www.PalmHelp.cz

PerfectPassenger: perfektní navigace pro palmy (3. část megarecenze)
Publikováno: 09.06.2005
Téma: Hardware a příslušenství


Závěrečná část velké recenze "velkého GPS produktu" se zaměřuje na samotné navigační schopnosti produktu a shrnuje jeho slabá místa. Také se seznámíme s jeho cenou.



Jak jsem na sebe prozradil již v předchozí části této recenze, byl jsem dosud zvyklý na SmartMaps. PP je bezesporu vyspělejším rešením, ale bitmapová "navigace" mi jaksi stále čouhá z bot. PP sice také nabízí 2D zobrazení, ale není to ono. Funkce pro zvětšování a zmenšování pohledu na mapu (je jedno jestli 2D nebo 3D) zde sice existuje, ale v praxi vlastně nefunguje. Máte-li totiž aktivní komunikaci s GPS jednotkou, zvětšení se okamžitě automaticky přepne do výchozího nastavení. Autoři tak nabízejí funkci, která je reálně nepoužitelná a degradují tak svůj produkt na "pouhý" navigátor. Přitom zmíněné SmartMaps, ačkoliv mají ve verzi pro Palm OS ke skutečné navigaci velmi daleko, slouží skvěle jako aktivní orientační mapa. Osobně mi teto přístup velmi chybí. Mám rád situaci pod kontrolou a nechci se vždy spoléhat jen na GPS. Proto by mi vyhovala možnost průběžného sledování pozice automobilu na mapě v nižším zvětšení.
Jinak co se týče 2D/3D zobrazení, stále jsem trochu na rozpacích, které zobrazení upřednostňovat. 3D pohled u člověka jaksi podvědomě vítězí. Je pro okamžitou orientaci při srovnání s výhledem z automobilu přirozenější a v neposlední řadě je také velmi efektní. Ve městě na křižovatkách a zejména na kruhových objezdech je také praktičtější. Mimo obec u mě ale subjektivně vítězí 2D pohled. Každý, kdo se dobře orientuje v mapách mi jistě potvrdí, že 2D pohled je v mnoha ohledech vhodnější. Ideální by tedy bylo, kdyby bylo možné - nejlépe hardwarovým tlačítkem - okamžitě přepínat mezi oběma možnostmi. Taková funkcionalita zde ale není a aplikace ani nenabízí přemapování tlačítek, což považuji za zásadní chybu. Přepínat pohled 2D/3D pomocí dvojího tapání na displej je natolik nepohodlné, že se nakonec nejspíš rozhodnete pro 3D. Je to škoda, aplikace tím zcela zbytečně ztrácí. Navigací mých snů by byl PP v kombinaci s bitmapovými mapovými podklady, jaké používá SmartMaps s přepínáním jediným HW tlačítkem.


Po všech těch kritických slovech se může zdát, že celý ten slavný PP vlastně za moc nestojí. Opak je ale pravdou. S většinou potíží, o kterých jsem psal, se dá normálně žít. Našinci bude asi nejvíce vadit ne zcela detailní silniční síť. To se má ale podle slov zástupců společnosti Navteq ještě do konce tohoto roku postupně měnit k lepšímu. Tato společnost je autorem mapových podkladů pro PP a jedná se o celosvětově velmi významného hráče na trhu s GPS mapami. Samotná navigace funguje velmi dobře a nemám k ní vlastně žádné zásadní výhrady. Vlevo dole na displeji můžete sledovat názorné šipky informující, za kolik kilometrů budete odbočovat a jakým směrem. V hustější městské dopravní síti jsou umístěny dvě šipky na sebou. Pokud chcete vidět kompletní plán odbočování, můžete si nechat zobrazit přehledný itinerář cesty. Příjemný ženský hlas vás informuje s dostatečným předstihem o další cestě a bere přitom ohled i na rychlost, jakou se pohybujete. Vyhledávání cíle je realizováno poměrně inteligentní metodou, kdy části vepisovaných slov fungují jako filtr pro zobrazování všech cílů, které takový textový řetězec obsahují. Velmi užitečné jsou také údaje o počtu najetých kilometrů nebo o vzdálenosti, která schází do cíle, popř. si můžete nechat zobrazovat odhadovaný čas potřebný na dokončení cesty. Možností je opravdu mnoho a nechtěl bych zde nahrazovat manuál, který si můžete přečíst sami.

Přestože GPS řešení pro Palm OS dnes existuje již celá řada (namátkou: MapSonic, TomTom, Garmin, SmartMaps, PalmKIM, Michelin), domnívám se, že PP je v současnosti pro českého/slovenského uživatele nejlepší volbou. Bude-li navíc splněn příslib výrobce o dalším zkvalitňování českých mapových podkladů, nemuselo by se to ještě nějaký ten čas změnit. I v případě, že necestujete tak často, abyste o pořízení GPS navigace uvažovali z čistě pragmatických důvodů, pořízením PP si můžete udělat velkou radost. Pro takové případy je na místě citace sloganu nejmenované české automobilky ;-) "nejlepší rozhodnutí jsou ta, která vás baví". Používání PP je jednoduše zábavné. Je totiž příjemné krátit si čas nudné jízdy sledováním trasy před vámi, včetně takových údajů jako je např. nadmořská výška nebo průměrná rychlost. Dovolím si tvrdit, že se nakonec většina výkřiků moderní techniky prodává právě z důvodu uspokojení dětinské hravosti nás mužů.

Proto, ačkoliv lze mít k aplikaci jisté drobné výhrady (a v důsledku toho jí uděluji jen 4 hvězdičky), ohodnocuji ji logem PalmHelp doporučuje. Budiž velkým uznáním pro PerfectPassenger, že se jedná o vůbec první hardwarový výrobek, který od nás toto ohodnocení získal!


Cena

Na konec jsem si nechal finanční otázku. O ceně PP jsme spekulovali již v článku Chystá se palmOne GPS balíček pro ČR? a pro Bluetoothový balíček jsme se trefili takřka přesně. Odhadovali jsme ji na 8000,- Kč bez DPH (cca 9 500,- Kč včetně DPH) a např. zde si jej již od konce minulého týdne můžete objednat za nějakých 8 300,- Kč bez DPH. To odpovídá i výsledku hlasování, které probíhalo v rámci této ankety. Většina z vás hlasovala v tom smyslu, že tato cena je vyhovující. V případě, že byste měli zájem o řešení s mini USB konektorem (Zire 31, Zire 72, Tungsten|E + E2 a určitě i Tungsten|T5), pořídíte sestavu ještě o 900,- Kč levněji. Zde je nabízena za 7 096,- Kč bez DPH. Je to hodně nebo málo? Porovnáme-li ceny konkurenčních produktů z čistě nominálního hlediska, lze kompletní GPS řešení (tzn. GPS jednotka, nabíječky, držák, software na paměťové kartě a české mapové podklady) pořídit trochu levněji. Je ale otázkou, zda obdržíte i český manuál, hlasovou navigaci v češtině a takto kvalitní software. Budeme-li tedy cenu hodnotit z hlediska poměru funkčnosti k ceně, dovolím si tvrdit, že se jedná o poměrně levný produkt.

Kromě vestavěné českého území lze pořídit ještě další státy. Např. zde je již nyní k dispozici Evropa za 4 189,- Kč bez DPH. Pořídit lze i samotný český/slovenský PP bez hardwaru, např. zde za rozumných 3 790,- Kč bez DPH. Kompletní nabídku PP najdete zde.

Vedle možnosti zakoupit samostatně softwarovou část PP, je zde i možnost využití hardwarové části z balení PP pro konkurenční softwarové produkty. Bez potíží jsem takto GPS jednotku Holux zneužil pro SmartMaps a dle všeho se tvářil funkčně i na MapSonic.


Na závěr ještě shrnutí slabých míst PP:

- chybí ohlášení vybití Aku hlasem
- oddělené dobíjení GPS jednotky a PDA
- neumí plánovat více cílových míst na jedné trase
- neumí přepínat 2D/3D pohled stiskem jediného HW tlačítka
- nenabízí přemapování funkcí pro HW tlačítka
- některé funkce jsou potlačeny při aktivním GPS spojení (zejména zoomování)
- slabá hlasitost palmů pro hlasovou navigaci
- zatím slabší hustota silniční sítě ve městech
(-) relativně (!) vysoká cena

Shrnutí kladných vlastností neuvádím, stačí se podívat do první části článku, kde uveden obsáhlý soupis velmi zajímavých funkcí.






Předchozí části článku:
PerfectPassenger: perfektní navigace pro palmy (2. část megarecenze)
PerfectPassenger: perfektní navigace pro palmy (1. část megarecenze)



Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=209