www.PalmHelp.cz

Co vybrat - Palm Pre nebo Palm Pixi?
Publikováno: 24.09.2009
Téma: Ankety


Dříve než jsme na vlastní kůži mohli okusit lákavý Palm Pre, spatřil světlo světa další zástupce rodiny webOS - Palm Pixi. Ten je cílen zejména na stávající uživatele Palmu Centro, kteří často až dosud neviděli důvod ke změně přístroje. Který ze dvou nejnovějších palmů je nevhodnější právě pro vás?

Po delší letní přestávce přicházíme s další anketou, nejprve je samozřejmě zapotřebí vypořádat se s tou předešlou:


Zprvu musím předeslat, že k výsledkům právě tohoto hlasování jsem poněkud skeptický. Objektivní výsledek podobného průzkumu totiž předpokládá jistou míru sebereflexe účastníků hlasování a já se obávám, že té se nám lidem obecně příliš nedostává. Tak např.: neznám ve svém okolí snad nikoho, kdo by přiznal, že nakupuje pod vlivem reklam. Z toho by vyplývalo, že zadavatelé masmediálních masáží jsou hlupáci, protože zcela zbytečně vyhazují stovky milionů za marné pokusy o naší manipulaci v rozhodování. Tak to ale zcela jistě není. Spíše nám naše vlastní hrdost nedovolí si přiznat, že jsme nejen podprahově snadno ovlivnitelní a že ne každé naše rozhodnutí je podmíněno vytříbeným racionálním názorem. Na druhou stranu připouštím, že při koupi smartphonu mohou racionální důvody ke koupi toho či onoho produktu přeci jen převažovat (tím spíše mezi čtenáři odborného e-zinu). Snad tedy máme co do činění s hlasovacími daty, jejichž vypovídací hodnota není tak úplně k zahození. Ale pojďme je raději lehce zanalyzovat...
Jednoznačným vítězem (53,33 %) se stala odpověď "smartphone vybírám podle operačního systému". Nebylo sice explicitně určeno, že se musí jednat o Palm OS/webOS, nicméně u ankety zveřejněné na PalmHelpu to lze celkem oprávněně předpokládat. Tento výsledek tak není snad až tak velkým překvapením, protože palmisté mohou jen stěží tvrdit, že se pro Palm rozhodují kvůli nadupanému hardwaru či kvůli nepřekonatelnému designu. V obou směrech dnes excelují úplně jiné značky a Palmu v rukou zbylo již jen jediné eso a to právě operační systém. Určitě i právě proto tento výrobce dnes vše sází na nový chytře vymyšlený systém webOS. Na druhém místě v pořadí se s 22,5 % umístila odpověď "smartphone vybírám podle parametrů". Ani tato odpověď nepřekvapí, protože u čtenářů technicky orientovaného magazínu lze jistou slabost pro moderní vychytávky předpokládat. Znovu je ovšem potřeba připomenout, že palmisté se mohou pyšnit ještě tak příznivým poměrem technické vybavenosti k ceně, z hlediska absolutní úrovně nabízených parametrů Palm již delší dobu jasně zaostává. Za povšimnutí stojí ještě třetí nejčastější odpověď "vybírám si podle recenzí". Pro někoho možná odpověď vyžadující jistou míru pokory, nicméně je to bezesporu odpověď velmi rozumná. 12,5 % však z celkového počtu hlasujících představuje dost marginální menšinu, což je možná trochu škoda. Tím spíše, že se hlasování uskutečnilo na portálu, který pravidelně přináší obsáhlé recenze na pokračování. Za největší překvapení této ankety považuji až čtvrté umístění odpovědi "vybírám podle ceny" a to s pouhými 5,83 %. Je fakt, že vybírat jen podle ceny je v konečném důsledku neekonomické, na druhou stranu reálná praxe většinou svědčí o tom, že v Česku je při nákupech právě cena jedním z rozhodujících faktorů. Ale kdo ví, třeba to u smartphonů tak zcela neplatí...Před námi je nová anketa s prostou otázkou, který smartphone (správněji nepalmovsky komunikátor) se vám zamlouvá více; jestli Pre nebo Pixi? Odpověď na prostou otázku ovšem tak jednoduchá být nemusí. Ani jeden z přístrojů se totiž na evropském kontinentu ještě neobjevil a v Česku dost možná ještě dlouho neobjeví (no, nerad bych maloval čerty na zeď, ale obávám se, že jsem v tomto ohledu zdravým pesimistou). Nicméně základní designové, koncepční i technické rozdílnosti na našem portálu již byly několikrát popsány a tak snad jisté vodítko máme a jak předpokládám, toto vnitřní dilema beztak již mnozí z nás řešili dávnou před touto anketou. Proč se tedy o výsledek svého vnitřního zápasu nepodělit s ostatními? Případné zdůvodnění v komentářích pod anketou jistě nebude ke škodě věci.

Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=2262