www.PalmHelp.cz

Připojení k Internetu ve Windows Vista přes Centro
Publikováno: 22.04.2009
Téma: Software


Nemálo novopečených uživatelů Palmu Centro bývá rozčarováno absencí DUN profilu, díky čemuž tento jinak skvělý smartphone není možné použít jako modem pro notebook/stolní počítač. Řešení ale samozřejmě existuje, což si vzal na mušku právě tento článek.

Popsaný nedostatek je pro mnohé uživatele natolik překvapivý, že nemohou uvěřit vlastním uším, když se u nás na lince technické podpory dozvědí o nezbytné investici nějakých 25 dolarů do aplikace USB Modem. Bohužel je to tak, bez této náhražky vestavěného DUN profilu, kterým mimochodem disponovalo již stařičké Treo 650, se neobejdeme. Proč Palm ze svého nejnovějšího smartphonu DUN (= Dial Up Networking) vypáral, je opravdovou záhadou, jejíž rozluštění se v důsledku přeorientování na webOS patrně již nikdy nedozvíme. Útěchou nám ale budiž fakt, že po instalaci USB modemu se budeme k Internetu připojovat nejen přes Bluetooth ale i přes USB kabel, což byla beztak vždy placená varianta.

Takže prvním krokem je zakoupení výše zmíněné aplikace USB Modem, dále se již můžeme věnovat nastavování, které je popsáno pro počítač s Windows Vista, analogický postup je ale možné odvodit i pro Windows XP (Windows 2000). Z ostatních podporovaných systémů je možné zmínit ještě MacOS X a Linux. Nyní již hurá na nastavení ve Vistách:

Poté, co jsme si stáhli aplikaci USB Modem od Mobile Stream (pro Centro minimálně ve verzi 1.60), nainstalujeme Palm OS část aplikace do Centra. Nejprve tedy ze staženého a rozbaleného archivu nainstalujeme soubor "USBModem.prc". Pro připojení přes USB je nutné nainstalovat také ovladač do počítače, který se v rozbaleném archivu nachází ve složce drivers/windows/usbmdmtreo2k.inf. Jeho instalaci ale Visty běžným způsobem odmítají, proto je nutné postupovat následovně:Ovládací panely -> Přidat hardware -> [Další] -> přepnout na "Nainstalovat hardware, který vyberu ze seznamu"  -> vybrat "Modemy" -> tlačítko [Další]-> zaškrtnout "Nerozpoznávat modem, vyberu jej ze seznamu" -> [Další]-> ťuknout na tlačítko [Z diskety...] -> vybrat výše popsaný ovladač (standardně cesta ...drivers/windows/usbmdmtreo2k.inf).Tím je dokončena instalace ovladače také na straně PC.

Nyní je zapotřebí nastavit virtuální COM porty pro připojení buď přes USB nebo přes Bluetooth (pokud jím váš počítač disponuje). Ještě předtím si pochopitelně běžným způsobem spárujeme Centro s počítačem přes Bluetooth.

Připojíme Centro k PC HotSync kabelem do USB. V Centru spustíme aplikaci USB Modem, jako Connectivity method zvolíme USB a tapneme na [Enable Modem Mode]. Tím je Centro připraveno fungovat jako modem.Nyní zpět na PC... V ovládacích panelech poklepeme na "Možnosti telefonu a modemu". Klepneme na záložku "Modemy" a na "Centro USB Modem". V počítači se ujistíme, že "Centro USB Modem" již má přidělen vlastní COM port.Dále klepneme na tlačítko [Vlastnosti] a následně na záložku Upřesnit. Zde vyplníme odpovídající AT skript, který nám sdělí náš mobilní operátor. Pro O2 je to např. následující skript: at+cgdcont=1,"ip","internet"Stejný skript ve stejné záložce a totožném poli vyplníme i pro modem "Standardní modem přes připojení Bluetooth" v záložce "Modemy".

Posledním krokem je vytvoření připojovacího účtu pro "vytáčené" připojení:
Ovládací panely -> Možnosti Internetu -> záložka Připojení -> tlačítko [Přidat]-> Telefonické připojení->
Zvolíme podle libosti buď "Standardní připojení přes Bluetooth" nebo "Centro USB Modem". -> do "Vytočit telefonní číslo" vložíme *99# a ostatní pole nevyplňujeme, pouze lze zaškrtnout "Zapamatovat toto heslo" a připojení nějak pojmenovat v poli "Název připojení".Následně se lze již vesele připojit!

Aplikace dle našich zkušeností pracuje bezchybně, výjimečně může dojít k záseku připojení, ale Bůh suď, je-li vina na straně aplikace, palmu a nebo Windows. Znovuaktivování spojení ovšem není problém. Jediná potíž, které se asi občas nevyhnete, je výpadek kabelu z konektoru Centra. Kdyby Palm neexperimentoval s proprietárními konektory, mohli jsme být (při implementaci miniUB/microUSB) podobných starostí ušetřeni. Vynikající vlastností aplikace USB Modem je její běh na pozadí, díky čemuž neblokuje další použití Centra během jeho využití coby mobilního modemu.

Kromě Centra je aplikace USB Modem kompatibilní také s přístroji Treo 600, Treo 650, Treo 700p, Treo 680, a Treo 755p.


Pokud používáte jinou aplikaci nahrazující DUN profil (např. PDANet), určitě se podělte s ostatními o své zkušenosti v diskuzi pod článkem!

Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=2128