www.PalmHelp.cz

Jak importovat data ze starého palmu do nového?
Publikováno: 19.07.2005
Téma: Speciality


Nadpisek článku je snad dostatečně výmluvný. S tímto problémem se na nás stále častěji obracíte na lince technické podpory 900 26 26 26, proto jsme se rozhodli napsat ucelený návod shrnující několik základních postupů.



Problém je potřeba rozdělit do tří částí:
1) PIM data
2) Aplikace
3) Data a nastavení aplikací


Předně musím zdůraznit, že nelze doporučit snahy o nějaké komplexní obnovování dat "tak jak jsou" ze zálohy jednoho palma do druhého. Obvykle to končí velkou nestabilitou jednotlivých aplikací, pokud se to vůbec podaří! Problém je o to větší, pokud přecházíte ze staršího palma na některý z posledních modelů vybavených NVFS pamětí. Právě na tento případ se zaměřím, uvedené principy lze však uplatnit i v ostatních případech.




1) PIM data

Nejprve trocha teorie. Co jsou to PIM data? Jedná se o data obsažená v aplikacích určených pro organizaci času. Ty jsou vždy umístěny přímo v ROM každého palmu a můžete s nimi tedy pracovat okamžitě po zakoupení nebo po tzv. hard resetu. Nás v tuto chvíli budou zajímat 4 klíčové aplikace a to DateBook (= u lokalizované verze Diář), AdressBook (nebo Contacts = Kontakty), ToDo (= Úkoly) a Memopad (= Zápisník). Zálohování těchto dat z palmu do PC probíhá tak, že se tzv. "sesynchronizuje" datový obsah těchto aplikací s jejich desktopovým protějškem v podobě PalmDesktopu (MS-Outlooku). Tato data najdete v odpovídajících šložkách obvykle v path C:Program FilespalmOneHotSync name, kde palmOne je u starších modelů nahrazen složkou Palm a HotSync name je jméno vašeho přístroje, které najde v pravém horním rohu vašeho displeje, pokud spustíte aplikaci HotSync. Path může být i jiná, pokud jste si ji změnili během prvotní instalace Palm Desktopu. Když byla řeč o "odpovídajících složkách" jedná se o složky adress, datebook, memopad, (popř. ještě Note Pad) a todo. Jsou zde i další jako např. expense, ale ty jsou méně často využívány a lze na ně uplatnit shodný postup, jaký je popsán níže, takže se jimi nebudeme samostatně zabývat. Následující postup není jediný možný, je však nejspolehlivější a také nejuniverzálnější.


a) Přepněte v Palm Desktopu na kalendář, přepněte v menu View na Show Private Records, pak exportujte data z Palm Desktopu funkcí Export... v menu File a to ve formátu .DBA, nezapomeňte přitom nastavit Range na All.

b) Přepněte v Palm Desktopu na Memos, přepněte v menu View na Show Private Records, pak exportujte data z Palm Desktopu funkcí Export... v menu File a to ve formátu .MPA, nezapomeňte přitom nastavit Range na All.

c) Odinstalujte starý Palm Desktop a přesuňte složku palmOne (defaultně ve složce Program Files) do koše (ten zatím nevysypávejte!!!). V této chvíli bych doporučil odinstalovat z Windows také všechny ostatní aplikace a conduity vztahující se k vašemu palmu, popř. i vyčistit registry, pokud si na to troufáte.

d) Nainstalujte nový Palm Desktop z originálního CD. Doporučuji zvolit stejný HotSync name, jaký jste používali dříve, vyhnete se tak možným problémům s nepoužitelností aktivačních klíčů k jednotl. aplikacím, které jste používali až dosud.

d) Spusťte Palm Desktop, přepněte na kalendář, přepněte v menu View na Show Private Records a v menu File vyberte Import. Pak vyberte soubor ve formátu .DBA, který jste dle bodu a) dříve exportovali.

e) Přepněte na Memos a vytvořte naprosto stejné kategorie, které jste používali ve své starém palmu. Pokud některé z nich vznikly přejmenováním z původních "Business" a "Personal", proveďte to také tak. Pak v menu Category vyberte kategorii "All". Pokud tento postup nedodržíte, původní roztřídění do kategorií nebude zachováno.

f) Přepněte v menu View na Show Private Records a v menu File vyberte Import. Pak vyberte soubor ve formátu .MPA, který jste dle bodu b) dříve exportovali.

g) Proveďte synchronizaci.

h) V Tray liště ve Windows klikněte pravým tlačítkem na ikonku HotSync a zvolte Custom...

i) Zvolte Memos stiskněte tlačítko [Change...], dále zvolte Desktop overwrites handheld a stiskněte tlačítko [OK].

j) Zvolte Memos stiskněte tlačítko [Calendar...], dále zvolte Desktop overwrites handheld a stiskněte tlačítko [OK].

k) Proveďte synchronizaci.

Pro ToDo (úkoly) platí obdobný postup jako pro Memos (Poznámky), takže není uváděn zvlášť, je ale potřeba odvodit odpovídající pořadí jednotlivých kroků (tzn. provést veškeré exporty ještě před instalací nového Palm Desktopu). Obdobný postup platí také pro AdressBook/Contacts (Kontakty), ale ne vždy je použitelný pro nejnovejší typy palmů. Pak vám nezbyde nic jiného než ruční přesouvání kontaktů z jednoho palma do druhého přes Bluetooth nebo infraport.



2) Aplikace

Aplikace doporučujeme instalovat zcela načisto, tzn. neobnovovat je ze zálohy. Může to být sice velmi pracné, ale jde o to mít vše "načisto" a ve verzích odpovídajících parametrům vašeho nového palmu. Při této příležitosti je také vhodné porozhlédnout se po Internetu po případných updatech aplikací, které jste až dosud spokojeně používali. V původních verzích totiž na nových modelech nemusí vůbec pracovat. Nastavování jednotl. aplikací po instalaci zatím neprovádějte, může se totiž stát, že při instalaci těch dalších se nevyhnete resetům, které mohou veškerá nastavení vymazat. Je proto vhodné nejprve vše nainstalovat, odzkoušet, nestabilní aplikace ihned smazat a až na úplný konec si hrát s preferencemi. Velmi bych se také přimlouval, abyste se pořídili utilitu Unistall Manager a tuto nainstalovali jako první. Tato umí další aplikace po prvním spuštění otevřít v určité ochranné vrstvě nazývané "Sandbox" a z ní je v případě potíží odstranit bez větších zásahů do systému. Nefunguje to sice 100%, ale není to špatné. Tato utilita se v budoucnu bude také starat o korenktní odinstalování nepotřebných souborů a bude vám poskytovat ucelený přehled o všech vašich instalacích.



3) Data a nastavení aplikací
Další data, která se vztahují k jiným než k základním PIM aplikacím (viz výše), najdeme v původní složce palmOne (Palm). Abychom se k nim dostali, musíte nyní vytáhnout tuto složku z koše a umístit ji např. na Plochu (uživatelé Total Commanderu prominou... ;-)). Uvnitř složky znovu otevřeme složku odpovídající vašemu HotSync name a zde se ponoříme do složky Backup. Zde jsou veškerá potřebná data. Najdeme zde i zálohy aplikací, které jsme již načisto nainstalovali podle předchozího bodu (ty mají příponu PRC). K nim patří data, která hledáme (ty mají příponu PDB). Obnovu dat provedeme jednoduše poklepáním na odpovídající PDB soubor a následnou synchronizací. Je téměř nutno činit tak postupně, tzn. instalovat data ke každé aplikaci zvlášť a provést nejprve otestování funkčnosti, jinak nezjistíte, která aplikace způsobuje případné kolize. Ne vždy je to tak jednoduché, jak je zde popsáno. Některá data mají totiž zcela jiný název, než byste čekali nebo se nacházejí v úplně jiné složce než ve zmíněném Backupu. Pokud některá důležitá data tímto způsobem nenajdete, budete muset pátrat např. o úroveň výše ve složce palmOne (Palm), popř. někde úplně jinde (Documents...). Můžete také zkusit data poslat přes infraport nebo Bluetooth ze staršího palmu do nového; některé aplikace to umožňují. Ač se tento postup může jevit značně komplikovaný, zatím se mi nestalo, že bych jakákoliv data neobjevil a nenainstaloval (to spíš bývá potíž s funkčností některých starších aplikací jako takových).
Pro úplnost ještě dodejme, že vedle složky Backup existuje ještě složka Archive. Sem se přesouvají všechny soubory, které v palmu smažete. I to se občas může hodit při hledání ztracených dat.
Co se týče nastavení aplikací, doporučuji provést vše ručně. Je to méně pracné, než by se mohlo zdát, a dost často je to také i jediný použitelný způsob (některé aplikace se mohou svým provedením a funkčností lišit model od modelu). Nejlepší je položit oba palmy vedle sebe a pokud možno opisovat ze staršího do nového.



Pokud si v některém z uvedených kroků nebudete vědět rady, obraťte se na linku technické podpory 900 26 26 26.

Máte-li jiné nebo doplňující zkušenosti s přenosem dat ze staršího palmu na nový, podělte se o ně s ostatními uživateli v komentářích pod článkem!





Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=256