myslím, že bohatě dostačuje. Příjemná je hlavně možnost zvolit dlouhý časový interval spuštění.


Preferences a nastavení launcheru


Grafická nastavení se provádí v menu skins. Tam se vlastně dá volit jen barva písma a grafický skin celé aplikace. Těch je vzhledem k původně freeware povaze programu na Internetu spousta a určitě si každý vybere. Celková vizáž Today je jednoduchá a funkční, přesto však konečně i líbivá.

Jednoruční navigace bohužel víceméně selhává - směry ovládacího tlačítka vlevo, vpravo, nahoru a dolů listují mezi jednotlivými dny, prostředním tlačítkem se přepíná mezí today pohledem, týdenním a měsíčním přehledem. Pokud je na today obrazovce větší množství položek, objeví se skrolovací proužek. Pak se stiskem ovládacího tlačítka nahoru a dolů po obrazovce skroluje. Pokud dojedete na začátek nebo na konec, přeskočíte na předchozí, respektive následující den. Vstup do položek ale není nijak možný, k tomu je již zapotřebí ťuknout na displej.

Today je tedy vcelku pěkná a funkční aplikace, dojem kazí pouze její spouštění a majitelům Trea by nemusela vyhovovat nedotažená jednoruční navigace. Za osm dolarů je ale Today docela dobrý počin.





kLauncher

V případě kLauncheru jsem se rozmýšlel, zda jej mám do srovnání vůbec zařadit. Tento sharewarový prográmek francouzského autora Benoita Herviera je totiž v relativně ranné fázi vývoje a upřímně řečeno dost dobře nefunguje. Jenže jeho koncept a způsob, jakým by fungovat měl, je naprosto bezkonkurenční a domnívám se, že se vyplatí vývoj tohoto produktu sledovat! Prozatím je k dispozici betaverze v0.7. Upřímně - platit 12 dolarů za registrovanou verzi nemá žádného smyslu. Až bude k dispozici finální verze, investice by to mohla být vynikající. To v případě, že autor dotáhne dokonce vše, co se snaží naznačit sharewarová ochutnávka.


Základní pohled a příklad psaných poznámek přímo na displeji


Aplikace samotná má moderní design a je dodávána s množstvím tapet na pozadí. kLauncher vypadá ještě lépe než Today. Zásadní ovšem není vzhled, ale koncept, jakým by měla aplikace fungovat. Samotný program se totiž dá doplňovat o množství plug-inů a ty pak určují, co vše se může na úvodní obrazovce zobrazovat. Ta je de facto rozdělená na tři části. Vrchní ukazuje aktuální zvolené datum (mezi daty se listuje stiskem klávesy vlevo a vpravo), stav baterie a paměti a čas posledního HotSyncu. Pruh vlevo je launcher, který známe například už z 2day a Today. Jenže tady není vůbec omezen počet aplikací, které tu chcete mít zařazeny! V menu pod položkou Alias si prostě zařadíte a seřadíte kolik programů se vám zlíbí. Spouštět je pak můžete klepnutím na ikonu na displeji. Zajímavější je ale možnost spuštění listováním mezi ikonami - to se děje stiskem navigační klávesy nahoru nebo dolů; ikonky se posouvají a stisknutím středu navigační klávesy spustíte program, jehož ikona se právě nachází zvýrazněná v bílém rámečku (třetí ikona shora). Takto můžete pohodlně spouštět třeba dvacet programů. Kompenzuje se tak nevýhoda chybějící navigace po hlavní pravé části obrazovky, kde klepnutím na zobrazený úkol nepřejdete do úkolovníku. Ten ale můžete mít mezi ikonami launcheru a pohodlně jej spustit, aniž vytáhnete stylus.


Preferences a nastavení launcheru


Funkce hlavní části obrazovky je taktéž pozoruhodná. Pominu-li fakt, že mi z neznámých důvodů stávkovalo zobrazení položek z kalendáře, skýtá hlavní okno neskutečné možnosti. Tady totiž přichází ke slovu jednotlivé plug-iny. V menu Plugins tak můžete vybírat již nyní ze širokého seznamu aplikací, z nichž si kLauncher dovede "vytahat" data a zobrazit je. Krom obligátního kalendáře a úkolovníku to tak může být e-mailový klient, SMS aplikace, ale například i aplikace Expense nebo NVBackup. Na displeji pak neustále vidíte informaci o datu a času poslední zálohy. To že se klepnutím na položku v hlavním okně nespustí žádná aplikace má také svůj smysl. Na hlavní část obrazovky se totiž dá kreslit! Můžete čmárat, psát, zaškrtávat, škrat a podobně, na vestavěný Note Pad tak můžete klidně zapomenout. Shareware verze programu bohužel neukládá nastavení, což je také důvodem praktické nefunkčnosti programu - nepamatuje si vámi zvolené ikony programů ani nastavení plug-inů a hlavně se tak nedá nastavit jeho automatické spuštění, které ale stejně v menu preferences chybí. Zdá se ale, že se schovává pod položkou "home" button.

Pokud se kdy dostane program do nějaké finální verze, určitě svých dvanáct dolarů utratím. Koncept kLauncheru se mi ohromně líbí, tady by se měla konkurence poučit. Obzvláště když betaverze nejevila známky nějaké přílišné nestability. Pár pádů tu bylo, ale sledovat vývoj kLauncheru se určitě vyplatí. Na hvězdičkové hodnocení tedy tentokráte moc nehleďte, ty dvě tu jsou jen za předvedenou snahu o inovaci.





ToDo Today

Z říše mnoha funkčních možností se teď přeneseme hodně daleko k jednoduchému prográmku ToDo Today. Nedá se říci, že by ToDo Today byl vyloženě špatný program, ale jsou tu různá ale. To, že je to program pouze textový by naopak mohlo někomu vyhovovat. Já z toho příliš nadšený nejsem a chybějící grafika mi vadí. Jediná možnost grafického nastavení je volba barev pro jednotlivé typy událostí. Pokud máte nainstalovaný DateBk5, umí program kopírovat jeho grafické nastavení, takže můžete mít barevné třeba i pozadí. Tím barevným myslím jako jednobarevné, žádnou tapetu do ToDo Today nedostanete. Možností nastavení programu je poskrovnu. U úkolů si můžete zvolit jen to, zda se mají zobrazovat datované i nedatované úkoly, způsob jejich řazení, zobrazení opakovaných úkolů a navolit se dá také to, na kolik dní dopředu se mají úkoly zobrazovat. U kalendáře je to ještě horší; tam lze zvolit jen kolik položek se má maximálně objevit, než se objeví skrolovací proužek. Zaškrtnout lze ještě potvrzování ukládání změn, které provedete v záznamech. Je samozřejmě také možné aktivovat automatické spouštění ToDo Today při zapnutí palmu. Jiná volba tu ale není.


Příklad pohledu a nastavení pohledů


I přes svou jednoduchost přináší ToDo Today dvě zajímavé funkce. Tou první je editace a manipulace s úkoly přímo v programu - nepotřebuje k tomu otevírat úkolovník. Jenže to samé neplatí pro položku z kalendáře. Tu lze jen prohlížet, takže není nijak možno klepnutím na ní kalendář otevřít. Rovněž z ToDo Today nevyvoláte přidání nového úkolu nebo záznamu do kalendáře. Musíte program opustit a do příslušné aplikace se prokousat sám. Zbytečná nedotaženost jinak pěkně naznačené funkce. Další zajímavostí je možnost definování až pěti různých pohledů. Mezi těmi se pak lze přepínat, každý pohled může mít nastavené zobrazování jiných položek a může být jinak obarvený. Jenže při těch několika málo možnostech nastavení je tato funkce téměř zbytečná. Možná by to ale mohl být zajímavý podnět pro konkurenci. Mezi pohledy se dá přepínat pouze klepnutím na displej; na jakoukoliv jednoruční navigaci rovnou zapomeňte. Jen tisknutím kláves vlevo a vpravo se přepínají kategorie zobrazených událostí - toť vše. ToDo Today ani neumí přepínat mezi jednotlivými dny, takže z něj nezjistíte, co vás čeká zítra.


Příklady nastavení


Pokud by ToDo Today byl freeware, jistě by mu bylo mnoho jeho nedostatků prominuto a jeho jednoduchost by byla vnímána spíše jako výhoda. Jenže neznámá firma XRB Solutions si za program říká o neskutečných 15 dolarů; tedy stejně jako za TodayPLUS, který si popíšeme příště. A to je opravdu špatný vtip, obzvláště když uvážíme, že mi nefungovala ani zcela zásadní funkce takovéhoto programu: ačkoliv jsem měl zvolené automatické spouštění při zapnutí palmu, program prostě nenaběhl. Třeba je to tím, že je to jen trial verze (21 dní). ...ale to se mi opravdu nechce zjišťovat.





Příště nás čeká pohled na rozsáhlé TodayPLUS a nenápadný, ale velmi šikovný program Wassup.





Pokračování článku:
Today obrazovka devětkrát jinak (3. část)
Předchozí část článku:
Today obrazovka devětkrát jinak (1. část)
Today obrazovka devětkrát jinak (4. část)




Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=775