www.PalmHelp.cz

Znovu zálohování, tentokrát na kartu (2. část)
Publikováno: 09.03.2005
Téma: Software


V dnešním článku dokončíme přehled freewarových backupovacích aplikací. To nejlepší jsme si nechali na konec!

Začneme ale s trochu slabším produktem...


Inner Backup 2005


Jedná se o nejnovější bezplatný software na Palm OS scéně, který se objevil teprve před několika dny. Oprávněně lze tedy očekávat, že by měl představovat to lepší z existující nabídky. Po instalaci vše vypadá skutečně nadějně. Grafické zpracování je na úrovni placených produktů a nabízené funkce jsou také zajímavé. Možnost vytváření více nezávislých záloh nabízí i málokterý komerční titul. Překvapí také výběr z několika jazykových mutací. Počáteční nadšení ale zchladí praktické zkušenosti. Aplikace má značné potíže s kopírováním souborů s ne úplně standardní syntaxí a celý zálohovací proces je navíc nechutně pomalý. Během testování se mi dokonce podařilo aplikaci dovést do stavu totálního zhroucení. Je to škoda, protože provedení je opravdu pěkné a možnost uchování historie backupů několik dní zpětně je velmi užitečná funkce. Z prohlášení autorů, že se chystá ještě německá verze, lze usoudit, že se na produktu dále pracuje, takže je možné, že se nakonec ještě dočkáme použitelnější verze. Pokud vylepší rychlost a stabilitu, máme zde kandidáta na výborný backupovací software zdarma. Kdyby dokonce přidali plánování automatických záloh, není o čem diskutovat. V tomto stavu však Inner Backup 2005 považuji za nedodělek a nikomu jej nemohu doporučit.

Aplikace je k volnému stažení zde.


PowerGUARD Lite


Není žádnou výjimkou, že kvalitní freewarový produkt najdete teprve tehdy, až když se prokoušete nesrozumitelnou změtí znaků na japonských serverech. Když jsem tedy objevil PowerGUARD pocházející ze země výcházejícího slunce, svitla mi naděje. Po otestování této aplikace jsem však dospěl k závěru, že přestože se nejedná o špatný produkt, jeho zaměření je spíše na backup méně objemné RAM. Tomu napovídá již výchozí nastavení, které zálohuje pouze systémové PIM aplikace. Tento úzký výběr lze sice rozšířit na veškeré soubory aktuálně přítomné v RAM, je však nutné tak učinit ručním označením každého jednotlivého souboru. V mém případě to činilo několik stovek tapnutí a to mě vysloveně znechutilo. Pokud si představím, že absenci Select All by v praxi bylo nutno kontrolovat pokaždé, když bych chtěl mít jistotu, že se zálohují skutečně všechny důležité soubory, jedná se o opravdový očistec. Navíc zálohování trvá velmi dlouho a to i přesto, že jsou zálohovány jen změněné soubory. I přes dosud uvedené považuji aplikaci jako jednu z nejpoužitelnějších. Zdá se, že vše funguje, jak má, nechybí denní plánování záloh ani zálohování při každém vypnutí palma a i uživatelské rozhraní je dostatečně názorné, ačkoliv trochu strohé. Co poněkud chybí, je funkce obnovy dat ze zálohy, což rozhodně nemůže omluvit prohlášení autorů, že toto lze řešit některým ze souborových manažerů.

Aplikace je k volnému stažení zde.


BackupBuddyVFS:Free


Tato aplikace rozhodně nevyniká žádnými funkcemi, prakticky žádné vlastně ani nemá. Zajímavá je tím, že zálohování a následná obnova dat funguje velmi dobře a navíc má příjemné grafické provedení. Co považuji za velký problém, je neschopnost zálohování jen změněných souborů, díky čemuž každá záloha trvá úmorně dlouho. Z uvedeného vyplývá, že aplikace je vhodná jen pro uživatele, kteří sice požadují kvalitní zálohu, ale stačí jim její ruční spuštění jen jednou za čas.
Původní linky na download jsou dnes již nefunční, protože autorský tým Blue Nomad změnil strategii a nyní nabízí jen vyspělejší komerční verzi. Naštěstí je bezplatná verze stále k dispozici na PAjDovo serveru, odkud si ji můžete zdarma stáhnout.


Závěrem nutno konstatovat, že výběr freewarových backupovacích aplikací je zatím poměrně slabý. Pokud bych měl přesto vybírat na freewarové scéně, zvolil bych nejspíš PowerGUARD Lite, který je i přes uvedené nedostatky nejkomplexnější. Komu ale stačí jen občasné zazálohování, bohatě postačí i naposledy zmíněný BackupBuddyVFS:Free.


Pokud bychom se neomezovali na bezplatné produkty, byla by situace zcela jiná. Mezi placenými tituly dnes existuje slušná nabídka velmi kvalitních zálohovacích nástrojů, která se stále rozšiřuje. Zdá se, že zkušenosti s kvalitou toho kterého softwaru se mezi jednotlivými uživateli dost liší. Já mohu dát po bohatých zkušenostech s různými aplikacemi na různých modelech palmů nejlepší reference na trochu podceňovaný Botzam Backup, který mě zatím nikdy nezklamal!

Předchozí část článku: Znovu zálohování, tentokrát na kartu (1. část)

Pozor! 14. 3. 2005 jsme aktualizovali Inner Backup 2005 v sekci download. Nyní je k dispozici i česká lokalizace!



Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=75