www.PalmHelp.cz

Vyberte si program pro čtení e-knih a nic neplaťte
Publikováno: 08.06.2005
Téma: Elektronické knihy


Čtení elektronických knih je opravdu jedna s největších vymožeností ve světě PDA. Proto by si každý měl najít vhodný program pro jejich čtení.



Čtení elektronických knih je jedním z důvodů, pro které jsem si před lety pořídil prvního palma a to typ m500 a v tomto směru mě nezklamal; znovu jsem si díky němu přečetl detektivky od Eda McBaina... :-) Na zařízeních s Palm OS o nižší verzi než 5.0 byl asi nejpoužívanější čtečkou e-knih MobiPocket Reader, který na novějším Palm OS už nefungoval. Pro ukládání textu se používá velmi rozšířený formát dat označovaný jako DOC, nebo Aportis Doc. Pokud používáte OpenOffice, můžete si libovolný text uložit přímo do tohoto formátu, ale existuje i spousta dalších freewarových aplikací pro prohlížení v PC a případný export.

Při čtení knih na Tungsten|T jsem preferoval několik věcí, které mi zatím žádný prohlížeč knih nesplnil, přestože nejsou nijak závratné. Musí podporovat nastavení tmavého pozadí a světlého textu pro čtení v úplné tmě, mělo by být možno otočit text o devadesát stupňů a to na obě strany (pokud máte novější zařízeni s možností přepnutí do landscape asi to potřebovat nebudete), pokud už text takto otočíme, musí se také stejně otočit funkce tlačítka ovládání. Občas se hodí i autoposun, ale není to nic nezbytného, přesto je obvykle podporován.

PalmReader Lite od palmOne všechny tyto podmínky naprosto splňuje, jen má problém s otevřením některých knih v novějším formátování. Také pokud si stáhnu TV Program z webových stránek http://palm.sitina.cz/, neobjeví se záložky pro jednotlivé dny a programy. Pokud potřebujete části textu exportovat do Memo, budete muset zakoupit plnou verzi.






Velmi nadějně kdysi vypadal projekt Weasel Reader, který byl vyvíjen pod licencí GNU/GPL na známém serveru sourceforge.net, bohužel poslední verze na webu je z roku 2002. Na první pohled vše funguje k naprosté spokojenosti. Po otočení textu o devadesát stupňů se ovšem neotočí funkce navigačního tlačítka, protože evidentně nepodporuje pěticestné navigační tlačítko, jakožto ani HiRes, proto ty horší obrázky. Pokud pustíte autoposun, začne se text odspodu pěkně rozmazávat. Když se záložky nevejdou na obrazovku, máte prostě smůlu a na ty spodní se nedostanete.





Nyní používám TiBR, šířený taktéž pod licencí GNU/GPL. Tento program nesplňuje jen jednu podmínku a tou je otočení textu o devadesát stupňů. Pro jeho kvalitu jsem se ovšem rozhodl s tímto handicapem vyrovnat a naučil jsem se palma držet vertikálně. Pokud máte novější zařízení, je samozřejmě možno otočení přímo volbou landscape. Je též možno označit části textu a ty pomocí schránky vložit do jiného programu. Fungují i nové formáty e-knih a záložky v TV Programu.





U výše zmíněných programů (s výjimkou TiBRu) mi chybí možnost změny ovládání hardwarovými tlačítky. Pokud by uměl formát e-knih číst offline webový prohlížeč Plucker, byl bych naprosto spokojen. Od tohoto programu by se opravdu měly co učit, stejně jako od programu Bible+.






Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=207