www.PalmHelp.cz

HandyShopper - nastavení na panelu DB (12. část)
Publikováno: 10.02.2009
Téma: Software


Náš pravidelný úterní seriál je aktuálně věnován freewarové aplikaci HandyShopper, která je určena pro správu "seznamovitých" poznámek všeho druhu s důrazem na nakupování. Tentokrát si posvítíme na velmi důležitá nastavení nacházející se na záložce DB, která ovlivní chování celé naší databáze.



6.4. Obrazovka DB

Všechna nastavení, která najdeme na záložce DB, nějakým způsobem ovlivňují, jak se bude naše právě vybraná databáze chovat.





6.4.1. Automatically reset quantities

Pokud zatrhneme tuto funkci, pak bude sloupec udávající množství (Quantity) po provedení příkazu Checkout vynulován. A naopak, pokud ji necháme neaktivní, veškeré položky si uchovají v polích Quantity stávající hodnoty, a to i přesto, že provedeme vyúčtování skrze Checkout. Automatické nastavování Quantity na 0 sice může být užitečné různým lidem mnoha způsoby, ovšem osobám, jež pravidelně kupují stejné množství potravin či věcí (6 piv, 10 rohlíků...) se určitě shodne tuto funkci vypnout. Tak či tak jsme to právě my - uživatelé, kteří se musí u každého ze seznamů sami rozhodnout, jaký styl nám připadá přirozenější a pro ten se následně rozhodnout. Zajímavým postranním efektem aktivace této funkce je i to, že položka po svém nastavení Quantity na 0 rovněž změní svůj stav na Purchased, případně Not Needed. Analogicky; pokud změníme položku z 0 na cokoliv jiného, změní se i její stav na Needed. Možná trochu matoucí, ale určitě logické - zkrátka jedna z mnoha delikátností HandyShopperu, na které je dobré pamatovat.

6.4.2. Record item creation date

Jestliže zafajfkujeme, HandyShopper nám bude do právě vytvářených nových položek automaticky vkládat aktuální datum do pole Date.

6.4.3. Record item completion date

Po vzoru předchozího bodu se bude i tentokrát zaznamenávat datum, nyní se však v poli Date objeví datum odfajfkování (i.e. pořízení/finalizace/zkompletování) předmětu. Na tomto místě musíme zdůraznit, že si HandyShopper pamatuje pouze jediné datum. To znamená, že když bude tato volba zatržená, přepíše (po kompletaci) toto datum nové libovolné datum předchozí (přidělené námi či výchozí datum vzniku). Nic nám samozřejmě nebrání ani v tom, změnit datum kompletace kdykoliv poté a opět bude přepsáno. Tato funkce (stejně jako předchozí) tedy slouží výhradně k tomu, učinit zaznamenávání data automatickým. Pro nás jakožto uživatele je však důležité si pamatovat, že HandyShopper zvládne u každé z položek uložit toliko jediné datum.

6.4.4. Per-store prices and aisles

Za situace, že aktivujeme tuto funkci, nechá nás HandyShopper k libovolným položkám z databáze zaznamenat i více cen a uliček. Hodí se to zejména tehdy, když chceme rychle srovnat ceny ve více nákupních domech. HandyShopper se na tomto místě chová opět trochu nepřehledně: data uložená s pomocí aktivní funkce Per-store prices and aisles jsou oddělena od těch zadaných s funkcí Per-store prices and aisles deaktivovanou.





Jestliže aktivujeme funkci Per-store prices and aisles, program HandyShopper se nás vzápětí zeptá, zda chceme překopírovat stávající ceny a uličky do některého konkrétního obchodu nebo zkrátka všech (Copy To dole). Kopírovat můžeme informace o cenách i uličkách, jen cenách, jen uličkách, případně vůbec nic. Jestliže zvolíme kopírování cen a/nebo uliček, program nás obratem varuje, že se velikost databáze může velmi výrazně zvětšit. Jestli jsme si opravdu jisti akcí, dejme [OK], jinak zrušíme okno s pomocí [Cancel]. Pokud ale v databázi nemáme stovky položek, každou s cenou i uličkou, není třeba se tím příliš zatěžovat.





Jestliže se v některé fázi naší práce s programem rozhodneme Per-store prices and aisles deaktivovat, program nám vrátí naše "staré" hodnoty pro uličky i ceny. Ve skutečnosti se tyto údaje nikdy neztratily, program je před námi pouze načas ukryl. Práce s funkcí Per-store prices and aisles je místy poměrně matoucí, takže doporučujeme ji mít pro konkrétní seznam vždy buď neustále zapnutou, případně pořád vypnutou.

Pozor! Pokud jsme u položek v polích Aisle a Price nezadali žádné "normální" ceny a uličky a přitom máme zadané Per-store prices and aisles, tak když poté funkci Per-store prices and aisles vypneme a po čase opět zapneme, nesmíme v žádném případě překopírovat během aktivace údaje o cenách a uličkách! Když to totiž uděláme, nuly z polí Aisle a Price přepíší údaje v Per-store prices and aisles, což pochopitelně skončí tím, že Per-store prices and aisles budou vymazány! Tímto nedbalým krokem můžeme ve vteřině přijít o všechna Per-store prices and aisles data - o důvod víc vybrat jeden režim a držet se jen jej!

6.4.5. New items are Auto-delete


V případě, že aktivujeme tuto funkci, budou všechny nové položky v naší databázi vznikat se zatrhnutým Auto-delete. Co to znamená? Značí to, že když někdy později danou položku odfajfkujeme jako zkompletovanou, bude dotyčná automaticky z databáze smazána během vyúčtování. Bez Checkoutu k akci nedojde, je to podmínka provedení. Jedná se o poměrně dobrou funkci pro situace, kdy potřebujeme často vytvářet mnoho různých seznamů, jež nemáme v úmyslu výhledově opakovat. Automatické mazání nám v takovém případě zpřehlední práci. Pozor! HandyShopper NEarchivuje smazané položky!

6.4.6. New items are Taxable

Tato funkce způsobí, že veškeré námi právě zadávané předměty budou mít automaticky zatrhnuto Taxable. Opět je to funkce sloužící k ušetření času a práce s daty, která může u dlouhých seznamů ušetřit i desítky či stovky tapnutí stylusem. Praktické to je zejména tehdy, když u kupovaných položek potřebujeme vést v evidenci i to, zda jsou zdanitelné či je na ně aplikován daňový odpočet apod. Jestliže používáme dvojí daňový koeficient (viz bod 6.4.10.), automaticky se nám zatrhnou obě pole.

6.4.7. Currency

Prostřednictvím funkce Currency nastavíme pro právě aktuální databázi měnový symbol. Ten může mít tradiční zkratku (USD), symbol ($) nebo klidně i český tvar (Kč).

6.4.8. Priority

Poté, co nastavíme Priority na určitou hodnotu, všechny nově zadávané položky dostanou do vínku přidělenu právě tu.

Mimochodem, položky Auto-delete, Taxable a Priority ovlivňují položky vzniklé až po opuštění obrazovky systémových nastavení Preferences. To se dá samozřejmě šikovně použít u gigantických seznamů při vytváření většího počtu podobných položek.

6.4.9. Tax

Určuje procentuální koeficient "hlavní" daně pro položky nastavené jako zdanitelné. Vypočtená hodnota daně bude přidána k celkové vypočtené ceně poté, co tapneme na funkci Total. Výpočet daně je v HandyShopperu založen na údajích určujících u položky cenu za jednotku, počet kusů a její potenciální zdanitelnost - když u položky nemáme zatrženo Tax, pak se daň celkem logicky nepočítá.





6.4.10. Tax 2

Šikovná funkce s prostým názvem Tax 2 nám umožní pracovat s dvojím daňovým koeficientem. Jestliže používáme dvě daně, lze pochopitelně mít u některých položek pouze Tax 1 a u jiných zase jen Tax 2.



Pokračování článku:
HandyShopper - nastavení na panelu Misc (13. část)
HandyShopper - kontextové menu (14. část)
HandyShopper - menu Record (15. část)
HandyShopper - menu Edit (16. část)
HandyShopper - menu DB (17. část)
HandyShopper - menu Misc (18. část)
HandyShopper - menu Extra (19. část)
HandyShopper - menu Actions (20. část)
HandyShopper - menu pro práci s databázemi (21. část)
HandyShopper - detaily Detailů (22. část)
HandyShopper - detaily Detailů (23. část)
HandyShopper - práce s importy a exporty (24. část)
HandyShopper - sdílení a stahování dat (25. část)
HandyShopper - velké finále (26. část)
Předchozí části článku:
HandyShopper - nastavení na panelu Sort (11. část)
HandyShopper - nastavení na panelu Columns (10. část)
HandyShopper - nastavení na panelu View (9. část)
HandyShopper - úvod do nastavení (8. část)
HandyShopper - začínáme s obsluhou III. (7. část)
HandyShopper - začínáme s obsluhou II. (6. část)
HandyShopper - začínáme s obsluhou (5. část)
HandyShopper - instalace a rady před prvním spuštěním (4. část)
HandyShopper - dokončení často kladených otázek (3. část)
HandyShopper - úvod do často kladených otázek (2. část)
HandyShopper - představení a možnosti programu (1. část)



Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=2059