www.PalmHelp.cz

Vylepšený NVBackup
Publikováno: 31.05.2006
Téma: Software


NVBackup je jeden z mála freewarových programů, který od nás získal titul PalmHelp doporučuje. O této skvělé utilitce jsme psali před necelými 14 dny a už je tu opět nová verze s mimořádně zajímavými vylepšeními.




Alexander R. Pruss se opět vytáhnul! Nejenže program doplnil všemi funkcemi, kterými se pyšní i ty nejlepší placené aplikace, ale navíc přidal ještě takové, o nichž se konkurenci ani nezdá. Pojďme se podívat, co se od poslední verze 1.05 vůči stávající 1.10 změnilo...



První nenápadnou novinkou je možnost vkládání komentářů k jednotlivým zálohám. Užitečnost takovéto funkce domyslete sami, osobně vidím hlavní přínos pro dvě různé situace. Tou první je vytvoření nějaké nestandardní zálohy, kterou je pro přehlednost zapotřebí nějak odlišit. Pokud experimentujete s vícero kapesními počítači/paměťovými kartami, může se jednat o velmi důležitý detail. Druhý způsob využití může nastat v momentu, kdy používáte např. kombinaci Treo + Palm T|X (což je i můj případ), přičemž Treo slouží spíše jako telefon a tudíž není zapotřebí, aby obsahovalo samostatnou paměťovou kartu. Občasná záloha dat z Trea by se ale přeci jen hodila. Není tedy nic jednoduššího, než použít kartu z T|X a jednorázovou zálohu od ostatních pro pořádek odlišit připojeným komentářem.



Z obrázků je patrné, že nový NVBackup nabízí nevídanou možnost zálohovat data vzdáleně také na libovolný FTP server a to dokonce automatizovaně a duplicitně spolu s běžnou zálohou na kartu. Stačí nastavit standardní přístupové informace a NVBackup v tomto směru může poskytnout lepší službu než nedávno recenzované (velmi drahé) řešení BackupBuddy.net. Když jsme v tomto článku postavili BackupBuddy.net vedle NVBackup, netušili jsme ještě, že jeho jediná výhoda a to sice vzdálené zálohování bude jen několik dní poté implementována také do NVBackup.



Autor si povšiml, že zálohování dat na kartu může v podstatě představovat určitou bezpečnostní díru, proto doplnil funkci Device unlock password, která zpřístupní zálohovaná data jen po zadání hesla, které je použito také pro zaheslování systému. Dalším bezpečnostním prvkem je Encrypt with key, které není vázáno na systémové zamknutí palmu a používá vlastní 128bitové zašifrování dat s možností samostatného zaheslování (obrázek vlevo).
Na obrázku vpravo upoutá další nevídaná novinka - Set time after scheduled backup. Autor domýšlí možné potíže s vytvářením rychlých záloh porovnáváním změn v souborech podle data a času změny v případě, kdy systémový čas není nastaven správně. Aplikace si proto z předdefinovaného serveru dokáže sama stáhnout aktuální datum a provést časovou synchronizaci s některými z atomových hodin umístěných na Internetu. NVBackup zde tedy "jen tak mimochodem" skrývá funkci, kvůli níž vznikla celá řada specializovaných programů.


NVBackup potvrzuje skvělý dojem, který na nás udělal v jedné z prvotních verzí a je evidentní, že přidělený titul PalmHelp doporučuje si opravdu právem zaslouží. Pro úplnost ještě dodejme, že během posledních 14 dnů jsme NVBackup někokrát prověřili kompletní obnovou dat a kromě ztráty spouštěcího souboru SmartMaps jsme dosud nezaznamenali jediný problém. Podle našich testů se tak v současné době jedná o nejspolehlivější řešení pro zálohování dat na paměťovou kartu, co se týče palmů s NVFS pamětí (např. Treo 650, Tungsten|E2, Tungsten|T5, T|X, LifeDrive).






Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=712