www.PalmHelp.cz

Ideální kapesní počítač
Publikováno: 16.03.2006
Téma: Vize a nové technologie


Jaké vlastnosti by asi měl mít kapesní počítač současnosti nebo blízké budoucnosti? Článek nabízí jejich možné shrnutí - nejde o žádné futuristické vize pro příštích deset let, protože to by bylo hádání z křišťálové koule...



(článek do soutěže o original kožené pouzdro Palm)





V návaznosti na úvod článku je možno konstatovat, že v posledních letech PDA prochází spíš evolucí než revolucí, takže nějaké úplně nové převratné technologie nelze v nejbližší době očekávat. Ono by ale možná stačilo, kdyby výrobci využívali beze zbytku stávajících ověřených technologií, abychom již v recenzích nemuseli číst o pískajících nebo nažloutlých displejích špatně čitelných na sluníčku a podobně.

Začnu úvahou...
V současné době se mobilní telefony stále více začínají přibližovat PDA. PIM aplikace jsou již dávno součástí i levných mobilů, dražší smartphony mají standardní operační systém (mnohdy stejný jako v PDA) s možností instalace dalších programů. Jaký smyl tedy ještě mají kapesní počítače? Myslím, že hlavním opodstatněním setrvávající existence PDA jsou odlišné požadavky na velikost.
  • Osobně od mobilu očekávám co nejmenší rozměry. Měl by mít kvalitní klávesnici, kvalitní barevný displej ­ ale všechno by to mělo být co nejmenší. Mobil mě totiž doprovází celý den (i celou noc) na každém kroku. Měl by mít kvalitní funkce pro telefonování, SMS, nějakou tu kalkulačku, hru a podobné drobnosti. Vzhledem k nevyhovujícím rozměrům displejů nepožaduji e-mail ani web browser (docela by mě zajímalo, jaký podíl uživatelů tyto možnosti u svého mobilního telefonu využívá).
  • Naproti tomu PDA mě provází SKORO celý den, což znamená, že si jej neberu do bazénu, do posilovny, na procházku a podobně. Nemám tedy až tak akutní požadavek na velikost ­ naopak chci, aby PDA měl co největší displej pro přehrávání filmů, na prohlížení fotografií, pro práci s textovými a hlavně tabulkovými dokumenty a konečně i pro občasné nahlédnutí na web nebo pro navigaci v autě.
  • Určitým řešením jsou zařízení, která se snaží o skloubení mobilů a PDA (např. MDA compact, Treo a SonyErricsson P910). Ani u nich ale není pro běžné použití velikost právě ideální. Z tohoto důvodu mnozí stále zůstávají u kombinace typu Nokia 6230i + Palm T|X. Pomineme-li fantastická řešení v podobě implantátu mobilu přímo do lidského těla, nejsou jiné alternativy zatím v dohledu.
Když to tedy shrnu, jedinou, ale zároveň obrovskou výhodou PDA oproti mobilům je VELIKOST zařízení. Tento faktor považuji za natolik zásadní, že opodstatňuje další existenci PDA jako samostatné kategorie zařízení:
  • Několikrát větší displej PDA oproti běžnému mobilu umožní nesrovnatelně větší komfort při práci s obrázky a videem, při prohlížení dokumentů, webu, při GPS navigaci a v neposlední řadě i při hraní her.
  • Větší velikost PDA umožní integrovat více doplňujících zařízení.
  • Doplňky mohou být i větší a v některých případech platí přímá úměra - co je větší, to je lepší (digitální fotoaparát). Je i více místa třeba pro baterii.
Přes to všechno je ale argument, že i mobily dnes zvládnou většinu funkcí PDA až příliš zpopularizovaný. Přestože mnohé smartphony dnes již zvládnou většinu funkcionalit PDA (byť s menším komfortem), je docela dobře možné, že finální úder vůči PDA přijde nakonec úplně z jiné strany. Světlo světa brzy spatří nové ultralehké notebooky a subnotebooky, popřípadě novorozený Origami z dílny Microsoftu a Intelu či zařízení typu UMPC. Zatím ale musejí překonat své první dětské nemoci jako je výdrž nebo vysoká cena. S malými úpravami by časem mohly kapesním počítačům konkurovat i herní konzole typu PSP nebo nové generace iPodů. Jak tedy mohou PDA nadále odolávat této zesílené konkurenční ofensivě? Musejí projít přerodem, který zdůrazní jejich stávající i potenciální výhody...

Tvar a velikost
Možná mám malou fantazii, ale z hlediska velikosti a tvaru (včetně tloušťky!) považuji za ideál Palm T|X.

Zobrazování informací
Záměrně jsem odstavec nenadepsal "Displej". Myslím, že displej PDA tak, jak jej dnes známe, setrvá ještě velmi dlouho, to ale neznamená, že nadále musí být jediným zařízením pro výstup obrazu.
  • Prvním zobrazovacím zařízením by měl zůstat klasický displej. Ponechme stranou takové samozřejmosti jako je displej bez protivného pískání nebo zachování vynikající čitelnosti i za přímého slunečního světla.
    Poměr stran displeje je asi záležitostí osobních priorit, Palmem užívaný 3:2 je ale výhodný pro širokoúhlé filmy.
    I rozlišení displeje 480x320 používaného Palmem se mi jeví jako dostačující. Ovšem nic proti vyššímu rozlišení, utáhne-li to baterie. Pokud by se ovšem uchytily kvalitní OLED displeje (nebo něco podobného), otázka rozlišení bude irelevantní.
    I velikost displeje palmů 54x81 mm považuji za dostatečnou. Je to ale zároveň i spodní hranice. Naopak za horní mez bych považoval rozměr kolem 60x90 mm.
  • Jako alternativní zobrazovací zařízení bych si představoval svinovací displej (existují již dnes; tedy alespoň v monochromatických prototypech). Vysunoval by se z boku PDA. Měl by tedy výšku cca 100 mm a šířku v podstatě libovolnou (při zachování poměru stran 3:2 by se jednalo o 150 mm). To už je solidní sedmipalcový displej...
  • Přístroj by měl mít výstup na klasický monitor (projektor) a to v rozlišení, které se běžně používá na desktopech. S tím souvisí implementace samostatné grafické karty, která by v PDA jistě našla i další využití...
  • Trend miniaturizace se nevyhne ani projektorům, takže schopnost promítání obrazu na stěnu by PDA také neměla být cizí. Opět se nabízejí i fantastičtější možnosti jako je promítání obrazu přímo na oční sítnici.
Paměťová kapacita
Pominu-li multimédia, je paměťová kapacita současných PDA poměrně vyhovující (pochopitelně po doplnění paměťovými kartami). Právě multimédia ale dnes již nelze pominout a jejich nenasytnost se nezastaví ani před několika desítky GB. V této souvislosti lze jako vhodné řešení použít především miniaturní pevné disky. Nové typy velkokapacitních pamětí (MRAM...) zatím stále nikde.

Interakce s okolím
  • Spojení s PC kabelem, nejlépe přes USB (Mass Storage samozřejmostí). Neztratil by se ani FireWire, i když od tohoto rozhraní v případě iPodů překvapivě ustoupil i jeho tvůrce - Apple.
  • Bluetooth, WiFi. Tady asi není co dodat.
  • Infraport s dlouhým dosahem pro použití PDA jako dálkového ovladače.
  • GPRS/EDGE/CDMA/UMTS/... modul. Telefonování přenechme telefonům, ale zajímá nás především připojení na Internet, SMS, MMS...
  • GPS přijímač pro navigační software.
  • Připojení normální počítačové klávesnice. Opravdu nechápu, proč současná PDA neumožňují připojení klasické klávesnice za stovku (respektive chápu, ale nelíbí se mi to :-)). Tím se samozřejmě nezříkám možnosti připojení speciální skládací klávesnice.
  • Připojení myši. U současných PDA nemá díky dotykovému displeji smysl. Pokud by ale přibyl ještě druhý svinovací displej a výstup na monitor, myš by jistě uplatnění našla.
  • Výstup na klasický monitor - viz výše.
  • Audio - stereo výstup do sluchátek (samozřejmostí je kvalita na úrovni specializovaných MP3 přehrávačů jako je iPod nebo iRiver. Jestli mít stereo i přímo v těle PDA nejsem schopen říci, intuitivně se kloním k názoru, že stačí mono, ale neměl jsem v ruce Zodiac. V každém případě by měl být i audio výstup v těle PDA kvalitní, žádné "šumítko".
Je na zvážení, jestli vše výše uvedené integrovat do PDA nebo třeba pro GSM spojení používat mobilní telefon přes Bluetooth (beztak jej mám stále s sebou). Podobné dilema nastává i u externího GPS přijímače s připojením přes Bluetooth, kdy oddělené řešení šetří drahocenné místo v PDA.

Další možnosti
  • Diktafon (s hardwarovým tlačítkem).
  • Rádio.
  • Fotoaparát. Dnes ještě ne, ale věřím, že v blízké budoucnosti bude možné do zařízení velikosti PDA integrovat fotoaparát, který bude mít výsledky na úrovni nynějších low-end modelů (Canon A510), což je pro drtivou většinu uživatelů fotících převážně jen rodinné momentky zcela dostačující.
  • Umím si představit, že na horní straně počítače bude odnímatelný modul s joystikem a tlačítky pro hráče, kteří by tak mohli hry ovládat oběma rukama.
  • Vyměnitelná baterie.

Překážky
V podstatě vidím 2 hlavní problémy v realizaci výše nastíněného zařízení:
  • Jako menší úskalí bych hodnotil to, že miniaturizace prozatím není na takové úrovni, aby umožnila vše efektivně vměstnat do zařízení velikosti Palm T|X.
  • Daleko větším problémem jsou ale dle mého názoru baterie. Je to oblast, ve které přes mnohé proklamace za poslední léta není žádný významný posun. Pokusy s prototypy palivových článků zatím nejsou příliš přesvědčivé. Dle prognóz starých 5 let už měly být v každém mobilu.


Otázka místo závěru: Najde se výrobce ???




Poznámka: článek prošel poměrně významnou redakční úpravou.





Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=605