www.PalmHelp.cz

Po stopách Palm OS 6 Cobalt (1. část)
Publikováno: 16.03.2010
Téma: Software


Mezi Palm OS 5 Garnet a novým webOS zeje temná díra - slepá vývojová větev - označovaná jako Cobalt či Palm OS 6. Svého času se k němu upíraly naděje mnoha uživatelů, dnes už ale definitivně upadl v zapomenutí, hlavně zásluhou toho, že vlastně ani neexistovala možnost tento systém v reálu vyzkoušet. Možná ale nebude od věci pokusit se po letech deficit vyrovnat a Cobalt v praxi otestovat!






(článek do soutěže o libovolnou kolíbku z PalmShopu nebo WM Shopu)



Tento článek má za úkol čtenářům přiblížit vznik, vývoj a nenaplněný konec operačního systému Palm OS 6 Cobalt. Jelikož se - až na pár článků - informace o tomto systému zpravidla nedostaly k veřejnosti a dokonce ani k zarytým palmistům, rozhodl jsem se o něm napsat článek, ve kterém se budu snažit porovnat jeho vlastnosti s Palm OS 5 Garnet. Součástí článku je také úvaha, proč se vlastně tento systém neprosadil a Palm nakonec ukončil jeho další vývoj.



Vznik OS 6 Cobaltu

Palm OS 6 Cobalt byl poprvé představen na začátku roku 2004. Systém byl vyvíjen především s ohledem na moderní technologie (3G, wi-fi, Bluetooth, IPv6), nové grafické prostředí a zejména multitasking. Ano, jádro systému bylo narozdíl od OS Garnet uzpůsobeno pro podporu běhu více úloh najednou. Měl tak zcela nahradit OS Garnet, který tou dobou již zastarával a potřeboval nástupce, přičemž bylo prioritou zachovat kompatibilitu se stávajícími Palm OS aplikacemi. Velký důraz byl kladen také na zabezpečení celého zařízení, proto byla vylepšena podpora šifrování a přístupů přes VPN tunely. Novou podobu také dostala aplikace Media, která podporovala nativně některé kodeky, jako např. soubory WAV, MP3, OGG Vorbis, MPEG1 a MPEG4. Aplikace Media jakoby z oka vypadla velmi známému přehrávači iTunes od Apple - vlastně vzhled celého OS 6 Cobalt se nese v duchu designu operačního systému MacOS X od společnosti Apple. Pojďme se nyní na OS 6 Cobalt podívat podrobněji.



První spuštění

Po prvním spuštění Palm OS 6 Cobalt uživatele přivítá obrazovka, kde může provést základní nastavení zařízení - podobná, jakou známe z Palm OS 5 Garnet. Jsou to tyto čtyři základní nastavení: region, kde se uživatel nachází, čas, datum a informace o přechodech ze zimního času do letního a naopak.

Po konfirmaci těchto nastavení uživatele uvítá launcher, který je velmi podobný launcheru, jak jej známe z Palm OS 5 Garnet. Launcher obsahuje také základní aplikace, které se nesou ve stylu Palm OS. Jsou to tyto základní:
- Address (kontakty)
- Calc (kalkulačka)
- Card Info (informace o paměťové kartě)
- CncPrifiles (účel aplikace se nepodařilo zjistit)
- Date Book (kalendář)
- Gprs Counters (aplikace pro měření přenesených dat)
- Graffiti 2 Demo (instrukce pro zvládnutí Graffiti 2)
- HotSync (synchronizace)
- Media (přehrávač multimédií)
- Memo Pad (poznámkový blok)
- Phone Pad (aplikace pro vytáčení čísel)
- Prefs (různá nastavení zařízení)
- SMS (aplikace pro práci s SMS zprávami)
- To Do List (klasické úkoly)
- Welcome (průvodce zařízením)





Co vývojáři změnili

Zcela zásadním způsobem vývojáři změnili vzhled systému jako takového. Grafika jednotlivých ikon v launcheru byla více propracovaná, měla promyšlené detaily. Taktéž vynikly stíny pod nabídkami a roletkami. Změnil se i hlavní výchozí font celého systému, dle mého názoru velmi podobný fontu Times New Roman. Velkou změnu zaznamenal také hlavní panel na spodní straně displeje (pokud je displej otočen pro zobrazení na výšku), změny na něm byly velké. Celý panel nebyl bledě-modrý či šedý, jak jej známé z Tungstenů, ale měl sytou kobaltovo-grafitovou barvu. Na změněném panelu lze najít jak původní prvky tak prvky nové. Panelu také vládlo seskupení ikon, které měly podobnou funkcionalitu. Pojďme si nyní projít všechny prvky na panelu systému Palm OS 6 Cobalt:

Tlačítko Home
Funkce tlačítka zůstala nezměněna, při podržení stylusu na ikonce domečku se zobrazí seznam naposledy spuštěných aplikací, do kterých se lze rychle přepnout.
Tlačítko Time
Po tapnutí na tlačítko s časem se zobrazí malé dialogové okno informující o současném systémovém času (ten je zobrazen v panelu pořád), současném datu a obsahuje také malé tlačítko s šipkou, kterým se lze rychle přepnout do nastavení času v preferencích - dle mého názoru velmi užitečné a oproti Palm OS Garnet určitě inovativní. Tento chytrý ovládací prvek se vyskytuje také v dalších částech tohoto systému!
Tlačítko Battery
Zobrazí jak procentuálně, tak graficky stav akumulátoru.
Tlačítko Backlight
Podsvícení se u Palm OS 5 Garnet reguluje přes panel s hodinami, v OS 6 Cobalt je tomuto nastavení věnováno samostatné tlačítko. Kromě nastavení jasu podsvícení lze nastavit také kontrast barev! Dále panel obsahuje tlačítko s šipkou (odkaz), kdy se lze rychle přepnout do nastavení kalibrace displeje.

Tlačítko Volume
V Palm OS Garnet bylo řízení zvuků sjednoceno také na panelu s hodinami, v Cobaltu má toto nastavení své tlačítko. Oproti Palm OS 5 Garnet umožňuje nastavení v Cobaltu měnit hlasitost zvuků plynule, ne skokově (on/off). V panelu chybí tlačítko s odkazem do preferencí, nastavení systémových zvuků, což by udělalo tento panel dokonalejším.
Tlačítko Internet
Toto tlačítko je zcela nové, v OS 5 Garnet nebylo vůbec obsaženo. Je na hlavním panelu reprezentováno ikonou globusu Země a po jeho rozkliknutí se otevře okno nastavení, které umožňuje spravovat internetová připojení. Standardně seznam obsahuje následující položky: WinSock Redirection (tedy zařízení se chová v podstatě jako jednoduchý router), On-board NIC LAN (zřejmě se počítalo s ethernetovým rozhraním), dále pak WiFi CF Card LAN (bezdrátová síťová karta do CompactFlash slotu - nechápu absenci vestavěného wi-fi ovladače) a nakonec Bluetooth PAN, tedy zpřístupnění Internetu na palmu prostřednictvím počítače připojeným přes Bluetooth. Tento panel umožňuje přímý skok do preferencí do nastavení sítí, které je velmi rozmanité a nabízí volbu takřka všeho, včetně parametrů pro připojení do IPv6 sítě.



Tlačítko Bluetooth
Klasické tlačítko s logem modrého zubu otevírá stejnojmenná nastavení. Rozdíl oproti Palm OS 5 Garnet není skoro žádný, vyjma tlačítka s šipkou pro rychlý skok k detailnějším preferencím.

Tlačítko Phone
Tlačítko Phone je zastoupeno ikonkou s obrázkem antény. Pomocí zástupného tlačítka s šipkou lze proskočit do preferencí telefonu, kde lze nastavit typy připojení k GSM modulu.

Tlačítko Find
Tlačítkem Find vyvoláme známý dialog pro hledání v databázích. Funkce oproti Palm OS 5 Garnet zůstala zcela zachována.

Tlačítko Menu
Klasické tlačítko, které vyvolává stažení roletky horního menu.

Posledním tlačítkem je přepínač landscape/portrait režimu. Funkce je stejná, jako známe z palmů se systémem Garnet OS 5.


Významnou změnou, kterou musím zmínit také, je, že všechen text, který se nachází v dialogových oknech, hláškách, upozorněních atd., je označitelný tahem stylusu. To umožňuje používat na systémových a jiných hlášeních schránku a lehce tak kopírovat systémové texty.


Dále v launcheru chybí některé základní aplikace, které známe ze starších palmů, jmenovitě to jsou např. Notepad (kreslení na displej stylusem) a aplikace Expense, která slouží pro evidenci výdajů na služebních cestách. Myslím, že alespoň v případě aplikace Notepad to byl krok zpátky. Velkou změnu prodělal také ovládací panel Prefs - ten umožňoval customizaci zobrazení jednotlivých ovládacích panelů (jako list nebo jako ikony), kategorie v něm byly efektivněji rozloženy a celkově byly Prefs graficky velmi vydařené.




Co vývojáři nezměnili

Ovládání. To zůstává stejně špičkové jako u Garnet OS. I současné smartphony mají práci s tím dohnat starý Palm OS v jednoduchosti a efektivnosti ovládání. To znamená, že zůstalo zachováno vyvolávání kontextových menu, ovládání práce se schránkou a zkratkami - psaní tzv. smyčky atd. Systém rozložení roletkových menu zůstal také stejný. Největší bolístkou, na kterou se úplně zapomnělo a na co čekali uživatelé Palm OS 5 Garnet celá léta, je podpora Unicode - Palm OS 6 Cobalt nepodporoval Unicode a české znaky. Malým detailem, který zůstal zachován, je také výběr systémových písem - jsou čtyři jako u OS 5 Garnet.




Kompatibilita s původními Palm OS aplikacemi

Měl jsem možnost vyzkoušet nainstalovat a spustit několik aplikací na Palm OS 6 Cobalt a výsledek je takový, že ne všechny aplikace lze bez problémů spustit. Zde uvádím stručný výčet vybraných aplikací včetně označení, zda fungovala a pokud ne, jak se to projevilo:
- Pocket Tunes 5.0 Deluxe: nefunkční (hláška o nekompatibilitě se systémem)


- Ardennes 44: hra, funkční


- Blitzkrieg: hra, funkční
- PalmFiction: funkční


- Hawkova lokalizace: lze nainstalovat a přepnout kódování, po restartu však stále bez českých znaků


- WiFile Pro: funkční


- KMeteo: zvláštní chování, tendence k zaseknutí, nenalezne v hledání hledané město
- DriveMode: nefunkční, nespustí se
- EasyCalc: funkční
- Files: funkční


- Google Maps: instalace se zasekne v instalátoru na cca 75 %
- Chatopus: během připojování vrací chybu inicializace (zřejmě internetového připojení)


- NetFront 3.1: způsobuje pád systému
- SlovoED: způsobuje pád systému

Z testování vybraných programů je zřejmé, že ne všechny jsou zcela bez problémů schopné fungovat na Palm OS 6 Cobalt. Na druhou stranu pokud by se Palm OS 6 Cobalt dostal do produkce a následně do komerčních zařízení, úpravy potřebné ke zprovoznění těchto aplikací na Palm OS 6 Cobalt by zřejmě byly minoritní. Z mých dalších testů (neuvedených v tomto článku) jsem zjistil, že žádný nebo téměř žádný problém nemají hry. Zřejmě je to způsobeno tím, že nepoužívají jiné další významné prostředky systému a mohou tedy bez problémů vykonávat svou činnost. Naopak největší problém mají specifické aplikace tvořené pouze pro Palm OS 5 Garnet, jako prohlížeč NetFront nebo slovník SlovoED. Jediná aplikace, která využívá internetové připojení a fungovala bez problémů byl FTP/share klient WiFile Pro. Špatně si také vedla Java od IBM (vůbec se nezobrazila v launcheru), proto se mi nepodařilo zprovoznit Operu Mini.





Pokračování článku:
Po stopách Palm OS 6 Cobalt (12. část)



Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=2382