www.PalmHelp.cz

DA Launcher + Accessorizer = multitasking
Publikováno: 12.11.2008
Téma: Software


Jsou tabu, o kterých se prostě nemluví. Například multitasking na Palm OS. Kritika provedení multitaskingu na Windows Mobile není sice úplně zcestná, ale přiznejme si, jedná se u většiny z nás spíše o kyselé hrozny. To se potvrdí vždy, když se zvedne vlna zájmu o každé nové polovičaté řešení multitaskingu pro palmy, které se objeví na obzoru. Jedno takové - a to celkem povedené - si popíšeme dnes.



(článek do soutěže o kvalitní GPS přijímač)



Tento článek bude spíše pro nováčky v oblasti palmů, ovšem i mnozí zkušenější uživatelé si z něj mohou odnést něco nového. O čem nyní bude řeč, to je jasné už z nadpisu. Snad každý uživatel palmu někdy zatoužil po multitaskingu. Existuje několik řešení, některá známá a některá méně, ale jistojistě nejrozšířenější je DA Launcher překvapivě pocházející z Japonska.

DA Launcher

Instalace
Po stažení souboru dal51b4.zip tento rozbalte. Jediné, co je opravdu nutné instalovat, je anglická verze ve složce English version - da launcher-english. Pokud by někdo toužil po japonské verzi, obdobně bude postupovat ve složce Japanese version. Uvádí se, že je potřeba nějaký manažer hacků, například YAHM, ale já osobně ho nikdy nainstalovaný neměl a všechno funguje normálně. Pokud budete chtít, můžete si nainstalovat také příklady DA hacků (viz níže), ale to nepovažuji za nutné a většinou jenom vyvolávají funkce obsažené v systému (klávesnice, podsvícení atd.). Jediný vcelku užitečný z těchto by mohl být DimpleClockDA, ovšem ten má smysl jen pro lowres a hires palmy bez "spodní lišty" (neznám přesný název), v té jsou hodiny obsaženy. Instalace může proběhnout přes HotSync nebo třeba překopírováním pomocí FileZ, ale soubor(y) musí být vždy v RAM! Pozor, jelikož program běží v rezidentním módu, je nutné jej nejdříve deaktivovat (Stopped) a teprve potom je možné jej odinstalovat!


Používání

Program spustíte standardně z launcheru, žádné nové položky v Prefs se nekonají. Po spuštění na vás vykoukne přehledně provedená obrazovka, ze které můžete ovládat všechny funkce programu. Jsou zde 2 stručné nápovědy, přepínač statusu, možnost nastavení 2 nejčastěji používaných DA hacků pro rychlé spuštění a správce hacků. V listu hacků je můžete spouštět, "beamnout" přes IrDA nebo smazat. Jednoduché a efektivní.


Takto vypadá prostředí DA Launcheru


Pokud je aktivní (Running), v systémové liště (vyvoláte ji šikmým tahem přes Grafitti plošku) se objeví 1 až 3 ikonky. Jakýsi bílý čtvereček s nápisem DA je zde vždy. Tapnutím na něj vyskočí seznam (list) všech instalovaných hacků. Pokud máte zvolené nějaké hacky na Quick Launch, objeví se vám zde 1 nebo 2 ovály; každý symbolizuje 1 ze zvolených hacků. Ty je ovšem možné nadále spouštět i z listu, takže nejste o nic ochuzeni. Pokud spustíte nějaký hack, většinou se dá ukončit tapnutím kamkoliv jinam než na jeho "okno", to ovšem není až tak důležité.


Takhle nějak vypadá systémová lišta při aktivním DA Launcheru, jsou nastaveny i možnosti rychlého spuštění.


DA hacky

Podstata DA Launcheru je právě v těchto vskutku miniaturních (mají maximálně pár desítek kB) prográmcích, nazývaných DA hacky. Ty se instalují do RAM, stejně jako Launcher. Po instalaci se automaticky objeví v listu, není potřeba žádné rozbalování, povolování a podobné složitosti. Zkrátka provést HotSync a můžeme používat. Je jich opravdu mnoho, usilovný googlič by jich našel stovky, možná i tisíce. Jejich kouzlo je právě v tom, že je můžete spustit v jakékoliv běžící aplikaci, ze které je možno vyvolat systémovou (Grafitti) lištu. To je dvojsečná zbraň. Sice tak můžete spouštět hacky téměř všude (příklad - ve FileZ můžete bez problémů sepisovat seznam souborů), ale třeba v Opeře Mini nebo VersaMailu si DA prostě neužijete i kdybyste se měli rozkrájet. Pro mě nejužitečnější je daMemoPad zpřístupňující systémový MemoPad prakticky kdekoliv, čímž dává ohromné možnosti. Ovšem existují i například hacky pro převody jednotek a mnoho dalších.


daMemoPad: jeden z nejlepších DA hacků.


Každý si vybere, nikdo nepřijde zkrátka. A kdo ano, pro toho je tu Accessorizer. Accessorizer je přímo jedinečný program známého autora Alexandra Prusse, který by za něj měl dostat metál. Jde o jednoduchou utilitku, vytvářející z aplikací nainstalovaných v RAM (a nejen z těch) DA hacky, sebe nevyjímaje. Nejedná se ovšem ani tak o hacky, jako spíš odkazy, jež by bez samotných aplikací nemohly fungovat. Mají velikost okolo 1 kB, takže se nemusíte bát zaplnění paměti ani při 100 odkazech. Nejlepší je vytvořit si hack ze samotného Accessorizeru, vyhnete se tak znepřehlednění listu hacků a v případě potřeby můžete bez ukončení aplikace vytvořit jakýkoliv hack a spustit ho.


Accessorizer, jedna z nejužitečnějších aplikací na poli multitaskingu na palmech.


Aplikace je vcelku jednoduše ovladatelná, zkrátka zvolíte možnost ze seznamu, tapnete na tlačítko [Generate!] a během okamžiku máte hack hotový. Je zde ještě zatržítko Compatibility mode, předpokládám, že slouží pro přístroje s NVFS nebo pro starší verze systému. Navíc nemusíte vytvářet hacky jen na aplikace, ale například i na launcher nebo položky v Prefs! Není proto problém, když zpozorujete rozladění displeje, ho přímo v aplikaci zkalibrovat. Hacky vytvořené Accessorizerem mají typickou horní lištu s názvem aplikace dočerna, kvůli odlišení. Hacky takto vytvořené se opouští tlačítkem [Home], jako byste vypínali klasickou aplikaci, ovšem vrátíte se zase do té původní.


Učíte se chemii nebo hrajete BlackJack? Rodiče nezkušení v palmech vám uvěří to první...



Závěr

Jaké jsou zápory? Někdo tvrdí, že DA způsobují nestabilitu systému. Já nikdy nic takového nepozoroval, možná na přístrojích, kde je RAM téměř celá zaplácaná naprosto zbytečnými programy, co ještě navíc běží v rezidentním módu. Pak může být DA Launcher jako olej do ohně, ale na přístroji používaném uživatelem co nemá palm ke chlubení se softwarovou výbavou, poběží DA Launcher naprosto bez problémů. Je jasné, že se může hádat s nějakou jinou aplikací a způsobovat resety, ale mě osobně za ten rok, co už jej používám, nezpůsobil ani jeden. Někteří uživatelé se bojí instalovat aplikace tohoto typu kvůli již zmíněné nestabilitě nebo jiným potížím. Doufám proto, že jim tento článek pomůže poodhalit řešení jednoho z největších neduhů Palm OS.

Uvítám jakékoliv komentáře k tématu.



Článek byl redakčně upraven.





Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=1963