www.PalmHelp.cz

PAjDův výslech
Publikováno: 05.08.2005
Téma: Interview a osobnost


Přestože Palm OS komunita je u nás poměrně početná, výrazných osobností z jejího středu zatím příliš mnoho nevzešlo. O PAjDovi už ale mnozí z vás jistě slyšeli. Proto jsme se rozhodli, že jej donutíme na sebe prozradit více, než je obecně známo.



Na úvod si neodpustím poznámku, že se jednalo o těžší úkol, než jsem si zpočátku představoval. PAjDA (s krycím jménem Jura Cibula) sice na rozhovor zprvu ochotně přikývl, trvalo ale řadu měsíců, než jsem z něj něco skutečně vypáčil. Spíš než o interview se tedy jedná o donucovací výslech... :-))


PalmHelp: Mohl bys našim čtenářům přiblížit, jaké produkty máš za sebou a čím se ve vztahu k palmům vůbec zabýváš?

PAjDA: Zabývám se tvorbou vlastních aplikací pro Palm OS (také tvorbou na zakázku pro české i zahraniční partnery). Aplikací, které mám za sebou je mnoho, jmenuji alespoň některé: Slownik2005, PAjDAX, PAjDA Battety, PalmKiM, MaxT3, T3X, PAjDA Clock,... Když to shrnu, tak mne živí pouze palmy :-)



PH: Co z Tvých produktů bylo vývojářsky nejnáročnější?

PAjDA: Odpovědět na tuto otázku je složité, neboť např. PAjDAX 2 byl finančně nejnáročnější (grafické zpracování pochází ze zahraničí), technicky naopak PalmKiM. Systémově nejnáročnější jsou aplikace MaxT3 a PAjDA Battery. Připravovaná aplikace MaxT3 v2.0 bude "šperkem" nebo možná spíše "špekem" :-)



PH: Určitě i teď pracuješ na něčem novém. Prozradíš nám něco ze zákulisí tvé vývojářské kuchyně?

PAjDA: Ano, každý vývojář pracuje vždy na něčem novém. Myslím, že nejsem jediný vývojář, který dělá několik aplikací najednou, avšak přibližně 1 z 10 spatří uživatele. Připravuji další generaci úspěšné hry PAjDAX a také nové verze PAjDA Battery a PAjDA Clock.



PH: Tvé produkty se prodávají i na zahraničních serverech. Jaké máš s nimi zkušenosti jako jejich obchodní partner?

PAjDA: Mnohé začínající vývojáře zarazí fakt, že např. server PalmGear.com si za prodej aplikace ponechává v některých případech až 55% provize (běžně 40-45%). Na první pohled je to z pohledu vývojáře neuvěřitelně mnoho, avšak za tyto procenta se PalmGear postará o uživatele. Myslím tím zajištění technické a uživatelské podpory. Díky tomu se ke mně nedostanou dotazy typu: "Jak nainstalovat aplikaci?", "Co je to HotSync?" apod. Je to nemalá úspora času. K vývojáři se dostanou pouze dotazy, se kterými si na PalmGear nevědí rady (není vždy pravidlem).



PH: Je o tvé produkty v obrovské zahraniční konkurenci zájem?

PAjDA: Předpokládám že ano, neboť někteří uživatelé si po registraci jednoho produktu registrují stejnou aplikaci pro druhé PDA.



PH: Ty jsi poměrně aktivní v zámořské vývojářské komunitě. Jaké vidíš rozdíly mezi tamní a místní Palm OS komunitou?

PAjDA: Myslím, že není potřeba rozlišovat místní a zámořskou komunitu. Fandovství máme společné, stejně tak hardware. Značný rozdíl však je v přístupu k nelegálnímu software. Myslím, že to nemá cenu rozepisovat .... :-/



PH: Teď z trochu jiného soudku... Jak vidíš budoucnost Palm OS a PDA obecně?

PAjDA: Mnoho skalních uživatelů se již dnes domnívá, že Palm OS a Palm umírají. Možná ano, ale podívejte se na Apple... Komunita a skvělé nápady jej drží... Myslím, že mnohé uživatele, kteří přešli na konkurenční platformu, Palm ještě překvapí (ale bude to nějakou dobu trvat).



PH: Povinná otázka na závěr: jaký je tvůj žebříček nejoblíbenějších aplikací pro Palm OS?

PAjDA: Nejoblíbenější? Inu dobrá :-)

1. CrashPRO (neuvěřitelně užitečná aplikace pro vývojáře)
1. HotSync :-)
2. Launcher
3. Agendus
4. Plucker
5. Progect




Na závěr jsem u PAjDy žebral, jestli by pro naše čtenáře neobětoval některou ze svých her k volnému stažení. Jelikož se mi jej skutečně podařilo obměkčit, zde si můžete stáhnout T3X.





Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=288