www.PalmHelp.cz

Treo 700p - recenze (1. část)
Publikováno: 15.06.2006
Téma: Hardware a příslušenství


Na Internetu je již možno najít několik různých recenzí na nové Treo 700p. Nyní se konečně objevila recenze na našem oblíbeném informačním zdroji; serveru PalmInfocenter. Treo 700p sice není určené pro sítě našich mobilních operátorů, ale jedná se o natolik zajímavý přístroj, že si dovolujeme předložit vám překlad recenze z výše zmíněného zdroje. Navíc mnohá vylepšení operačního systému Trea 700p se zajisté objeví v budoucích evropských modelech. Máme se na co těšit?



Palm Treo 700p je nejnovějším přírůstkem do dnes již početné řady smartphonů Treo. Treo 700p v sobě snoubí výhody výkonného mobilního telefonu a platformy operačního systému Palm OS. Z hlediska designu nedošlo k přílišným změnám oproti předchůdcům. Většina vylepšení vlajkové lodi Palmu přichází v podobě softwarových inovací, nárůstu paměti a rychlého datového připojení.

Kromě špalíku antény obsahuje horní strana přístroje slot pro paměťové karty, okénko infraportu, známý přepínač tichého módu a šachtu pro stylus. Při přepnutí do tichého módu přepínačem telefon vibruje. V porovnáním se svým úspěšným předchůdcem, Treem 650, má 700p podstatně tmavší plastové kryty s propracovanějším stříbrným povrchem. Ve stříbrné části nad displejem se urkývá signalizační LED dioda a sluchátko telefonu. U verze pro operátora Sprint dioda bliká v případě, že chce telefon upozornit na nějakou zameškanou událost; třeba zameškaný hovor nebo příchozí SMS zprávu. Dioda zůstává svítit, pokud se telefon nabíjí. Zvláštní ale je, že verze pro operátora Verizon Wireless si ponechává původní chování známé z Trea 650; tedy blikáním oznamuje stav sítě.

Na první pohled je Treo 700p téměř identické s Treem 700w, svým protějškem vybaveným operačním systémem Windows Mobile. Hlavní rozdíly mezi oběma zařízeními jsou operační systém, displej s vyšším rozlišením 320x320 pixelů a několik odlišných ikon na tlačítkách. Na zadní straně se nachází možná známka věcí budoucích. Klasické kulaté logo Palm Powered bylo totiž nahrazeno značkou ACCESS powered.

Klávesnice má nyní v porovnání s předchozími modely čtvercovější tlačítka. Tlačítka jsou uspořádaná mírně do oblouku do tvaru úsměvu. Po několikatýdenním používání přesně nemohu rozhodnout, jestli je nová klávesnice přínosem či nikoli. Osobně se mi na obou typech klávesnice píše zhruba stejně rychle a i přesnost psaní je stejná. Vylepšeno ovšem bylo podsvícení klávesnice a tlačítek, aplikační tlačítka prosvítají modře a bílé podsvícení qwerty klávesnice je rovnoměrnější a jasnější.

Treo 700p má pod displejem nově dvě tlačítka vyhrazená funkcím pro přijetí a ukončení hovoru. Červené tlačítko ukončení hovoru také vypíná displej a aktivuje zámek klávesnice. Používání zámku klávesnice je nyní jednodušší a přehlednější. Jednoduše zmáčknete červené tlačítko, telefon vypne displej a uzamkne klávesnici. Zobrazení zámku displeje má nyní vyhrazeno více prostoru, stavový proužek ukazuje i aktuální čas a datum, kdykoli telefon aktivujete.

Prostřední pětisměrná navigační klávesa se také trochu zvětšila a je tak podstatně pohodlnější s ní zacházet. Řada aplikačních tlačítek pod displejem je samozřejmě uživatelsky definovatelná, standardně vás zavedou do telefonní aplikace, kalendáře a e-mailového klienta. Zmáčknutí modrého [shift] tlačítka před stisknutím jiného umožňuje nadefinování ještě několika dalších zkratek navíc.

Tlačítko [menu] se přesunulo do pravého spodního rohu klávesnice a pryč tak je rozložení tlačítek [home] a [menu] známé z Trea 650. Tlačítko [home] se nyní nachází v bloku s aplikačními tlačítky úplně napravo a jeho funkce nemůže být změněna. Tlačítko [menu] bylo nešikovně přesunuto na spodek klávesnice hned vedle zřídkakdy používáného tlačítka [alt]. Toto prohození rozložení je poněkud zklamáním. Trochu těžkopádněji se tak totiž dá přistupovat k některým obvyklým funkcím a menu. Narazil jsem na potíže u mnoha her a několika aplikací. Často je totiž home tlačítko některými hrami potlačeno a není tak možné se z aplikace dostat. Naštěstí existuje softwarové řešení, které vám umožní změnit si rozložení tlačítek dle vašeho přání a můžete se tak vrátit k efektivnějšímu stylu Trea 650.

Poznámka redaktora:
Rozložení klávesnice je jistě otázkou zvyku. Chápu, že jako dlouhodobý uživatel Trea 650 má recenzent výtky k novému rozložení. Ale osobně si myslím, že nové uspořádání tlačítek je logičtější pro prvouživatele nebo pro uživatele, kteří přecházejí z klasických kapesních počítačů Palm. Podivné rozložení kláves Trea 600/650 je ostatně pro mě dodnes jedním z důvodů, proč jsem se s tímto přístrojem nikdy zcela nesžil. A ona funkčnost některých tlačítek je otázkou vyladění nových verzí programů, jež se jistě začnou hromadně objevovat, tak jak bude 700p získávat na popularitě.


Po stránce rozměrů se toho příliš nezměnilo, se svými 129 x 58 x 22,5 mm a 180 gramy váhy je Treo 700p plně srovnatelné jak se sourozencem 700w, tak s předchůdcem 650.


Hardware


Treo 700p je poháněno procesorem Intel XSCale PXA270 taktovaným na 312 MHz. Treo 700p se dočkalo velmi potřebného navýšení paměti. Přístroj tak obsahuje 128 MB NVFS vnitřní paměti, z nichž je 60 MB přístupno uživateli. Obě aplikační paměti dbchace a dbheap taktéž narostly a to na 18 a 10 MB.

To je jistě velmi pozitivní krok jak pro vývoj aplikací, tak i pro celkovou stabilitu zařízení. Treo 700p tak podstatně vylepšilo dvě hlavní nevýhody Trea 650, tedy omezenou vnitřní paměť a stabilitu zařízení. Stále je tu ještě několik zvláštností a chybek v chování některých aplikací, celkově je ale 700p podstatně stabilnější než předchůdce. Hlavním problémem Trea 650 byl velmi stísněný paměťový prostor. Dokonce i s paměťovou kartou se vnitřní pamět zaplnila velice rychle, pokud jste měli naintalováno více než pár aplikací a her. Navíc mnoho aplikací - jako například e-mail nebo cache prohlížeče - si ukládá svoje databáze do vnitřní paměti a spoléhají na to, že v paměti je vždy pár volných megabajtů, aby mohly fungovat korektně. 60 MB místa paměti Tre 700p tak naštěstí činí používání podstatně komfortnějším (zvlášť pokud přecházíte z Trea 650 nebo 600).

Treo 700p má pochopitelně slot pro paměťové karty SD/MMC. Palm nově zabudoval podporu FAT32 pro SD karty do velikosti 2 GB. Inženýři Palmu v současnosti testují kompatibilitu se 4 GB kartami, některé mohou v současnosti fungovat, některé nikoli. Ačkoli SD slot podporuje SDIO příslušenství s přislušnými Palm OS drivery, Wi-Fi SD karta stále není podporovaná. Zdá se, že se jedná o omezení Palm OS Garnetu a Palm neplánuje, že by kdy Wi-Fi na tomto modelu podporoval.

Displej
Treo 700p má čtvercový displej o straně 2 palce. Je pochopitelně dotykový a podporuje zobrazení 65 000 barev. Displej je oproti předchozím modelům vylepšen, bílá barva je bělejší a barvy jsou sytější a věrnější. Displej odvádí výbornou práci na přímém slunečním světle, kdy zůstává stále dobře viditelný, naopak při maximálním nastavení jasu dokáže ozářit celou místnost. Při stejném nastavení úrovně jasu se displej zdá být o něco jasnější a má lepší pozorovací úhel.

Jemnější displej než u většiny konkurenčních smartphonů je jistě výborným argumentem ke koupi. Lidé bývají často překvapení kvalitou a "koukatelností" videa na malém displeji.

Poznámka redaktora:
Vylepšení displeje je velmi chvályhodnou záležitostí. Ovšem konkurence nespí a například nové chytré Nokie Treo již překonávají. Je jen otázkou času, kdy platforma Windows Mobile bude používat displeje s rozlišením 480 x 480. Doufejme, že Palm neusne na vavřínech a i do budoucna bude displeje vylepšovat.


Fotoaparát
V horní části zadního krytu Trea 700p se nachází čočka vestavěného 1,3megapixelového fotoaparátu. Ten pořizuje snímky v rozlišení 1280 x 1024 a disponuje dvojnásobným digitálním zoomem. Umí také nahrávat videoklipy se zvukem a to v rozlišení 352 x 288 pixelů. Software fotoaparátu se stará o automatické vyvážení bílé a funkce videokamery má vylepšenou snímkovací frekvenci. K dispozici bude také verze bez fotoaparátu. Kvalita fotoaparátu je celkem průměrná. Venkovní scény focené za příznivého světla dávají nejlepší výsledky. Jelikož fotoaparát disponuje větším rozlišením než ten u Trea 650, jsou výsledné fotografie detailnější a jasnější. Treo 650 ale odvádí lepší práci při zhoršených světelných podmínkách. Fotoaparát má tendenci velmi rychle tmavnout, jakmile se zhorší osvětlení. V málo osvětleném interiéru může být fotografie z Trea 700p úplně tmavá, zatímco 650 ještě vyfotí použitelnou fotografii. Níže najdete čtyřy neupravené fotografie pořízené Treem 700p za různých světelných podmínek (exteriér za zhoršeného světla, interiér, slunečno, částečný stín).


Komentář redaktora:
Recenzent hodnotí fotoaparát jako průměrný, ale dle mého názoru k tomu nemá důvod. Mezi megapixelovými kousky je to jasný podprůměr, fotografie jsou absolutně neostré, za hořšího světla ihned hodně zašumněné, na přímém slunci zase přepálené. Šílenou aberaci je vidět i na malém náhledu prvního snímku. Navíc to nevypadá, že by fotoaparát disponoval kdejakými možnostmi nastavení, recenzent nezmiňuje ani kompenzaci expozice. Funguje snad jen automatické vyvážení bílé. Recenzent také bohužel nevyzkoušel pořídit makro fotografii, kterážto je u vestavěných fotoaparátů docela často využívána. Ani nepředpokládám, že by Treo 700p podávalo kdovíjak zajímavý výsledek. Je škoda, že není k dispozici ukázkové video, poměrně slušné rozlišení by mohlo při pohyblivých obrázcích dát zapomenout na onu neostrost. Otázkou ovšem také je, co je to vylepšená snímkovací frekvence. Celkově je fotoaparát dle mého názoru zklamáním.


Bluetooth
Treo 700p obsahuje také Bluetooth. To dovoluje používání příslušenství jako bezdrátové sluchátko nebo GPS navigační soupravu a také možnost použití Trea jako bezdrátového modemu pro notebook. Specifikace 1.2 dovoluje rychlejší připojení a umožňuje používat několik zařízení současně. Například tak můžete mít připojené sluchátko a zároveň se nechat navigovat pomocí GPS. Všiml jsem si, že Treo nyní umí přenášet soubory přes Bluetooth o něco rychleji, než starší zařízení od Palmu a při používání sluchátka se vyskytuje méně rušení. Nově je tu také možnost nechat přístroj ve viditelném módu po určitý krátký časový interval. Konkrétně jsou to dvě minuty.

Poznámka redaktora:
Bluetooth 1.2 je jistě chválihodné, ale 2.0 by určitě neuškodilo. Stále chybí vestavěná podpora A2DP profilu, aby Treo umožňovalo přes Bluetooth stereofonní poslech hudby. To je stále nutné řešit externí aplikací. Rovněž naprosto nepochopím, proč Treo stále nepodporuje ovládání a vytáčení hlasem přes bezdrátové sluchátko, to je tak použitelné vlastně jen při příchozím hovoru.


Další část recenze přineseme přístí týden. Zabývat se v ní budeme samotnými telefonními funkcemi Trea a jeho softwarovou výbavou. Také nás čeká závěrečné zhodnocení.



zdroj: PalmInfocenter



Pokračování článku: Treo 700p - recenze (2. část)





Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=733