www.PalmHelp.cz

Jaké aplikace na Palm OS chybí?
Publikováno: 24.04.2006
Téma: Software


Toto zamyšlení navazuje na podobně pojaté články Nejpodceňovanější aplikace pro Palm OS a Jaké modely chybí Palmu v produktovém portfoliu?



Mnoho zákazníků se při volbě kapesního počítače řídí podle věhlasu výrobce, technických parametrů nebo atraktivního designu. Nejdůležitější faktor - a to sice softwarová výbava - bývá přitom často opomíjen. Platforma Palm OS je po této stránce tradičně velmi silná a především v oblasti freeware strčí veškerou konkurenci hravě do kapsy. Z hlediska komerčních aplikací ale v poslední době začíná poněkud ztrácet, ačkoliv v mnoha případech i nadále disponuje lepšími řešeními (office balíky, telekomunikační software pro Treo, ...). Absence vhodného softwarového řešení byť i v jediné oblasti může vést zákazníky k volbě konkurenční platformy. Dlouho byl např. velkou bolestí palmů chybějící reader nativních PDF dokumentů. Dnes je tento problém naštěstí zažehnán a k dispozici jsou hned tři různá řešení (freewarový PalmPDF a komerční populární Documents To Go 8 nebo velmi zajímavý Picsel Proviewer). Jaká jsou ale přetrvávající slabá místa a jaké aplikace by přišly vhod?





Skype
V mém pomyslném žebříčku nejvíce chybějících aplikací zaujímá nejvyšší postavení Skype klient. Psali jsme sice o alternativním řešení IP komunikace pro palmy od Mantra Group, ale to není ono. Ani produkt oQo pro vzdálený přístup ke Skypu není to pravé ořechové. Konkurence se přitom již Skypem pochlubit může. Doufejme, že nástupce Palm OS již v tomto směru udělá pokrok...




Webový prohlížeč
Internetových prohlížečů je pro Palm OS hned několik. Namátkou jmenujme např. Blazer, WebPro, Xiino, AvantGo nebo Picsel Webrowser. Kvalitativně vyhovující je ale snad jen posledně jmenovaný a ten pro běžné Palm OS přístroje není legálně dostupný. Brouzdání po Internetu tedy palmy sice zvládají, ale situace není zdaleka uspokojivá.




Relační databáze
Také relačních databází je k dispozici několik. K nejznámějším patří SmartList, Pilot-DB nebo HandBase. Ani jedna z nich ale nevyužívá potenciál, který jim skýtá kapesní počítač. Pokud by byl k dispozici opravdu kvalitní produkt - nejlépe kompatibilní s desktopovou verzí FileMaker Pro - využitelnost kapesních počítačů by se obrovsky zvětšila (tento povzdech ale platí rovnocenně všem mobilním platformám).




FTP klient
FTP klientů a to včetně freewarových existuje pro Palm OS hned několik. Žádný z nich ale není důstojný požadavkům dnešní doby. Nejedná se sice o nijak závažný problém, je ale zarážející, že tak základní aplikace nebyla dosud řešena lépe.




Univerzální prohlížeč
Logo Cerience dává tušit, že padne zmínka o RepliGo. Ano, právě tento produkt naznačil směr, jakým by se mělo vydat více softwarových producentů. Žel nestalo se tak, takže ani vývojáři Cerience nejsou nikým nuceni nadále rozvíjet univerzální prohlížeč PC dokumentů postavený na unikátním konceptu virtuální tiskárny. RepliGo tak dnes již zůstává poněkud zastydlým a navíc dost nespolehlivým řešením, což je skutečně obrovská škoda!




Emulátor MS-DOS
Někomu takový nápad může připadat šílený, ale opravdu se domnívám, že by se jednalo o velký přínos. Nemyslím teď na samotný archaický a zcela neintuitivní systém, ale na možnost spouštění mnoha užitečných nativních aplikací jako jsou různé skladové nebo účetní systémy. Mnohé běhaly obstojně i na obstarožních "386-kách", takže moderní StrongARM procesor by s emulací nemohl mít žádné potíže.




Systémové nedostatky
Na závěr jsem si nechal potíže samotného Palm OS, které jej vůči konkurenci citelně deklasují. Je jich vícero, ale zmíním jen ty opravdu závažné:
  • Chybějící podpora Unicode je pro našince problém, který často vede i k volbě konkurenční platformy.
  • S lokalizacemi jsou sice potíže na všech platformách, ale Palm OS si v tomto směru opravdu nevede nejlépe. Silně nestabilní PiLoc je tématem sám pro sebe. Ani Locale není bez hříchu, navíc mívá neodpustitelné potíže s vkládáním diakritiky pomocí Graffiti. Také nechopnost zadat diakritiku při vyhledávání v kontaktech je často proklínaným problémem.
  • O multitaskingu my palmisté sice často tvrdíme, že jej vlastně nepotřebujeme, ale oddechnu si, až to nebudu muset tvrdit a prostě jej využiji, kdykoliv toho bude zapotřebí :-)
  • Nepatřím sice mezi uživatele Linuxu, ale často slyším nářky jeho příznivců nad tím, jak Palm tento systém ignoruje. Podpora komunikace mezi Palm OS a Linuxem by se určitě také měla zlepšit.




    Mnohé ze zmíněných problémů se dotýkají nejen Palm OS. O to více je s podivem, že se dosud nikdo nechopil příležitosti a nevyužil bílého místa na trhu, zatímco v jiných oblastech zuří obrovská konkurence. A co vy? Jaký typ aplikace na svém palmu postrádáte?






  • Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
    http://www.palmhelp.cz/html

    Tento článek najdete na adrese:
    http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=661