www.PalmHelp.cz

Jaké modely chybí Palmu v produktovém portfoliu?
Publikováno: 22.03.2006
Téma: Vize a nové technologie


Uznávám, že tato věta zní až příliš zasvěceně a podobných článků "co by bylo kdyby..." již vyšlo až příliš mnoho. Přesto mám dojem, že toto téma lze uchopit ještě i trochu jiným způsobem...



Nechci si hrát na vizionáře ani na marketingového odborníka; ani jedním ostatně nejsem. Chtěl bych se jen krátce zamyslet nad tím, jaké modely zatím chybí v produktovém portfoliu Palmu, ačkoliv se - alespoň z uživatelského hlediska - jeví jako velmi žádoucí. Výchozím bodem k dalším úvahám nechť poslouží stávající produktová nabídka. Ta je rozdělena de facto do čtyř úrovní s ohledem na cílové tržní segmenty:
1. úroveň začíná nejlevnějším handheldem Palm Z22, který lze nazvat spíš osobním organizérem než kapesním počítačem.
2. úroveň patří klasickým handheldům - levnějšímu modelu Tungsten|E2 a vyspělejšímu T|X.
3. úroveň je nejmladší a patří tzv. "Mobile Manager" produktům. Prozatím se tímto označením chlubí jen LifeDrive. Tuto skupinu lze považovat za dost vyumělkovanou záležitost. Přítomnost pevného disku je v případě LifeDrivu jedinou vlastností, kterou se liší od jakýchkoliv jiných klasických handheldů. I přes nepochybný přínos tohoto "zlepšováku" se ale z funkčního hlediska nejedná o nic nového.
4. úroveň patří specifické skupině produktů řady Treo, tedy smatphonům kombinujícím schopnosti kapesních počítačů a mobilních telefonů.

Uvedené rozdělení považuji za poměrně rozumné, protože Palmu skutečně umožňuje zaměření na jednotl. typy zákazníků takovým způsobem, aby oslovil většinu z nich a přitom svou nabídku příliš netříštil. Pokud vás otázka rozdělení produktové řady Palmu zajímá blíže, doporučuji prostudovat starší článek palmOne oznámil novou kategorii produktů.
Nyní již tedy k uvažovanému občerstvení portfolia Palmu. Zůstneme-li u stávajícího rozdělení, základní úroveň zahrnující Palm Z22 považuji za zcela vyhovující a nic bych na ní neměnil. Více modelů by znepřehledňovalo celkovou nabídku, jakékoliv vylepšení tohoto produktu by zase způsobilo kanibalizaci vyšších modelů. Půjdeme-li výše, Tungsten|E2 je na tom podobně. Z obchodního hlediska je vhodně zacílen a posilování technických parametrů by opět jen uškodilo vyšším řadám palmů.


Drobné vylepšení vyšší střední třídy
Prostor ke smysluplným změnám se nám otevírá až od modelu Palm T|X. Přestože jej lze považovat za jeden z nejpovedenějších palmů dosavadní produkce, nevidím v jeho případě jediný důvod, proč jej lacině nevylepšit a tím jej ještě více zatraktivnit. Prvně by měl být vybaven vším, co řadě Tungsten vždy tak dobře slušelo - tedy diktafonem, vícestavovou diodkou a popř. i vibrací (i když to je spíš detail). Ostatní parametry jsou na úrovni konkurence, jejich vylepšování by tedy zbytečně zvyšovalo cenu. ...to je tedy Palm T|X2 :-)


Když high-end, tak pořádný
LifeDrive byl nejprve prezentován jako PDA snů. Pak přišlo těžké zklamání z některých jeho neomluvitelných chyb, následované určitým vystřízlivěním zvláště po uvedení updatu 2.0, takže dnes se již jedná o docela použitelný produkt (více v článku Dlouhodobé zkušenosti s LifeDrive). Tento kostrbatý úvod napovídá, že LifeDrive má koncepčně velký potenciál a bylo by hříchem jej nevyužít! LifeDrive 2 by měl dát především jasně najevo, že s patáliemi svého předchůdce nemá již nic společného. Nekonec v záplatování nepovedených kousků se Palm přeci již dávno vyzná a praxe vždy ukázala, že trh to přes počáteční reptání nakonec vždy ocenil (TT vs T|T2, T|T5 vs T|X). Pominu-li další vylepšení stability, které by si LifeDrive zasloužil, měl by se klást hlavní důraz na takové využití harddisku, aby se pro PDA stal skutečným přínosem a nikoliv noční můrou. Tzn. žádné načítání systémových dat z disku a zapracovaní systému inteligentního cachování často používaných dat tak, aby se disk nemusel stále zbytečně roztáčet. Vlastně by jen stačilo, kdyby se LifeDrive choval jako jakýkoliv jiný palm a disk by využíval jen jako externí paměťovou jednotku. Věřím, že i jen tyto záplaty by LifeDrivu 2 zajistily solidní prodejní úspěch. Palm by ale měl být odvážnější a využít líbivého a přitom z hlediska rozměrů neskromného designu. Při troše té minituarizace by totiž do útrob LifeDrivu mohl být zapracován GPS receiver a trochu toho volného prostoru na disku by mělo být obětováno pro některé z kvalitních navigačních řešení. S tím také souvisí případné rozšíření kapacity vestavěného disku minimálně na 6GB, neškodilo by ani více. Takový je tedy LifeDrive 2: stabilní, rychlý, s integrovanou GPS a větším diskem.


Proč jen jeden smartphone?
Již delší dobu přemýšlím nad tím, jestli se Palm - i přes zjevný úspěch Trea 650 - omezuje na jediný model záměrně nebo jestli na více modelů prostě nemá dostatek kapitálových sil. Uvedením Trea 700w se evidentně snaží budit dojem univerzálnějšího hráče na trhu a pojistit se tak před případným zánikem Palm OS platformy. Chystané Treo 700p zase prozrazuje, že na fenomenální "šestsetpadesátku" je prostě nutné navázat. Domnívám se, že tato mírná schizofrenie Palm zbytečně vysiluje, i když tento postup chápu. Strategická rozhodnutí nejsou jednoduchá, zvlášť pokud jsou k dispozici jen omezené prostředky... Je to škoda, protože pokud by Palm již dnes nabízel řekněme nějaké tři typy Palm OS smartphonů, mohl by se mnohem výrazněji postavit po bok skutečným hráčům na světovém kolbišti s chytrými mobily. Ať už jsou tyto úvahy správné či nikoliv, je nesporné, že omezení na jediný Palm OS smartphone je skutečně problém. Tím nechci říci, že by se Palm měl snažit dohánět velké ryby typu Nokia a chrlit měsíc co měsíc nové modely, ale určitě by měl mít alespoň po jednom typu v nižší, střední a vyšší třídě smartphonů.
Nejnižší Treo by mělo za cenu lehce pod 10 000,- Kč vč. DPH nabídnout prakticky totéž, co dnešní Treo 650, možná bychom se mohli smířit s absencí Bluetooth, určitě bychom oželeli digitální kameru. Takovéto Treo by také nemuselo mít tak dobrou výdrž výměnou za tenčí koncepci.
Uprostřed nabídky smartphonů od Palmu by stálo Treo 700p, o kterém se již nějakou tu dobu živě spekuluje. O kvalitách dosavadního Trea 650 netřeba pochybovat. Přestože je to oproti jakékoliv konkurenci na trhu již opravdu "dědeček", nějaký ten čas se o přízeň zákazníků ještě nemusí obávat a ať už bude jeho nástupce jakkoliv vylepšen, každé vylepšení mu jen dále prospěje. Pokud se mluví o 128MB RAM, 1,3Mpx kameře a nebo o rychlých datech nové generace, jedná se vlastně jen o povinný facelift dnešní "šestsetpadesátky". Otázkou zůstává cena. Pokud by Palm neuvažoval uvést žádný lepší model, může se s cenou tohoto přístroje opět vesele pohybovat v relacích kolem 20 000,- Kč vč. DPH. V opačném případě by ale cena neměla překročit 18 000,- Kč, aby mohl být vůči vyššímu modelu nastaven akceptovatelný odstup.
Na vrcholu palmovských smartphonů by mělo stát opravdu špičkové Treo. Vedle povinných nadstandardních parametrů včetně Wi-Fi by se mělo chlubit integrovanou GPS a rozlišením 320x480 bodů s výklopnou koncepcí po vzoru Sony Ericsson P990i. Cena v rozmezí 23 000,- Kč až 25 000,- Kč vč. DPH.


Konečně také něco pro zábavu
Poté, co Tapwave vyklidili pole, Palm OS platforma poněkud osiřela. Je zřejmé, že pouštět se do křížku s firmami jako je Sony, Nintendo nebo Microsoft a pokoušet se uspět na lukrativním hráčském trhu je velmi riskantní, nejedná-li se přímo o sebevraždu. Na druhou stranu ale také dost záleží na ambicích takovéhoto produktu. Stačí nebýt megaloman a nabídnout stávající palmistické komunitě další model, který by je udržel u jejich oblíbené platformy a přitom jim nabídl alespoň něco z toho, čím se mohou pochlubit opravdové konzole typu PSP. Ještě dnes se najde mnoho uživatelů, kteří nedají dopustit na svůj Zodiac. I když nemohou popřít, že konkurence je v tomto směru dál, výhody spojení platformy Palm OS s vlastnostmi herní konzole mají skutečně něco do sebe. Poslední model, který tedy z mého pohledu chybí v nabídce Palmu, je inovovaný Zodiac, což "volně přeloženo" znamená hi-tech palm s moderním grafickým + zvukovým chipsetem a designem uzpůsobeným pro potřeby hráčů.



Až na posledně jmenový model se tedy výše uvedená úvaha nedopouští žádné zásadnější reformy stávající nabídky, spíše se jedná o její logické vylepšení. Je nasnadě, že jsem těmito "nápady" neobjevil Ameriku, o důvodech, proč aktuální nabídka Palmu nevypadá právě takto nebo pokud možno ještě lépe můžeme jen spekulovat. Osobně se domnívám, že za tím nestojí nedostatek invence nebo strategická zastydlost managementu, Palm je nejspíše stejně jako většina ostatních firem ve své inovativnosti a operativnosti jednoduše limitován svými rozpočtovými možnostmi. Věřme, že úspěch řady Treo bude i nadále pokračovat a že Palm si bude moci dovolit alespoň částečné investice do marketingu a vývoje, jaké dnes v případě iPodu předvádí Apple Computer.


A co vy, jaký model v nabídce Palmu postrádáte?





Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=615