www.PalmHelp.cz

Novinky ze světa palmů (85)
Publikováno: 14.04.2010
Téma: Informace a oznámení


Ve světě kapesních počítačů se stále něco děje a platforma webOS nezůstává stranou. Máme pro vás přehled těch nejzajímavějších novinek...Společnost Palm se chystá na změnu majitele

Od včerejška se po Internetu šíří pro mnohé šokující zpráva - firma Palm se podle řady insiderů začala připravovat na svůj vlastní prodej. Za účelem vyhledání co nejlepšího investora byly najaty poradenské společnosti Goldman Sachs a Qatalyst Partners. Věci jsou ovšem kapku komplikovanější - Qatalyst se ve skutečnosti soustřeďuje i na investice do technologií a takováto volba ze strany Palmu jistě není náhoda. Takže zatímco komunita mluví jednoznačně o prodeji, nabízejí se ještě dva další scénáře: za prvé nalezení dalších investorů (něco podobného provedla se svou bezmála půl miliardou dolarů již firma Elevation Partners) a za druhé licencování webOS dalším zájemcům. Obě možnosti by Palmu umožnily zůstat samostatným subjektem, což může být prioritou takovéhoto postupu. Nakonec proč se hnát do prodeje, když existují i jiné možnosti? Situace ovšem není podobným alternativním plánům příliš nakloněna, jelikož trh mobilních operačních systémů je doslova přecpaný - už tu máme open source Android OS a také Symbian se nám "otevřel", takže potenciál pro licencování webOS určitě není příliš veliký. Dle posledních dostupných informací svůj zájem o nákup vyjádřili minimálně čtyři potenciální zájemci za částky mezi jednou a dvěma miliardami dolarů (hodnota Palmu dle akciového trhu aktuálně činí něco kolem miliardy dolarů). Přestože žádný z případných investorů podobnou akvizici zatím oficiálně nepotvrdil (ale ani nepopřel), za nejvážnější zájemce se považují HTC, Lenovo a trochu nečekaně Cisco. Mluví se ovšem i o Applu, Nokii a čínských společnostech Huawei a ZTE. Z oslovených společností svůj zájem naopak údajně popřel Dell.


Palm Pre Plus získal na webu CNET čestné místu v seznamu “Best Multimedia Smartphones”

Opět se potvrdilo, že Palm webOS je mimořádně hodnotnou a progresivní platformou. Redaktoři velmi významného online magazínu CNET umístili Palm Pre Plus mezi šesti vůbec nejlepšími multimediálními komunikátory. Nejnovější Palm se tak ocitl ve společnosti přístrojů HTC HD2, HTC Imagio, Apple iPhone 3GS, Nokia N900 a Samsung i8910 Omnia HD. Pokud bychom zprůměrovali hodnocení uživatelů a redaktorů, Palm Pre by byl dokonce vůbec nejlepší spolu se Samsungem i8910 Omnia HD!


Plnohodotné OpenOffice.org rozběhány i na webOS

Po Internetu koluje video zobrazující X Server běžící na Palmu Pre a k tomu i kancelářský balík OpenOffice.org. Je zřejmé, že tato možnost by brzy našla odezvu u mnoha běžných uživatelů, ovšem ruku na srdce - jak často člověk potřebuje mobilně editovat skutečně celý dokument? Obvykle je potřeba pracovat jen s jednoduchým náhledem či provést změnu několika mála položek. Rozhodně není efektivní systematicky pracovat na takto drobném displeji a tak malé klávesnici.


Palm spouští web Hot Apps se sladkou odměnou pro nejlepší aplikace

Služba jako taková již sice běží někdy od února, ovšem až teprve teď byly otevřeny i její stránky PalmHotApps.com sloužící pro pohodlnější přístup ke všem informacím okolo. Jde o to, že Palm přislíbil rozdělit 1 000 000 USD mezi autory nejstahovanějších freewarových a také placených aplikací. Pokud chce skórovat i někdo ze čtenářů, tak raději rychle, jelikož zbývá už jen 77 dní (do 30. června). Aby se aplikace kvalifikovala na podíl, musí dosáhnout nejméně na 11 625 downloadů či 513,81 USD za zaplacené registrace + dále platí, že první místo získává 100 000 USD, 2 - 21. místo 10 000 USD a 22 - 221. místo pak 1 000 USD, což dělá celkem 1 000 000 USD rozdělených mezi 442 developerů.


Palm Pre Plus a Pixi Plus 28. dubna oficiálně u německého O2 a Vodafone

Kdybychom měli dolar za každé postesknutí na téma, kdy se objeví Palmy Pre a Pixi u nás, nashromáždili bychom již velmi tučnou sumičku. A i dnes bychom přidali dolar další, jelikož k podobnému postesknutí přímo vybízí chystané uvedení nejnovějších palmů v sousedním Německu. Zákazníci si zde budou moci přístroje pořídit jak u O2, tak i u Vodafonu. Inu, co dodat - zatímco naši sousedé již mohou pořizovat rovnou Palm Pre Plus a Pixi Plus, u nás to zatím nevypadá ani na původní Pre a Pixi...


Co nového v App Catalogu

Tento týden nás mezi novým softem zaujala namátkou aplikace MediaVault za 1,99 USD, která nás nechá natočit video či nafotit obrázky a ty poté uložit do heslem chráněného softwarového trezoru. Rozhodně zajímavě působí i Torrent Remote za 2,95 USD, jenž umožňuje z komunikátoru dálkově ovládat uTorrent na PC. Potěšil nás i 2001 Insults, který za 0,99 USD nabízí téměř nevyčerpatelnou studnici 2 001 urážek :-)

Zdroj + Foto: PreCentral a další online magazíny.


Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=2402