www.PalmHelp.cz

Emulátory pro Palm OS (1. část)
Publikováno: 04.11.2005
Téma: Hry a volný čas


Co je to a k čemu je dobrý takový emulátor? Chcete na svém Palmu spouštět mnoho kvalitních aplikací, které výrazně ovlivnily ty dnešní? Chcete hrát pecky jako Dune2, UFO: Enemy Unkown, Civilization, Flashback? Tak tedy neváhejte a čtěte dále



Co to vlastně je ten "e m u l á t o r"?

Vyrostl jsem, tak jako mnoho mých vrstevníků, ve společnosti starých osobních počítačů (ZX Spectrum, Commodore 64, první PC stroje) nebo u herních konzolí té doby (Sega, Nintendo). Z dnešního pohledu výkonově nabušených strojů to zní jako nostalgie, ale měl jsem tu dobu rád. Ještě že existují emulátory ­ softwary určené k simulaci jedné počítačové architektury na jiné. Jinými slovy; emulátor je program, který přinutí váš počítač, aby se choval jako úplně jiný počítač. Díky těmto programům se můžete bezpečně přenést do doby svého mládí a zahrát si mnohé ze svých oblíbených her ­ třeba Super Maria, Pacmana, nějakou textovou adventuru nebo používat zajímavý program ­ například vynikající Hewlett Packard kalkulátory.


A co takhle emulátor Amigy pro Palm OS?

UAE je slavný emulátor počítačů Amiga, který je dostupný takřka pro všechny operační systémy na stolních PC. Nějakou dobu sice existuje i PalmUAE- verze pro Palm OS, ale až nyní se tato verze stala natolik použitelnou, že stojí za to o ní poinformovat. Poslední aktualizace programu (uvolněná 21. října) výrazně vylepšuje stabilitu, ale hlavně konečně přidává zvukový doprovod.




Jak to mám zprovoznit?

Nejdříve si na rovinu povězme, že rozběhat emulátor na kapesním počítači tak, aby byl stabilní a plynule fungoval, není žádný med a dá to celkem dost práce. Vy ale máte práci ulehčenou v tom, že zde máte návod a nemusíte po Internetu hledat potřebné "nakopávací" soubory.

Na vaší paměťové kartě si vytvořte (například pomocí Card Export II) následující adresáře:
/PALM/Programs/PalmUAE
/PALM/Programs/PalmUAE/kick
/PALM/Programs/PalmUAE/config
/PALM/Programs/PalmUAE/hdffiles
/PALM/Programs/PalmUAE/adffiles




Do adresáře kick uložte "nakopávací" soubory s .ROM koncovkou - kick.rom a kick13.rom. Soubory s koncovkou .ADF (rom jednotlivých aplikací) do adresáře adffiles. A .HDF soubory do adresáře hdffiles.




Nyní můžete ve vašem PDA spustit samotný emulátor - program PalmUAE. Po několikasekundovém čekání se vám spustí základní obrazovka emulátoru, kde máte možnost nastavit některé vlastnosti aplikace. Nastavit lze frameskip podle rychlosti vašeho zařízení. Dále například přinutit kapesní počítač, aby kick soubory při práci ukládal do RAM paměti. Mít ve vnitřní paměti PDA dostatek místa je důležité z důvodu běhu her ­ pro bezproblémový chod se doporučuje alespoň 5 MB volného místa. Pokud nic nastavovat nechcete a vše necháte v základním nastavení, tak musíte udělat jedinou věc ­ nahrát (nastavit) .ADF soubory s programem, který chcete spustit. Nezapomeňte v emulátoru vypnout všechny nepoužité soubory, které jste předtím už nahrály, jinak budou stále uloženy v RAM paměti a tím značně stoupne systémové zatížení palmu.




Pokud je vše nastaveno, stačí kliknout na tlačítko [Go] a opět několik vteřin čekat. Systém zpracuje kick soubory a nahraje z karty .ADF soubory s danou hrou. Potom už se stačí jen oddávat potěšení z her, které z větší části známe i ze starších PC. Například to jsou pecky herního nebe jako: Dune2, UFO: Enemy Unkown, Civilization, Flashback, Pirates!, The Loom, Might and Magic 2, Wizadry, Lost Wikings, Zeewolf2, Battle Chess a další

- Stránka s mnoha ROM balíky pro Amiga emulátor.

























Pokračování článku:
Emulátory pro Palm OS (2. část)
Emulátory pro Palm OS (3. část)
Emulátory pro Palm OS (4. část)
Emulátory pro Palm OS (5. část)
Emulátory pro Palm OS (6. část)
Emulátory pro Palm OS (7. část)
Emulátory pro Palm OS (8. část)



Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=417