www.PalmHelp.cz

Naplní se velká očekávání od HP|Palm?
Publikováno: 28.01.2011
Téma: Informace a oznámení


Nové zpravodajské články se na PalmHelpu již nějakou dobu neobjevují. Je tomu tak z důvodu přerušení oficiální distribuce Palmu v ČR. Jeden z našich čtenářů to už nevydržel Usmívající a rozhodl se poreferovat o klíčové očekávané události ze světa palmů, od které nás dělí už jen několik málo dní...

CES 2011

Každoročně na začátku ledna probíhá v Las Vegas veletrh CES (Consumer Electronics Show); přední světová výstava spotřební elektroniky, kde významní výrobci v oboru představují své novinky, které uvedou na trh v odpovídajícím roce. V lednu 2009 zde Palm představil novu mobilní platformu webOS a také nový přístroj tímto systémem vybavený - Palm Pre. Letos byl CES zasvěcený hlavně tabletům - Motorola prezentovala svůj tablet Xoom (Android), Apple naznačil, jakým směrem se bude ubírat iPad 2, atd. Jelikož byla loni společnost Palm převzata koncernem HP, očekávali příznivci webOS, že i letos se na CESu dočkáme zajímavých novinek. Překvapivě však HP|Palm neukázal nic, zato vypustil jedno velmi zajímavé oznámení.


webOS novinky
HP oznámilo, že své novinky představí mimo ruch výstavy CES, na své privátní akci a to 9. února (tedy jen pár dní před další veledůležitou akcí Mobile World Congress v Barceloně). Oznámení to bylo vskutku stručné, ale zato bylo opatřeno velmi zvučnými hesly: Think big. Think small. Think beyond. Volně přeloženo "Myslete ve velkém. Myslete na malé. Myslete dopředu." Co mají hesla znamenat se můžeme dohadovat jako zbytek nadšenců v oboru. Jisté však je, že se to bude týkat platformy webOS, toho hlavního, proč HP údajně převzalo skomírající Palm.


Svět webOS

Na veřejnost se také dostala zpráva, že HP v ten velký den představí dlouho očekávaný tablet na platformě webOS, o němž později unikly další konkrétnější informace. Mezi nadšenci se ale začala rozšiřovat zpráva, že bude díky platformě webOS umožněno snadno (až nezávisle) během práce přecházet mezi zařízeními. Tím je myšleno, že např. práce rozdělaná v prostředí webOS na smartphonu půjde snadno přesunout na tablet pracující se stejným prostředím, případně na počítač (ať už přenosný, či stolní), který bude rovněž podporovat prostředí webOS, vše v rámci jakéhosi webOS "ekosystému". Představa, že na cestě začnete psát nějaký dokument či e-mail, a po dosažení domova rozdělanou práci jednoduše (gestem) "přesunete" do tabletu, kde práci dokončíte, zní velmi zajímavě a ještě víc posiluje očekávání toho velkého dne.


Topaz a OpalV polovině ledna unikly z HP velmi zajímavé "tajné" informace o připravovaných tabletech, a to včetně obrázků. Můžeme spekulovat nakolik neplánovaný únik to byl, nicméně přinesl konkrétnější podobu ne jednoho, ale hned dvou tabletů s platformou webOS - 9" Topazu a 7" Opalu (patrně interní označení přístrojů). Součástí úniku byly rovněž informace o hardwarové výbavě, ke kterým se později nadšenci vyjadřovali nepříliš lichotivě ve smyslu "s takovou sotva doženete iPad 1" (nezapomínejme, že se jedná o informace neoficiální) a o přibližném datu, kdy se přístroje dostanou na trh. I v tomto ohledu mnozí vyjadřují obavy z opakování situace při uvádění Palm Pre na pulty prodejen. HP na tento "neoficiální" únik záhy reagovalo oficiálním oznámením, ve kterém říká: "Myslíte si, že jste viděli to nejnovější? Zamyslete se znovu."

V očekávání odpovědí

Po všech těch drobných útržcích informací vyvstává spousta otázek: Jaké přístroje vlastně HP|Palm uvede? Jakou budou mít hardwarovou výbavu? Jak se budou jmenovat? Jak bude vypadat webOS na velkém displeji? Jaké nové funkce přinese? ... Očekávání jsou velká a v sázce je nepochybně mnoho. Představte si, jak by se fanoušci platformy tvářili, kdyby po takovém navnazení HP nepřišlo s opravdovou bombou. Doufejme, že v HP jsou si vědomi, kolik je nyní v sázce. Vlak s tablety je již pořádně rozjetý... Nestačí se jen předvést s lákavými novými kousky, je potřeba konečně předvést prvotřídní distribuční schopnosti. Spekulace hovořící o posledním čtvrtletí roku 2011 v případě Topazu nebo až o prvním popř. dokonce druhém čtvrtletí roku 2012 v případě Opalu ovšem svědčí spíše o opaku. Na druhou stranu se zdá, že HP|Palm přijde s něčím úplně novým, s novým prostředím a filosofií, ne jen s dalším kusem hardwaru. Já jsem optimista. Věřím ve velké věci. Věřím i v malá zařízení. Věřím ve světlou budoucnost Palmu. A co vy?

Tento článek je výtahem z informací uveřejňovaných na serverech www.precentral.net a www.engadget.com, odkud byly rovněž převzaty použité obrázky.Článek byl redakčně upraven.

Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=2492