www.PalmHelp.cz

Aktuální rozložení sil mobilních operačních systémů
Publikováno: 28.07.2005
Téma: Ekonomické informace


Přestože operační systémy pro kapesní zařízení za sebou mají již slušnou historii, dosud není ani zdaleka rozhodnuto o vítězích. Jak vypadá aktuální rozložení sil na bojišti?



Na první pohled by se mohlo zdát, že trhu vládne Nokia natolik železnou pěstí, že ostatní se svým paběrkováním brzy nejpíš vypaří z trhu na dobro. Skutečnost je ale bezpochyby jiná. Přestože úspěch Symbianu nelze upřít, je potřeba si uvědomit, že smartphony zatím (!) tvoří stále jen menšinovou část prodaných mobilních telefonů a trh se smartphony se teprve tvoří. V Evropě sice kraluje Symbian, v Severní Americe je ale velmi úspěšný i RIM a Palm, zatímco v Asii je čím dál tím oblíbenější Linux. Je přitom více než pravděpodobné, že v Evropě se karty rozdávat nebudou. To si patrně uvědomuje i Nokia, o jejímž zvýšeném zájmu o Linux se hovoří čím dál častěji.
Další faktor, který je potřeba vzít v úvahu, se týká zákaznické struktury. Symbian - narozdíl od konkurenčních systémů - si uživatelé nevybírají ani tak cíleně, jako mimoděk. Mnozí prostě jen pořizují lepší mobil, přičemž jeho "PDA vlastnosti" využívají jen okrajově. Proto je dost dobře možné, že přibývající množství uživatelů orientujících se skutečně na PDA s funkcemi smartphonu nakonec bude volit jiné alternativy. V tomto směru je dobrou zprávou, že Palm je se svými prodejemi celkově na druhém místě a i přes obrovský nárůst R.I.M. se v poslední době mnozí zákazníci začínají vracet zpět k Treu.
I přes nabubřelé proklamace Billa Gatese o mobilních Windows, se tento systém zdaleka nedostal do pozice leadera. Naproti tomu Symbian, který v této pozici je a nadále ji i posiluje, může mít v budoucnu trochu potíže se svou identitou. Patří totiž "všem a nikomu" a to - jak dobře známe z vlastní nedávné historie - není právě ideální stav. Nokia se nedávno pokusila o navýšení základního jmění takovým způsobem, aby svou majetkovou účast v uskupení zásadněji posílila, to se jí ale nakonec nepodařilo. Je to sice dost odvážné tvrzení, ale domnívám se, že Symbian jakožto profesionální mobilní platforma nemá příliš budoucnost. Určitě má velké naděje jako jakési konzumní řešení zaměřené na hry a multimédia. V tomto směru ostatně vyniká již dnes. Také je patrné, že rozdělené panování nad tímto uskupením je poněkud neefektivní. I přes významné finanční prostředky, jakými toto sdružení disponuje, jsou výsledky jeho dosavadního vývoje poměrně slabé.

Z uvedeného vyplývá, že rostoucí popularita Linuxu, v kombinaci s možným ochladnutím zájmu Nokie o Symbian, dávají slušné šance Palm OS příští generace na úspěch. Hrát si na proroka by ale v tomto směru nebylo rozumné. Budoucí situaci nedokáží odhadnout ani nejlépe placení analytici a jenom zákazníci sami nakonec ukáží, jaké řešení je pro ně nejpřijatelnější.
V obecnější rovině si ale malé proroctví přeci jen neodpustím: budoucnost přinese souboj mobilních Windows s mobilním Linuxem, podobně jako je tomu na desktopech, přičemž Windows se nikdy neprosadí s takovou převahou jako na klasických počítačích. Velkou neznámou ovšem zůstává, jaká nadstavba Linuxu nakonec převládne. Přejme si, aby PalmSource využil svého časového náskoku. Špatné by také vůbec nebylo, kdyby byl co nejdříve pohlcen někým z mocných typu Nokia nebo Samsung. Uvidíme za dva za tři roky, nakolik byly tyto vize smělé...


Na závěr bych vaši pozornost rád obrátil k anketě, která se u nás uskutečnila již před delší dobou, ale která je svým tématem stále aktuální a i nadále v ní můžete vyjádřit svůj názor.





Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=273