www.PalmHelp.cz

Převádíme delší texty do palmu
Publikováno: 12.01.2006
Téma: Software


Jedna z nejužitečnějších funkcí palmů a PDA obecně je možnost přenést si do nich ze stolního počítače libovolný text. Pokud vám na to již nestačí integrovaná aplikace Poznámky, můžete vyzkoušet služby některého z představovaných programů, které překonvertují libovolný text do formátu PalmDOC.



Nejprve si tento formát krátce představíme. Mezi jeho největší výhody patří neomezená velikost souboru. Texty v integrované aplikaci Poznámky totiž mohou mít maximálně 4 až 32 KB (podle modelu palmu). Navíc tento formát může být komprimovaný, takže ušetříte asi čtvrtinu původně potřebného místa v paměti. Na čtení si musíte do palmu nainstalovat některou ze čteček, například TiBR nebo CSpotRun (oba jsou freeware, druhý zmiňovaný má dokonce lokalizaci do češtiny).

Prvním programem, s jehož pomocí si převedete text do formátu PalmDOC je TiBR Converter. Jedná se o freeware. Program lze jednak klasicky spustit z nabídky Start ve Windows nebo je zde možnost využít kontextové menu, do něhož se program při instalaci automaticky integruje. Podporuje převod ze souborů formátu HTML a TXT. Stačí na některý z těchto souborů ukázat pravým tlačítkem myši a z menu vybrat položku TiBR Converter a poté Convert to PalmDOC. Program poté sám vytvoří soubor se stejným jménem jako ten původní, ale s příponou PDB. Ten obsahuje text vámi zvoleného souboru. Pokud máte rádi kontrolu nad věcí, stačí před převodem dát volbu Advanced convert a potom budete mít možnost rozsáhle si nastavit vlastnosti výsledného souboru. Zmínil bych zejména možnost automatické instalace při příštím HotSyncu a Remove HTML tags, která odstraní z konvertované webové stránky tagy a zbyde krásně čitelný obyčejný text.



Pokud byste raději texty převáděli v prostředí podobném Poznámkovému bloku z Windows, vyzkoušejte program Doc Reader. Jedná se opět o freeware. Na www stránkách jsou dokonce k dispozici zdrojové kódy, pokud byste měli zájem program sami upravovat. Práce v Doc Readeru je jednoduchá. V menu zvolte File, poté New a zadejte název textu, tak jak chcete, aby se jmenoval v palmu. Tím vytvoříte nový soubor formátu PalmDOC. Pokud chcete měnit některé z jeho nastavení, dejte v menu položku File a poté Properties, čímž vyvoláte okno s nastaveními souboru. Z nejdůležitějších bych jmenoval volbu Compressed, kterou zvolíte, zda má být text komprimován a tím šetřit místo v paměti palmu. Dále je zde nastavení atributů Flags. Důležité jsou zejména Read only (soubor bude jen pro čtení, jeho obsah nepůjde měnit), Backup (soubor je při HotSyncu zálohován) a No Beaming (soubor nepůjde poslat přes infračervený port). Poté si v programu napište žádaný text, popřípadě jej zkopírujte ze schránky. Soubor uložíte klepnutím na File a poté na Save as. Nyní stačí jen vybrat jeho název a umístění v počítači.



Poslední program CF2DOC se hodí zejména tehdy, když jste mimo svůj počítač a chcete si například u známého nahrát přes čtečku paměťových karet nebo program CardExport text k přečtení na palmu. Zde může být problémem absence vhodného konverzního programu. Pokud ale máte v palmu CF2DOC, stačí jen vybrat na kartě TXT soubor, stisknout tlačítko [Convert] a je to. Jedinou nevýhodou je, že aplikace nepodporuje komprimované texty.









Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=512