www.PalmHelp.cz

Více detailů o přestupu na linuxovou platformu
Publikováno: 06.04.2006
Téma: Informace a oznámení


O posledním dění okolo nástupce Palm OS, jsme referovali naposledy včera, hlad po více podrobnostech mezi uživateli ale neutuchá. Známý zpravodajský server Palm Infocenter uskutečnil rozhovor s Albertem Chu - VP z oddělení Business Development ve společnosti PalmSource. Řeč byla o některých dalších detailech ohlášené ALP (Access Linux Platform).



Access Linux Platform je přicházející mobilní softwarovou platformou od PalmSource. Linuxový projekt má kořeny v Palm OS. ALP je kombinací mnoha technologií zahrnujících Palm OS pro Linux, Palm OS Cobalt, NetFront Browser a množství open source projektů.

Linux je základem nové platformy za využití kernelu ve verzi 2.6.12. ALP také obsahuje mnoho programovacích možností pro vývojáře. Lze je shrnout do čtyř základních:

  • MAX Applications (přirozené ALP rozhraní)
  • Palm OS (emulační vrstva)
  • GTK+ (přirozené linuxové prostředí)
  • J2ME (Java Virtual Machine)

    Předtím, než si zvyknete na název ACCESS Linux Platform, nebo-li ALP, mějte na paměti, že to není finální název operačního systému. ALP a MAX jsou pouze kódovými označeními po dobu vývoje.



    MAX

    V tomto poněkud rozpolceném systému bude roli hlavního uživatelského rozhraní hrát právě MAX. MAX je tu také coby "application framework", jedná se tedy skutečně o hlavní část ALP. Ze starého Palm OS budou zachovány oba dosud známé způsoby ovládání; tedy "jednoruční" ovládání použité poprvé u Trea a dotyková obrazovka nabízející práci se stylusem. MAX bude kompletně podporovat víceúlohové aplikace a umožňovat jejich běh na pozadí.
    Všechny aplikace předinstalované v ALP budou běžet na MAXu, zahrnuty budou i aktualizované a zmodernizované verze dosavadních aplikací od PalmSource pro organizaci času, totéž se dotkne i aplikací pro multimédia a komunikaci. MAX bude nadále hlavní platforma, kterou se bude PalmSource snažit upřednostnit směrem k nezávislým vývojářům.


    Palm OS Emulation

    ALP byl navržen tak, aby zajistil možnost bezproblémového spouštění stávajících Palm OS 68K aplikací bez nutnosti jejich dalších úprav. PalmSource chce získat aktuální Palm OS vývojáře pro ALP a navíc díky zpětné kompatibilitě zachovat výhodu nevyčerpatelné softwarové studnice Palm OS.


    GTK+

    Vývojáři také budou moci psát nativní linuxové aplikace využívající GTK+ a GStreamer knihovny. Obojí představují výhody vyplývající z open source komponentů široce používaných v mnoha existujících linuxových aplikacích. Další hlavní open source komponenty obsahují SQLite, vysoce výkonný databázový engine a BlueZ poskytující kompatibilitu s Bluetooth 2.0. PalmSource poskytne vývojářské nástroje ke snadnému portování linuxových aplikací a služeb třetích stran na platformu ALP.

    PalmSource také přidal Java J2ME kompatibilitu, protože tato platforma je dnes využívána mnohými výrobci mobilních telefonů.





    Dosud nepoužitou vlastností ALP bude nový přístup ke spouštění aplikací, který bude zahrnut přímo v aplikacích samotných. Spouštěč založený na MAX nabídne jednotný způsob spouštění pro každou aplikaci bez ohledu na to, o jaký typ programu se jedná. Z hlediska vstupu dat budou nadále podporovány jak klávesnice tak i rozpoznávání rukou psaného písma, ačkoliv nebylo potvrzeno, zda se bude jednat o Graffiti.

    Není žádným překvapením, že ALP také zahrnuje NetFront - webový prohlížeč od ACCESSu a do nedávna vlajkovou loď této společnosti. NetFront 3.4 zahrnuje podporu RSS, AJAX technologie a novinkou jsou plug-iny, které rozšiřují schopnosti prohlížeče např. o možnost zobrazení PDF souborů, kancelářských dokumentů a video souborů přímo uvnitř NetFrontu.

    Access Linux Platform nabídne systém aplikačních podpisů a ověřování, ačkoliv samotný ALP chce podporovat "otevřené" aplikace. Tato funkcionalita ale může být požadována zvláště ze strany výrobců mobilních telefonů a mobilních operátorů.

    PalmSource pracuje na vývoji ALP společně s ACCESSem již několik měsíců. Práce vyžaduje hodně týmového úsilí všech částí ACCESSu včetně PalmSource. Největší část práce je odváděna v Sunnyvale, dále v CMS v Nanjing (zde se pracuje na kernelu a aplikacích) a v ve francouzské pobočce PalmSource v Montpelier, kde se vývojáři soustředí na vývoj komunikačních komponent.

    PalmSource také plánuje silně podporovat open source komunitu. Již by měl být uvolněn OpenBinder, součást frameworku pro mobilní zařízení. OpenBinder byl původně vyvinut pro Palm OS Cobalt a byl byl získaný jako součást akvizováného Be OS. PalmSource je také aktivním účastníkem mobilní linuxové komunity a je významně zapojen do práce skupin jako je OSDL (Open Source Development Labs) a LIPS (Linux Phone Standards Forum).

    Ještě před svou akvizicí PalmSource ohlásil, že pracoval na dvou rozdílných projektech Palm OS pro Linux. Šlo o dokončení vyšší verze pro smartphony a zvlášť pracoval na vylepšování určitých schopností mobilních telefonů. Tyto plány byly zrušeny a dosavadní práce by měla být využita právě ve prospěch ALP, která chce přijít pouze s jednou obecnou verzí. Provozovatelé mobilních sítí a výrobci mobilních zařízení dostanou do rukou přizpůsobivý systém nabízející úpravu vlastností mobilních zařízení přesně podle jejich potřeb. ChinaMobileSoft v Číně stále prodává mLinux, který vylepšuje mnoho levných mobilních telefonů, ale PalmSource neplánuje globalizování tohoto produktu.

    PalmSource se cítí být vázán v pokračování podpory Palm OS Garnet tak dlouho, jak to jen zákazníci budou potřebovat. Nicméně žádný další vývoj kolem Garnetu již nelze očekávat.

    Pan Chu řekl, že ALP by se na běžném trhu měl v reálných zařízeních objevit někdy v roce 2007. Oficiální zprávy PalmSource říkají, že vývojářský ALP software developer kit bude dostupný koncem roku 2006.






  • Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
    http://www.palmhelp.cz/html

    Tento článek najdete na adrese:
    http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=638