www.PalmHelp.cz

Video pro Palm, zázrak jménem SmartMovie
Publikováno: 10.02.2005
Téma: Software


Trochu s nostalgií a slzou v oku vzpomínám, jakou jsem měl radost z několika animovaných gifů, které se sotva hýbaly na mém prvním přístroji Palm IIIc.

Doba se mění, technologie postoupila a najednou tu byly první skutečně hýbající se klipy na Palmu m515. Díky vestavěnému speakeru šlo ale spíše o němý film. Potom však došlo ke zlomu s příchodem prvních skutečně multimediálních Tungstenů T. Vznikala postupně řada aplikací o různé kvalitě, z nejznámějších a těch lepších například MMPlayer nebo Kinoma Producer. Mně ovšem nejvíce zaujala aplikace SmartMovie, jejíž pozměněná forma vyšla snad pro všechny mobilní operační systémy. Velice příjemná je také lokalizace do bezmála 23 jazyků, včetně češtiny.


Aplikace samotná se skládá ze dvou programů. První z nich, konvertor uložený ve vašem stolním PC, slouží k převodu video souborů pro mobilní zařízení. Druhým je samotný přehrávač, uložený v paměti PDA.

Projdeme si společně základní kroky během konverze souborů a řekneme si pár užitečných rad. Běh aplikace není ani nijak zvlášť náročný na hardware. Pro PC konvertování vám postačí systém s Windows 98, 2000 nebo XP a 30MB místa na pevném disku pro běh aplikace. Dále budete potřebovat paměťovou kartu pro větší filmy. Po nastavení v menu je možná i konverze přímo do synchronizovatelných pdb souborů. Samotná instalace probíhá bez problémů, jen je nutno nainstalovat potřebné Xvid kodeky, které program využívá a to jak do PC tak do PDA. Dobré je také přidat některý z demo souborů pro ověření správné funkčnosti po nainstalování.


První užitečnou radou bude kontrola v systémovém nastavení vašeho přístroje. Důležitou položkou je formát dat. Pokud máte například nastavený jako domácí stát Německo, menu SmartMovie bude automaticky v němčině.


Samotná konverze videa v desktopu probíhá velice jednoduše a přehledně. V nastavení můžeme vybrat ze dvou typů natočení obrazu ­ klasického a natočeného o 90 stupňů (Landscape a Portrait). Ostřihávání obrazu lze nastavit funkcí Crop. Program podporuje i vkládání titulků do obrazu, jejich nastavení provedeme v hlavním menu v preferencích. Důležité je také vybrat zařízení ­ velikost displeje pro které bude konečné video určeno. Například 160x160 je pro komunikátor Palm Treo 600.





Kliknutím na open vybereme soubor, který chceme upravit. Otevřený soubor lze dle libosti přímo prohlížet, přehrávat nebo vystřihnout jen část, kterou chceme převést.
Všechny parametry konverze jsou už od začátku optimálně nastaveny. Musíme jen vybrat formát, ve kterém chceme výstupní video zakódovat, doporučuji XviD encoder který jsme instalovali spolu s aplikací.
Tlačítkem Convert začne samotné převádění videa. Rychlost konverze je dána hlavně výkonem PC a velikostí operační paměti. Na mém Pentiu 4 ­ 2,8Ghz a 512MB RAM trvá převod celovečerního filmu zhruba kolem 30 minut a velikost koncového souboru je přibližně 130MB i s titulky přímo v obraze! Titulky se během konverze neukazují, ale ve skutečnosti tam jsou.


Po konverzi stačí soubor jakýmkoliv běžným způsobem umístit buď na paměťovou kartu (čtečkou karet nebo například softwarem Card Export 2) nebo sesynchronizovat ~ pokud jsme vytvářeli pdb soubor. Na kartu soubor umisťujeme libovolně, kvůli přehlednosti ale doporučuji defaultní složku /Palm/Launcher. PDA část SmartMovie umí číst i klasické nezkonvertované soubory; bez problémů je přehraje pokud nemají příliš vysoký Bitrate.



Aplikaci v PDA pouštíme kliknutím na ikonu. Nastavení je podobné jako v desktopové části. Vyzvedl bych snad jen funkci synchronizace obrazu a zvuku, která se občas hodí (v mém PDA je to audio preroll time) a je možno jít do kladných i záporných hodnot.
Do seznamu souborů se dostaneme prvním příkazem v hlavním menu. Vybrané soubory je možno podle libosti i mazat a přesouvat.
Video, které je upraveno pomocí algoritmu speciálně pro malou obrazovku, je přehráváno naprosto plynule a v nejlepší možné kvalitě. Během přehrávání můžeme měnit audio i video vlastnosti jako jas, kontrast, hlasitost, synchronizaci zvuku a další.



   



Pokud by se vyskytly problémy během otevírání souborů ke konverzi, doporučuje výrobce stáhnout a nainstalovat kodeky ffdshow a nebo také KLite.



Mé nastavení konvertoru vypadá následovně:
Video settings: Portrait, Reduce frames on, XviD encoder, Bitrate 144kbps
Audio settings: Enable, Force mono, Frekvence 32KHz, Bitrate: 24kbps, Volume Boost 360%




Poslední vydanou verzí je nyní 2.71, ve které se ale pro uživatele PalmOS příliš nezměnilo. Poslední důležitá změna proběhla u verze 2.45, kde byla konečně přidána podpora Palm Treo 600 (displej 160 x 160 ).
Výrobce zákazníkům nabízí ze svých stránek stáhnout k otestování zkušební časově omezenou verzi. Plná verze stojí necelých 20$, což je za takto skvělého a velice často používaného pomocníka dobrá cena.



Na závěr bych chtěl novým uživatelům popřát hodně zábavy a pokud by se přeci jenom vyskytly nějaké problémy s užíváním aplikace, mohu vás odkázat na linku 900 26 26 26.

Program je možné u nás také zde objednat za české koruny (uveďte objednávaný titul).






Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=32