www.PalmHelp.cz

Příjmy a výdaje pod kontrolou v podání HiMoney
Publikováno: 10.01.2006
Téma: Software


Hledáte ucelenou a jednoduchou aplikaci pro přehled příjmu a výdajů? Chcete mít denní, týdenní nebo měsíční přehledy? Chcete vědět kolik utratíte např. za návštěvy restaurací? Rádi by jste měli přehledy zpracované do 3D grafů? A to vše nejlépe zadarmo? Tak čtěte dál, nebojte, nebude to dlouhé, je to samý obrázek :-)



(článek do soutěže o original Palm MP3 kit)





Jedna z prvních aplikací, kterou jsem do nového palma chtěl, je přehled o příjmech a výdajích. Možností jak sledovat tyto údaje, se nabízí hned několik. Nejprve jsem se pokusil o vytvoření své vlastní relační databáze prostřednictvím k tomu určených aplikací jako např. PilotDB nebo HandyShopper. Snad nebudu ukamenován, když napíšu, že tento způsob mi zrovna nesedl. Pokusil jsem se tedy najít již hotovou aplikaci pro přehled pohybů v mé peněžence. Freeware aplikací je na Internetu opravdu spousta, ale ne vždy jsou dotažené do použitelného stavu a každé něco chybí. Po vyzkoušení celé řady z nich jsem setrval u aplikace HiMoney a používám ji už dva měsíce k mé plné spokojenosti.

Avšak nic není dokonalé, takže ani tato aplikace bez vás nedokáže zadávat údaje do databáze. Proto čím budete při zadávání dat pečlivější, tím přesnější přehledy obdržíte. A pokud nebudou přehledy takové, jaké byste si přáli, tak vězte, že problém bude pravděpodobně mezi židlí a klávesnicí (mezi palmisty by se dalo říci mezi stylusem a palmem :-))

Instalace je zcela jednoduchá; obvyklým způsobem do palmu přesunete soubor aplikace a soubor ikon.


Po spuštění se ocitáte přímo v modulu pro zadávání denních pohybů:



Nejprve je ale vhodné věnovat pár minut přizpůsobení prostředí, tj. nastavení označení měny, formátu zápisu čísel, barevného rozlišení příjmů a výdajů. Vše samozřejmě zadáváte přes přehledné formulářové karty:



Dále je vhodné nastavit jednotlivé kategorie transakcí, např. výdaje na potraviny, zábavu, nákupy, úplatky, atd... K dispozici je i barevné rozlišení položek a to i za pomoci ikonek. Doporučuji těchto položek nenastavovat příliš. Dále si u každého typu transakce nastavte předpokládaný objem výdajů nebo příjmů, získáte tím předpokládaný rozpočet na každý měsíc.



Další možností nastavení je vytvoření kategorií, tak jak je u Palm OS zvykem. Takto lze vytvořit libovolné množství "peněženek", např. soukromé, firemní, atd...

Zaznamenávání transakcí je opravdu jednoduché, v modulu pro denní přehled stačí tapnout na ikonu znaménka mínus nebo plus a otevře se vám příslušný formulář, ve kterém zadáte typ transakce, bližší popis, příslušnou sumu, popř. komu jste dopřáli, jak jste platili a poznámečku na závěr. Jako velmi praktickou pomůcku hodnotím připravenou kalkulačku v řádku pro zadání částky.




V modulu přehledu jednotlivých dnů se na další dny přesouváte postupným tapáním na šipky dopředu nebo dozadu, popř. prostřednictvím klasického kalendáře. Dále v denním přehledu hned zjistíte celkové výdaje nebo příjmy a samozřejmě rozdíl těchto položek. Filtrování položek je vždy k dispozici a to v každém modulu.



Dalším modulem je týdenní přehled, k tomu asi není příliš co dodávat. Samozřejmě pokud jste zděšení nad výdajem v konkrétním dni, lze na něj tapnout a hned se přesunete na detail zvoleného dne.



Předposledním modulem je měsíční přehled. Ten je reprezentován pouze prostřednictvím 3D sloupcových grafů. Lze zobrazit měsíční i týdenní přehledy výdajů, příjmů i kombinace obojího. Můžete použít filtrování a zobrazit tak např. útraty za restauraci, atd... Na jednotlivé sloupce můžete tapnout a objeví se kontextová nápověda s bližším popisem položky.



Posledním modulem této freeware verze HiMoney je oblíbení koláčový přehled Vladimíra Železného, kde sice nezískáte přehledy o sledovanosti nejmenované TV, ale o tom, jak jste si v daný měsíc vedli a jak velkou část vám v rozpočtu zabírá konkrétní transakce a to v procentuálním i číselném vyjádření. Ještě bych měl uvést, že ten koláč vlevo je předpokládaný měsíční rozpočet výdajů a vpravo je skutečnost. I zde lze tapnout na jednotlivé výseče grafu a zobrazí se kontextová nápověda.



Závěrem bych zmínil, co mi v aplikaci chybí a nebo jsem to zatím neodhalil. Asi nejzásadnější je nemožnost zadat opakovanou položku, popř. omezit tuto položku určitým obdobím. Např. platby za nájem, elektřinu, plyn, vodu atd. Tyto položky jsou prakticky každý měsíc stejné. Další nedostatek je, že zatím neexistuje desktopová část aplikace pro PC ani pro Mac. S daty tak mimo vlastní aplikaci nelze dále pracovat, chybí rozumný exportovatovací nástroj nejlépe do Excelu nebo CSV.

I přes jisté nedostatky považuji aplikaci za velmi kvalitní. Programově je bez chyb; nepadá (provozováno na Palm Tungsten|E2).

Uděluji 4/5 hvězdiček.

Domovské stránky produktu: www.himobiler.com





Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=509