www.PalmHelp.cz

Jak jsem se (ne)vyrovnal s palmem
Publikováno: 10.08.2010
Téma: Vize a nové technologie


Nezdá se to, ale už se pomalu blíží čtvrtý rok existence smartphonů Apple iPhone. Za tu dobu se svět mobilit změnil k nepoznání a dnes už můžeme zodpovědně prohlásit, že lví podíl na tom nese právě iPhone. Jak dokazují počátky diskuze na téma iPhone v našem fóru, palmisté k tomuto jablečnému telefonu zpočátku přistupovali vesměs s nedůvěrou. Dlouhodobá stagnace Palmu však nakonec mnohé bývalé palmisty zahnala právě do tábora jablíčkářů. Jeden ze známých tuzemských palmistů se stejným osudem se v následujícím článku rozhodl podělit o své dlouhodobé zkušenosti...



(článek do soutěže o Palm Treo 680 za 850,- Kč!!!



Několik let jsem spokojeně užíval palmy. Vystřídalo se jich několik a musím říci, že například Treo 650 bylo kvalitní a stabilní. Vzpomínám na pěkné srazy uživatelů, na společný web... To s útlumem a nejasnostmi kolem firmy Palm postupně skomíralo. Objednal jsem si předběžně halasně ohlášený Palm Foleo, nedočkal jsem se, nechápal jsem to a byl jsem zklamán. I ostatní postupně přecházeli k jiným značkám, na posledních srazech vytahovali ze svých sbírek jen staré modely, i náš web zanikl... Hrál jsem si nějakou dobu s psionem, ale nakonec jsem i já rozprodal svou malou sbírku palmů a poohlédl se po jiných zdrojích. Windows v jakékoliv podobě mě nezajímalo, Symbian jsem neznal.

Tehdy však právě docházely zprávy o iPhone. Když jsem zpočátku zvažoval informace o tomto zcela novém telefonu, byl jsem trochu skeptický. Na jedné straně jsem dlouhodobý uživatel produktů Apple, takže zde byla už předem důvěra a zvědavost, na druhé straně jsem rovněž dost dlouho užíval PDA a smartphone Palm a měl jsem zažitou představu o funkci a užívání dotykového displaye. Nedovedl jsem si představit ovládání choulostivého displeje pouhým prstem, jak jsem ho znal třeba z Trea 650, kladl jsem si otázku, jak to takový displej přežije, jak bude upatlaný, jak bude rychle odcházet. Jen si vzpomeňte třeba na zážitky s digitizérem a na radovánky s lepením fólií na displej.



iPhone však překonal všechny mé pochyby. Tehdy jsem své dojmy z novinky a srovnání s palmem shrnul v článku na pdabrno.com, ten však již svou činnost, jak jsem zmínil, ukončil. Nyní užívám iPhone už pár let a zklamán rozhodně nejsem. Displej má dokonalý, pevný, nepotřebuje žádnou fólii. Píše se na něm docela dobře. Samozřejmě jen krátké texty, e-mail, sms, poznámečky... Nemusel jsem řešit žádné kódování textu, diakritika je bez problému. Spousta speciálních postupů, obvyklých, ba nutných v Palm OS pro dosažení korektního textu a převodu dokumentů, se zde nevyskytuje, o tehdejších trablech s lokalizací ani nemluvě.

V telefonu je Kalendář a Poznámky, Obrázky, Fotoaparát, Počasí, Kalkulačka, Diktafon, Hodiny, Mapy, Akcie, sms aplikace Zprávy, která funguje formou chatu, aplikace Telefon nabízející několik pohledů, vytáčení čísel je pohodlné, dále aplikace Kontakty, pro mou necelou stovku adres dostatečná. Na Internet jsou výborné Safari a Mail, oddíl iPod slouží poslechu hudby, klipů, dále aplikace AppStore  umožní přímé spojení, aktualizaci i nové vyhledávání aplikací. Další aplikace na čtení dokumentů jsem si stáhl zdarma či zakoupil. Aplikace 1Password na správu hesel, DropBox pro přístup k internetovému úložišti, Skype a AIM free na chatování, nějaké hry -Solitaire City, Shanghai Lite, Wolfenstein 3D Lite se také občas hodí. Čtení e-knih zde nemá chybu. K tomu slouží zdarma stažená aplikace Stanza a současně její desktopová verze. Uchopím myší pdb soubor (z bohaté sbírky e-knih, čtených dřív v palmech) či jiný podporovaný soubor, vložím ho na ikonu Stanzy, kniha se otevře a mohu ji číst v laptopu. Pokud ji chci přesunout do iPhone, přejdu na něm v otevřené aplikaci Stanza na menu Shared Books a ve chvíli se objeví nabídka Books on Macintosh. Otevřu ji a hned se mi nabízí stažení a otevření knihy. Pokud chci získat knihy přímo z Internetu, dotknu se zde tlačítka + a zadám název a URL, například palmknihy.cz/stanza a stáhnu si položky z tohoto známého úložiště. Mohu jen dodat, že iPhone je přímo ideální čtečka knih se snadnou volbou písma, barevného nastavení apod.

Chápu, že jsou lidé, kterým základní výbava iPhone nestačí, potřebují dokonalejší diář a adresář. Aplikací jsou na iTunes Store spousty, jistě si něco každý může najít. Já používám software od Marka Space. Jednak na sychronizaci s desktopem, ten jsem měl už dříve na synchronizaci palmů, jednak doplňkové aplikace Fliq (k navázání přenosu souborů přes wi-fi), Fliq Docs, Fliq Tasks, Fliq Notes  názvy naznačují jejich smysl, mohu tam jednoduše přes wi-fi přenášet textové sobory včetně PDF a obrázky, nebo si sám zapisovat apod. Video, obrázky a hudba, se kterými jsem si s občasnými pády a těžkosti přece jen dost užil na LifeDrive, jsou zde také na mnohem vyšší úrovni. iPhone nezná žádné chybové hlášky, pády systému, zamrzání systému, žádné resety... Mám úplně první verzi iPhone, dovezeného tehdy z USA, tedy dnes už veterána. Nikdy nezkolaboval, displej je pořád krásný, baterie stále dostatečná.

Přes všechnu chválu však stále vzpomínám na starý Palm. U iPhone totiž potřebuji co nejčastěji wi-fi síť. Pak užívám všechny jeho výhody. Tuto síť mám doma, potom však raději beru zrovna do ruky laptop. Na cesty ven s iPhonem si předem doma načtu zprávy na čtení v aplikaci ČT24 a HN Reader (čili Hospodářské noviny), informace o jízdním řádu si musím napsat. V palmu jsem měl aplikace k jízdním řádům městské i vlakové dopravy, na cestě jsem si mohl vždy vyhledat detailní podrobnosti. Samozřejmě také základní poznámkovník či diář má klasický palm geniálně jednoduché, příjemné, dobře strukturované a dostatečně podrobné. Aplikací má k dispozici také spousty. Na to jen vzpomínám.

Nyní mám také možnost vyhledávat dopravní spojení jen s wi-fi, jak bylo řečeno. Stejné je to s TV programy. Pokud jsem na wi-fi, spustím aplikaci O2TV a prohlédnu si potřebné. Stejně tak spustím nějakou rádiovou stanici na Play.CZ lite. Proto, jak jsem uvedl, pokud jsem doma, používám na to vše raději laptop, pouze v terénu se spokojím s iPhonem. S wi-fi se setkám často v restaurantech či kavárnách. Tehdy se iPhone naplno uplatní, ale vždy se tam člověku nechce zajít.

Není mým cílem podrobně popsat iPhone, jen naznačuji, že jeho užití je všestranné, v něčem nedostihuje, ale v mnohém nahradí a předčí starý palm. Nicméně si myslím, že klasické PDA bez telefonní části by se i dnes leckomu hodilo. Můj ideál se podobá Psionu 5. Dokonalá klávesnice, umožňující pohodlné psaní i dlouhých textů, větší baterie, jasný barevný display orientovaný na šířku, systém a aplikace odpovídající dnešní úrovni. Takový přístoj by byl ideálně přenosný i v kapse, kdekoliv by byl k dispozici s možností psát třeba článek např. někde v čekárně či na náměstí na lavičce... To bych se už opravdu nevláčel s dvouapůlkilogramovým Powerbookem 12''. Jsem velmi zvědavý, čeho se dočkáme ze spojení Palmu s HP. Asi to nebude nějaké PDA, jejich éra se přece jen zdá u konce, netuším, kolik zájemců o ně by se našlo. Spíš půjde o tablet, mininotebook, netbook a jistě se zařadí do dlouhé řady výrobců smartphonů. S těmi to začal kdysi Handspring (Palm OS) tak, že na Visor použil oddělitelnou telefonní část, pak následovala integrovaná trea a smarthony zaplavily svět.
Snad i dnes ve změněné situaci nás Palm něčím neobvyklým překvapí.





Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=2463