www.PalmHelp.cz

Potřebujeme antiviry pro Palm OS?
Publikováno: 02.08.2005
Téma: Speciality


Při brouzdání různými internetovými fóry jsem narazil na polemiku a několik diskusí na téma Palm OS a antiviry. Probíralo se v nich zda jsou antivirové programy pro PDA nutné a zda vůbec někdy nutné budou. Dovolte tedy krátné zamyšlení nad tímto tématem...


Předně je asi vhodné vysvětlit, jaká je dnes kolem virů na Palm OS situace. Víceméně se v současnosti nic neděje. Z dostupných zdrojů je známo, že pro Palm OS dnes existují asi tři viry. Konkrétně se jedná o tyto viry nebo trójské koně: PalmOS/Liberty.A, PalmOS/Vapor.A a PalmOS/Phage.A. První z těchto známých virů, Liberty.A, se šířil po Internetu jako crack pro emulátor GameBoye, Phage.A se dokonce umí sám rozeslat e-mailem. Všechny tyto viry mají za následek vymazání obsahu paměti PDA. Žádný z nich se ale neumí sám spustit. Pokud jej tedy spustíte sami, následná náprava je jednoduchá. Stačí synchronizací s desktopem obnovit data. Virus se tak sice nainstaluje znovu, ale protože se neumí sám spustit, nenapáchá žádné škody. Následně jen stačí jej pěkně ručně smazat z paměti.

A nebo ne tak úplně? Hlavní otázkou totiž je, kdy k takovéto ztrátě dat dojde. V jednom článku na Treoaddicts jsem narazil na tento názor: Představte si situaci, že odlétáte na služební cestu, berete si s sebou svoje PDA a v něm máte samozřejmě kompletní seznam naplánovaných schůzek. V letadle si pustíte novou zajímavou hru, kterou jste si před odletem nainstalovali. A ouha. Po jejím dohrání zjistíte, že jsou všechna data ztracena.

Tohle je dle mého naprosto nesmyslná vize. Ruku na srdce, vy byste odlétali na služební cestu a těsně před odletem si nainstalovali nevyzkoušenou aplikaci? Nejde o to, že to může být potenciální virus. Samotný takový krok je naprostá nezodpovědnost, která si o ztrátu dat vysloveně říká. Vždyť jakákoliv nová aplikace vůbec nemusí být virem a o data vás beztak může snadno připravit. Stačí když nebude optimalizována pro vaše zařízení a způsobí pád systému. V těchto případech někdy nepomůže ani softreset a následuje hardreset. Když si přečtete třeba poslední část naší recenze na LifeDrive, zjistíte, že takových aplikací může být překvapivě mnoho. Navíc před podobnou katastrofou nejste chráněni nikdy ani s vyzkoušenými aplikacemi. Osobně mám zkušenost, kdy mi přesně takový zátuh způsobil ICQ klient, který jsem předtím bezproblémů používal asi půl roku. Takže nastává absolutní paranoia, která nemusí být způsobena viry.

Jistě by existovala možnost naprogramovat virus tak, že by se spustil teprve až při desátém spuštění oné aplikace. Jenže pak vyvstává otázka, kde k takovému viru může uživatel přijít? Aplikace si totiž většinou uživatelé stahují a kupují na ověřených a spolehlivých serverech a ty asi těžko budou prodávat a vydávat zavirované programy. Jistě namítnete, že takový freeware se dá stáhnout "všude možně". Jenže i freewarové produkty si většinou stahujeme z těchto ověřených stránek, navíc většinou poté, co si o nich někde přečteme recenzi, ve které bývá přímý link na její stažení. Takže šíření takového napadeného programu je možné jen v rámci warezu. Ten je samozřejmě nelegální. A nechci nikomu sahat do svědomí, ale pokud někdo s PDA vážně pracuje a pak si na cestu do letadla stahuje warez a zkouší co to udělá, tak je přinejmenším hlupák a ani antivir (navíc jistě nelegálně stažený) ho nezachrání.

Dobrá. V současné situaci tedy viry pro Palm OS nepředstavují žádné riziko. Ale co dobudoucna? Všech přístrojů různých mobilních platforem výrazně přibývá a tak se tyto mohou stát středem zájmu tvůrců virů. Jenže opět je tu otázka, jak se virus bude moci šířit a uchovávat. Dejme tomu, že se bude rozesílat e-mailem. Takový by se pak musel sám nainstalovat a spustit, aby byl opravdu efektivní. To vidíme dnes například u některých symbianových virů, ale vůbec si nejsem jistý, že na Palm OS je něco takového možné.

Další možností je, že bychom si virus nainstalovali sami přes HotSync. Ani v takovém případě se ale nejedná o žádný problém. Aplikaci vyzkoušíme a zjistíme-li, že se jedná o virus, prostě ji jen smažeme jak z palmu, tak i ze synchronizační složky na PC a PDA znovu sesynchronizujeme. Někdo by však mohl namítnout, že virus by mohl být tak chytrý, že by se usídlil přímo v synchronizačním conduitu, čímž by došlo k jeho opakované instalaci i při pozdějších synchronizacích. To je sice možné, pak by se ale jednalo zároveň i o virus pro stolní počítač, což není otázka ochrany PDA...

Osobně si myslím, že dokud budou PDA fungovat jako jednoduchá zařízení, která sice dovedou ovládat zařízení jiná (televizi, stolní počítač přes VNC apod.), ale sama mohou být ovládána jen svým uživatelem, virové útoky nehrozí. Pojetí PDA, tak jak jej dnes známe, virům a jejich způsobu šíření jednoduše nevyhovuje.

Pravdou je, že různých virových pokusů a zároveň antivirů pro PDA bude přibývat. Nám, co se svým palmem zacházíme svědomitě, však ještě notně dlouhou dobu nic nehrozí. Ovšem i přese vše, co jsem zde napsal, nevylučuji, že taková doba jednou přijde.






Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=282