www.PalmHelp.cz

FileMaker Mobile - má VyVolená databáze (2. část)
Publikováno: 11.04.2006
Téma: Software


Mobilní část FileMaker Mobile je ta, která je nainstalována v palmu a umožňuje sdílet data z desktopového FileMakeru Pro díky desktopové části FileMaker Mobile. Zní to složitě, ale je to logické a v praxi se v tom určitě rychle zorientujete...



Přejdeme-li k samotné mobilní části, musíme začít kritikou a u té také na dlouho zůstaneme. FMM pro Palm OS působí velmi stroze a taková je také v praxi. To by ale nebylo to nejhorší; více jsem ani nečekal, stačilo by mi, kdyby mobilní databáze korektně fungovala jako prodloužená - byť zjednodušená ruka té desktopové. Funguje, ale ne zcela korektně.


Strohost FMM určitě není hlavním důvodem, proč má v mém palmu SmartList i nadále své čestné místo.


Prvním velmi vážným problémem je diakritika. Co má paměť sahá už do dob prvních Macintoshů, pánové z Cupertina nikdy neměli pro Husova nabodeníčka příliš pochopení. Problém je o to horší, že znaky jako "ř" nebo "č" se nezamění za různé jiné, ale všechny jsou zaměněny za jednotný znak, který jinak v Palm OS symbolizuje paměťovou kartu. Tím je tedy diakritika zcela k nepřečtení. Stejně se diakritika chová i opačně - tedy přenesete-li ji z palmu do PC. Na desktopu jsou pak veškeré odpovídající české znaky zaměněny za čtverečky. Nevím, jestli se nejedná o problém vyplývající z faktu, že FileMaker pochází z prostředí MacOS, neměl jsem možnost vyzkoušet, jak se přenos kódování chová na této platformě (za případné zkušenosti bych byl moc vděčný).


S diakritikou FMM vyvádí psí kusy.


Snaha o dodržení zabezpečeného přístupu k datům nastaveného u desktopové databáze je jistě bohulibá, nutnost jedné zvláštní synchronizace jen pro ověření shodnosti loginu+hesla zadané na palmu s těmi na desktopu je ale značně nestandardní a méně důvtipným uživatelům může zbytečně zkomplikovat život.
Když už jsem se tedy smířil s tím, že nebudu mít diakritiku a že palmovská databáze vlastně neumí nic, než jen prohlížet data pořízená na desktopu, těšil jsem se na to nejdůležitější a to sice právě na sdílení dat s desktopovým FileMakerem. Ale ouha! I v tomto směru FMM silně zklamal. Relační databáze je databází relační právě proto, že pomocí relací spojuje více vzájemně souvisejících ačkoliv samostatných databází. FMM ale tento předpoklad zcela popírá. Umožňuje sice načítání vícero různých databází, ale vazby mezi nimi zcela bezostyšně ignoruje, takže jakákoliv složitější databáze je vám k ničemu, protože vzájemná podmíněnost jednotl. dat se pochopitelně rázem projeví jako nepoužitelná. Na chvíli jsem propadl falešné naději, že FMM ve verzi 8 možná opustil zastaralý přístup k relacím napříč různými fyzickými soubory a že se přizpůsobil trendu nastolenému novým FileMakerem Pro. Ten od verze 7 podporuje tzv. "Tables", což jsou jakési pod-databáze uvnitř jednoho fyzického souboru. Vyzkoušel jsem tedy i tuto možnost, FMM ale při pokusu o načtení polí z těchto Tables bez uzardnění ohlásí, že jejich import sice provede, ale že také ze synchronizace vyhodí všechna pole z veškerých ostatních Tables. Nevěřil jsem vlastním očím, že něco takového bylo skutečně vypuštěno na trh! To totiž znamená, že pokud jste uposlechli doporučení tvůrců FileMakeru a při upgradu na verzi 7 nebo 8 jste přeprogramovali své databáze z vícesouborových na jednosouboré s více Tables, nyní se ke svým datům přes mobilní zařízení nedostanete už vůbec! Pak se tedy ptám, k čemu byl vlastně vydáván upgrade FMM na verzi 8?!
Tím ale špatné zprávy nekončí. Možná si některý čtenář při poznávání těchto "mušek" slibuje, že FMM pro něj bude přeci jen vhodný produkt a to v naději, že jeho databáze jsou natolik jednoduché, že neschopnost pracovat s relacemi oželí. Bude stačit jen sesynchronizovat nějaká ta textová + číslená pole a k tomu pár kalkulací z hlavního layoutu a máme vyhráno... Chyba lávky! FMM si totiž neporadí ani se všemi typy běžně používaných polí, takže např. na kalkulace můžete rovnou zapomenout. Ufff. Další negativa už snad ani nebudu zmiňovat, ve srovnání s již řečeným se beztak jedná o banality...


Možnost svobodného nastavení šířky sloupců nebo seřazení záznamů dle záhlaví, na které tapnete, je samozřejmost, která nechybí snad v žádném konkurenčním produktu.



I když z tohoto obrázku to není patrné, FMM umí vedle klasických polí pracovat také s Popup Menu, Popup List a Single Checkbox. Vše je ale nutné nastavit předem v desktopové části FMM a ani v tomto směru konkurence nijak nezaostává.



Ano, opravdu je to tak - z aplikačního menu už více funkcí prostě nevydolujete - FMM nic moc neumí a jedná se vlastně jen o značně nedokonalý reader FileMaker formátu.


Kdo příliš doufá, bývá příliš zklamán. Ještě než jsem začal s testováním FMM, už jsem se v duchu chystal na oslavné řeči pro závěr recenze. FMM mi ale uštědřil takové zklamání, jaké jsem opravdu nečekal. Měl jsem možnost kdysi testovat jakousi starší verzi, takže od verze 8 jsem po právu čekal alespoň některé zásadnější změny, který by tento nadějný produkt posunuly výše směrem k praktické použitelnosti. Nedočkal jsem se ani v nejmenším, nová verze se nemůže pochlubit žádnou opravdu přínosnou změnou.
FileMaker Mobile je software s velkým potenciálem, který ale zatím zůstává naprosto nevyužit. U nás je FileMaker jako takový dost nedoceněn, díky přístupu autorů k neaglosaským národům se to ovšem ještě dlouho nezmění.

Sečteno podtrženo je FMM dobrým řešením pro ty stávající uživatele desktopového FM, kteří potřebují občas nahlédnout do dat, když jsou mimo kancelář, jejich databáze ale musí být dětinsky prostá. Pro ostatní zůstává jediným řešením publikovat svou databázi na webu (což FM dokáže) a přistupovat k datům vzdáleně. To je ale trochu "o něčem jiném" a nejedná se o adekvátní alternativu. Je mi opravdu moc líto, že jsem byl nucen takto "strhat" mobilní verzi mé VyVolené relační databáze, ale v rámci objektivity jsem opravdu nemohl jinak...



Za poskytnutí produktu děkujeme společnosti Antarea, s. r. o., oficiálnímu distributorovi FileMaker, Inc. pro Východní Evropu.


Předchozí část článku:
FileMaker Mobile - má VyVolená databáze (1. část)



Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=645